rozwód stres
Uniknięcie stresu w trakcie przechodzenia rozwodu jest zadaniem wręcz niewykonalnym, aczkolwiek w pewnym stopniu można go zredukować | fot.: stock.adobe.com

Rozwód – jak przez niego przejść minimalizując stres?

Bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wydarzeń w życiu jest rozwód. Nikt nie chce znaleźć się w takiej trudnej sytuacji, ale niestety los bywa okrutny. Warto więc zabezpieczyć się na taką ewentualność i dowiedzieć się, w jaki sposób jak najbardziej zminimalizować stres.

Wsparcie bliskich

Zarówno przed, jak i po rozwodzie niezwykle istotne okazuje się wsparcie bliskich osób. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi potrafią nie tylko krótkotrwale poprawić humor, ale również działać jako w pewnym sensie zapora bezpieczeństwa. Mowa tu o poczuciu nieustannego wsparcia. Przez to znacznie łatwiejsze jest pozbieranie się pod względem psychicznym.

Ważne, żeby spędzać dużo czasu z bliskimi osobami. Nawet z pozoru najdrobniejsze zajęcia podczas dnia typu kawa na mieście, czy godzinny spacer mogą naładować pozytywną energię. Absolutnie nie należy dusić w sobie emocji. Lepiej mówić wprost o wszystkich swoich obawach i troskach niż dusić je w sobie. Podzielenie się swoimi problemami z rodziną i przyjaciółmi to szansa na uwolnienie złych myśli.

Pomoc specjalisty

Czasami warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Dlaczego? Profesjonalista zna techniki niedostępne dla zwykłych ludzi i może pomóc je zastosować. Niezwykle ważne jest przestawienie myślenia, ale we własnym zakresie to zadanie niesamowicie trudne. Dlatego wizyty u psychologów i psychoterapeutów wielokrotnie sprawiają, że osoby przechodzące rozwód są spokojniejsze oraz zdecydowanie bardziej pozytywnie zaczynają patrzeć na swoją przyszłość.

W zależności od indywidualnego stanu psychicznego można zdecydować się na jedno, kilka, a nawet całą serię spotkań. Psychoterapia w niektórych przypadkach trwa nawet kilka lat. Jeżeli rozwodnik bądź rozwódka czuje się fatalnie przez dłuższy czas, to rozwiązaniem mogą być wizyty u specjalisty zarówno przed, jak i po rozwodzie, co pozwoli odzyskać równowagę życiową.

Unikanie braku zajęcia

Dołujące myśli zazwyczaj pojawiają się w chwilach, w których człowiek nie robi nic konkretnego. Dlatego należy jak najbardziej zadbać o to, aby nie doskwierał brak zajęcia. Dobrym pomysłem jest między innymi rozwijanie pasji albo uprawianie sportu. Tak naprawdę każda aktywność jest wskazana, ponieważ mózg koncentruje się wtedy na czymś innym, a co za tym idzie, ogólne samopoczucie ulega poprawie.

Podsumowanie

Uniknięcie stresu w trakcie przechodzenia rozwodu jest zadaniem wręcz niewykonalnym, aczkolwiek w pewnym stopniu można go zredukować. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Trzeba jednak przede wszystkim wykazywać do tego spore chęci i mieć wewnętrzną motywację. Nieocenione staje się też wsparcie bliskich osób, a nawet specjalistów takich jak psycholodzy, czy psychoterapeuci. Warto też kierować się zasadą, że im więcej realizowanych zadań i zajęć, tym mniej czasu na rozmyślanie. Siedzenie w domu w pojedynkę, bez żadnego towarzystwa i w dodatku bez konkretnych czynności do wykonania, to idealne warunki do szybkiego pogorszenia się stanu psychicznego.

BBI

Sprawdź także

męska i damska dłoń z czerwonymi iksami rozpad związku

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce 2020

Związek pomiędzy dwojgiem ludzi wymaga wiele pracy. Z pozoru utrzymanie relacji wydaje się to rzeczą …