Galeria sztuki obrazy na ścianach
Odbiór dzieł sztuki jest bardzo zróżnicowany. To, co powszechnie uchodzi za awangardowe czy wartościowe, nie wszystkim przypadnie do gustu, a prezent ma przecież sprawić przyjemność obdarowanej osobie, dlatego nie ma sensu przekonywanie kogoś do własnego gustu | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Galeria sztuki – czy to dobre miejsce na zakup prezentu?

Kupno idealnego prezentu, nawet dla bardzo bliskiej osoby, nie jest wcale tak prostą sprawą. Ma być niebanalnie i z klasą? Można komuś podarować oryginalne dzieło sztuki, choć warto pamiętać, że nie jest to prezent, który ucieszy każdego. Jak przygotować taką niespodziankę?

Gust kwestią indywidualną

Odbiór dzieł sztuki jest bardzo zróżnicowany. To, co powszechnie uchodzi za awangardowe czy wartościowe, nie wszystkim przypadnie do gustu, a prezent ma przecież sprawić przyjemność obdarowanej osobie, dlatego nie ma sensu przekonywanie kogoś do własnego gustu. Innymi słowy, trzeba znać preferencje kogoś, do kogo ten prezent trafi.

Druga rzecz, to kwestie praktyczne. Dzieło sztuki to nie jest krzesło czy dywan, ale mimo swojej czysto dekoracyjnej funkcji musi pasować do otoczenia. Niezbyt dobrym pomysłem jest więc kupno ogromnej rzeźby koleżance mieszkającej w ciasnej kawalerce czy wielkiego, abstrakcyjnego obrazu w jaskrawych kolorach siostrze, która preferuje klasyczne wnętrza w stonowanych kolorach. Prezent nie ma być kłopotliwy dla żadnej ze stron.

Gdzie szukać inspiracji?

Oczywiście w galeriach sztuki. To miejsca, gdzie można być pewnym autentyczności kupowanych prac, prócz tego pracownicy galerii oferują pomoc przy wyborze odpowiedniego dzieła. Wiele galerii, jak pieknagallery.pl, prowadzi też sprzedaż internetową, co ułatwia zakup atrakcyjnego prezentu osobom mieszkającym z dala od wielkich miast.

Zaletą galerii jest i to, że często spotyka się tu prace unikalne, jakich nie znajdziemy w innych sklepach, choć znowu, lepiej nie przesadzać z ekstrawagancją, jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy obdarowywana osoba ucieszy się z tak nietypowego prezentu.

Czy to nie za drogie?

Dzieła sztuki bywają kosztowne, dlatego taki prezent bywa krępujący dla drugiej strony i zmusza do równie efektownego rewanżu, co może być sporym problemem. Z tego względu dzieło sztuki jest prezentem dobrym głównie dla osób bliskich, które nie poczują się niezręcznie z powodu drogiego podarunku.

To świetny pomysł na prezent składkowy, od kilku osób, oraz na prezent ślubny, zwłaszcza że dzieło sztuki może być doskonałą inwestycją na przyszłość – tańsze dzieła nieznanych twórców potrafią w przeciągu kilku lat sporo zyskać na wartości.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …