Pudełko czekoladek w kształcie serca
Wiele par nadal hołduje tradycji i w tym dniu wręcza sobie kwiaty, czekoladki i walentynki - specjalnie przygotowane kartki, ozdobione wspólnymi zdjęciami i serduszkami | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Prezenty dla dziewczyny i chłopaka elementem walentynkowej tradycji

Walentynki są hucznie obchodzone niemal na całym świecie. Z okazji święta zakochanych panowie kupują prezenty dla dziewczyny, a panie dla swojego wybranka, na sklepowych wystawach pojawiają się dekoracje z serduszkami, a w restauracjach czerwone róże, symbolizujące romantyczną miłość. Niewiele osób wie, że walentynki to święto pogańskie, które przez wieki nabrało nowego charakteru.

  1. Walentynkowe kalendarium
  2. Prezenty dla dziewczyny i chłopaka – przejaw komercji?

Począwszy od czasów rzymskich cesarzy, przez początki chrześcijaństwa, aż do czasów współczesnych, walentynki rozwijały się, aby obecnie przybrać formę nieco kiczowatego, ale wciąż szumnie obchodzonego święta. 14 lutego to dzień, w którym wszyscy zakochani w sposób szczególny celebrują swoją miłość i obdarowują się prezentami.

Walentynkowe kalendarium

O początkach święta zakochanych mówi się w kontekście historii starożytnego Rzymu. W tych czasach 14 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, czyli święta urządzanego na cześć bożka płodności Fauna. Podczas szumnych zabaw Rzymianie celebrowali liczne obrzędy, związane z łączeniem kawalerów i panien w pary. Charakter tego święta zmienił się wraz z upowszechnieniem chrześcijaństwa, a zamiast Fauna zaczęto czcić świętego Walentego. Co ciekawe, świętych o tym imieniu było kilku i nadal nie wiadomo, który z nich stał się bohaterem walentynek. Wszystkich jednak łączy fakt, że ważne wydarzenie w ich życiu lub data męczeńskiej śmierci przypada na 14 lutego. Kilkaset lat później święto zakochanych rozpowszechniło się w Europie, a później, za sprawą zamorskich wypraw odkrywczych, również na innych kontynentach.

Prezenty dla dziewczyny i chłopaka – przejaw komercji?

Współczesny charakter święta zakochanych ma niewiele wspólnego z tym, jak obchodzono je w czasach przed Chrystusem. W niektórych krajach, głównie w Stanach Zjednoczonych, walentynki są uznawane za jedno z najbardziej dochodowych świąt, a towarzysząca mu komercyjna atmosfera sprawia, że wiele par rezygnuje ze świętowania. Wciąż jednak popularne jest obdarowywanie ukochanej osoby upominkiem wyrażającym uczucia. Najpopularniejsze prezenty dla dziewczyny lub chłopaka to już nie tylko kubki z romantycznymi napisami czy wyjście do kina i na kolację przy świecach, ale prawdziwe emocje – skok ze spadochronem, na bungee czy sesja w tunelu aerodynamicznym. Wiele par nadal hołduje tradycji i w tym dniu wręcza sobie kwiaty, czekoladki i walentynki – specjalnie przygotowane kartki, ozdobione wspólnymi zdjęciami i serduszkami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

prezent na walentynki

Nie tylko restauracja. Pięć oryginalnych pomysłów na Walentynki z drugą połówką

14 lutego to święto wszystkich zakochanych. Tego dnia nie szczędzimy sobie czułych słów, obdarowujemy się …