Jak czyścić motocykl? – TOP 4 sposobów na czysty motocykl

Czyszczenie wymaga zaopatrzenia się w dwa wiadra, gąbkę, stary pędzel i czyste ręczniki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czysty i zadbany sprzęt to duma każdego miłośnika jednośladów. Sam proces czyszczenia jest jednak ważny nie tylko ze względów estetycznych. Dodatkowo przyczynia się do lepszej konserwacji i w efekcie do dłuższego zachowania lakieru i nadwozia w dobrym stanie. Dlaczego jeszcze warto utrzymywać pojazd w czystości? Wpływa to bowiem na bezpieczeństwo użytkownika. Podczas czyszczenia jesteśmy w stanie zauważyć czy jakiekolwiek elementy wymagają uwagi i czy przykładowo należy je wymienić. Jak myć motocykl, aby uzyskać jak najlepszy efekt?

Do mycia używaj tylko specjalnych środków chemicznych

Czyszczenie wymaga zaopatrzenia się w dwa wiadra, gąbkę, stary pędzel i czyste ręczniki. Czym myć motocykl? Niezbędny będzie specjalny detergent, przeznaczony do tego typu pojazdów. Zwykły płyn do naczyń nie jest zalecany, gdyż może pozostawiać smugi. Podobnie odradza się korzystanie ze zmywaków kuchennych, gdyż istnieje ryzyko porysowania lakieru, jeśli do środka dostanie się piasek. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się miękkie gąbki lub specjalne rękawice do mycia pojazdów.

Zadbaj o odpowiednie miejsce

Zgodnie z przepisami prawa, mycie motocykla może odbywać się albo na prywatnej posesji, albo na myjni. Ewentualnie możemy oddać pojazd w ręce specjalistów, którzy całość czynności wykonają za nas. W pierwszym przypadku musimy zadbać również o osłonięcie ziemi, aby uniknąć wchłonięcia szkodliwych substancji. W tym przypadku poleca się biodegradowalne środki do mycia motocykla, które będą bezpieczne dla środowiska. Kluczową kwestią jest znalezienie maksymalnie zacienionego miejsca. Mycie pojazdu w pełnym słońcu może sprawić, że preparat czyszczący po prostu wyparuje lub zachowa się nieprzewidzianie na rozgrzanej powierzchni. Jeśli na naszej posesji ciężko o cień, najlepszą porą do mycia będzie wczesny ranek lub wieczór.

Mężczyzna myje swój motocykl
Zgodnie z przepisami prawa, mycie motocykla może odbywać się albo na prywatnej posesji, albo na myjni. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Myj kawałek po kawałku

W zależności od rodzaju detergentu, może być on albo rozpuszczalny w wodzie, ale mieć formę sprayu. W pierwszym przypadku konieczne jest wyposażenie się właśnie we wspomniane wcześniej dwa wiadra. W jednym z nich powinna znaleźć się czysta woda z detergentem, zaś drugi będzie służyć do płukania. Na samym początku musimy dokładnie spłukać pojazd wodą. Czyszczenia motocykla polega na myciu nadwozia kawałek po kawałku, płucząc gąbkę gdy tylko stanie się brudna. Za pomocą pędzla wyczyścimy wszystkie zakamarki, do których nie możemy dostać się szmatką. Po zakończeniu mycia należy bardzo dokładnie opłukać pojazd, uważając na newralgiczne miejsca, takie jak łańcuch, chłodnica czy wloty powietrza.

Dokładnie wysusz pojazd

Ten punkt pozwoli uniknąć powstania na lakierze nieestetycznych plam i zacieków. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie ręczników lub starych szmat. Należy jednak pamiętać, że muszą być one czyste, bez jakichkolwiek osadów z piasku. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie dmuchawy do liści. Na końcu warto zająć się łańcuchem. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w czyścik w sprayu, a następnie za pomocą np. starej szczoteczki do zębów pozbyć się brudu z zakamarków. Łańcuch należy wysuszyć za pomocą szmatki i na koniec nasmarować.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kask motocykl kobieta

Na jakie akcesoria motocyklowe dla kobiet warto się decydować?

Wraz z wiosną rozpoczyna się kolejny sezon motocyklowy. Warto w tym czasie zadbać szczególnie o …