rozwód stres
Uniknięcie stresu w trakcie przechodzenia rozwodu jest zadaniem wręcz niewykonalnym, aczkolwiek w pewnym stopniu można go zredukować | fot.: stock.adobe.com

Rozwód – jak przez niego przejść minimalizując stres?

Bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wydarzeń w życiu jest rozwód. Nikt nie chce znaleźć się w takiej trudnej sytuacji, ale niestety los bywa okrutny. Warto więc zabezpieczyć się na taką ewentualność i dowiedzieć się, w jaki sposób jak najbardziej zminimalizować stres.

Wsparcie bliskich

Zarówno przed, jak i po rozwodzie niezwykle istotne okazuje się wsparcie bliskich osób. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi potrafią nie tylko krótkotrwale poprawić humor, ale również działać jako w pewnym sensie zapora bezpieczeństwa. Mowa tu o poczuciu nieustannego wsparcia. Przez to znacznie łatwiejsze jest pozbieranie się pod względem psychicznym.

Ważne, żeby spędzać dużo czasu z bliskimi osobami. Nawet z pozoru najdrobniejsze zajęcia podczas dnia typu kawa na mieście, czy godzinny spacer mogą naładować pozytywną energię. Absolutnie nie należy dusić w sobie emocji. Lepiej mówić wprost o wszystkich swoich obawach i troskach niż dusić je w sobie. Podzielenie się swoimi problemami z rodziną i przyjaciółmi to szansa na uwolnienie złych myśli.

Pomoc specjalisty

Czasami warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Dlaczego? Profesjonalista zna techniki niedostępne dla zwykłych ludzi i może pomóc je zastosować. Niezwykle ważne jest przestawienie myślenia, ale we własnym zakresie to zadanie niesamowicie trudne. Dlatego wizyty u psychologów i psychoterapeutów wielokrotnie sprawiają, że osoby przechodzące rozwód są spokojniejsze oraz zdecydowanie bardziej pozytywnie zaczynają patrzeć na swoją przyszłość.

W zależności od indywidualnego stanu psychicznego można zdecydować się na jedno, kilka, a nawet całą serię spotkań. Psychoterapia w niektórych przypadkach trwa nawet kilka lat. Jeżeli rozwodnik bądź rozwódka czuje się fatalnie przez dłuższy czas, to rozwiązaniem mogą być wizyty u specjalisty zarówno przed, jak i po rozwodzie, co pozwoli odzyskać równowagę życiową.

Unikanie braku zajęcia

Dołujące myśli zazwyczaj pojawiają się w chwilach, w których człowiek nie robi nic konkretnego. Dlatego należy jak najbardziej zadbać o to, aby nie doskwierał brak zajęcia. Dobrym pomysłem jest między innymi rozwijanie pasji albo uprawianie sportu. Tak naprawdę każda aktywność jest wskazana, ponieważ mózg koncentruje się wtedy na czymś innym, a co za tym idzie, ogólne samopoczucie ulega poprawie.

Podsumowanie

Uniknięcie stresu w trakcie przechodzenia rozwodu jest zadaniem wręcz niewykonalnym, aczkolwiek w pewnym stopniu można go zredukować. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Trzeba jednak przede wszystkim wykazywać do tego spore chęci i mieć wewnętrzną motywację. Nieocenione staje się też wsparcie bliskich osób, a nawet specjalistów takich jak psycholodzy, czy psychoterapeuci. Warto też kierować się zasadą, że im więcej realizowanych zadań i zajęć, tym mniej czasu na rozmyślanie. Siedzenie w domu w pojedynkę, bez żadnego towarzystwa i w dodatku bez konkretnych czynności do wykonania, to idealne warunki do szybkiego pogorszenia się stanu psychicznego.

BBI

Sprawdź także

adwokat rozwód

Jak wybrać odpowiedniego adwokata do przeprowadzenia rozwodu?

Rozwody zwykle nie są niczym przyjemnym, nierzadko mają burzliwy przebieg i byli partnerzy wręcz ze …