lokata progresywna
Dzięki lokacie progresywnej możesz zarobić więcej niż na standardowym depozycie bankowym | fot.: stock.adobe.com

Na czym polega lokata progresywna? Poznaj jest zalety

Lokaty cieszą się niesłabnącą popularnością, co wynika między innymi z ich bezpieczeństwa. Alternatywą dla standardowych produktów bankowych jest lokata progresywna. Poznaj zasadę jej działania oraz najważniejsze korzyści. Być może ta forma oszczędzania będzie atrakcyjna także dla ciebie?

Istotą każdej lokaty bankowej jest możliwość pomnażania zgromadzonego kapitału o odsetki – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem. Warto jednak mieć świadomość, że sposób obliczania zysków może być odmienny.

Lokata progresywna – na czym polega?

W przypadku lokaty progresywnej oprocentowanie zmienia się przez cały okres jej trwania – zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. Pozwala to zwykle na osiągnięcie nieco wyższych zysków w porównaniu ze standardową lokatą, której oprocentowanie pozostaje stałe.

Oprocentowanie lokaty progresywnej – jak się zmienia?

Nie istnieje jeden schemat, który wskazuje na zmianę oprocentowania. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki danego banku. To on decyduje czy oprocentowanie będzie zmieniać się co miesiąc czy rzadziej. Zwykle jednak jest tak, że oprocentowanie w początkowym okresie jest najniższe, a potem – w miarę upływu czasu – zwiększa się.

Czy warto założyć lokatę progresywną?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o opłacalność lokaty progresywnej. Wiele zależy od oczekiwań konkretnej osoby oraz od wybranej oferty. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu produkt finansowy wiąże się z pewnymi zaletami.

  • Gwarancja wypłaty zysków

W przeciwieństwie do większości standardowych produktów tego typu, progresywne lokaty bankowe pozwalają osiągnąć zyski – także w przypadku wcześniejszego jej zerwania. Jak to możliwe?

Bank wypłaca odsetki za każdy pełny miesiąc trwania lokaty. Jeżeli więc wypłata nastąpi w pierwszym i każdym kolejnym okresie umownym – jednak nie późniejszym niż 1 miesiąc od założenia lub odnowienia.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest lokata z dzienną kapitalizacją odsetek, której przykładem jest Lokata Mix. Daje możliwość jej zerwania w dowolnym momencie, z gwarancją wypłaty środków. Warto rozważyć ją nie tylko z powodu wysokiego oprocentowania – do 0,9% w skali roku, ale również opcji założenia kilku lokat jednocześnie.

  • Bezpieczeństwo środków

Lokata progresywna, podobnie jak standardowa lokata, zapewnia bezpieczeństwo zdeponowanym środkom. Nie dochodzi do utraty kapitału – także wtedy, gdy sytuacja na rynku finansowym ulega pogorszeniu.

Lokata progresywna – czy pozwala na osiągnięcie wyższych zysków?

Dzięki lokacie progresywnej możesz zarobić więcej niż na standardowym depozycie bankowym. Wiele jednak zależy od tego, na jaki produkt się zdecydujesz. Przy wyborze weź pod uwagę m.in.:

  • wysokość oprocentowanie – im wyższe, tym wyższych odsetek możesz się spodziewać,
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek – codzienne naliczane odsetek oznacza możliwość wypracowania wyższych zysków,
  • liczbę możliwych do założenia lokat – im więcej, tym więcej kapitału możesz przeznaczyć na lokatę z korzystnym oprocentowaniem.

Lokata progresywna może okazać się lepszym produktem w porównaniu z lokatą standardową. Musisz jednak dokonać wstępnych obliczeń oraz przeanalizować warunki. Tylko wtedy masz szansę na wybór oferty najlepiej wpisującej się w twoje oczekiwania.

Materiał partnera

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …