Prezent na Święta
Może się jednak okazać, iż potrzebujemy doraźnego zastrzyku gotówki, aby spełnić nasze świąteczne plany. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Świąteczne wydatki – jak je „ugryźć”?

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to najlepszy czas w roku dla sprzedawców – co roku wydajemy niemałe kwoty na świąteczne przygotowania. Z listopadowo-grudniowego szału zakupowego korzystają również banki i firmy pożyczkowe – jak mądrze podejść do tematu finansowania świąt?

Racjonalna kalkulacja wydatków

To pierwszy aspekt na który powinniśmy zwrócić uwagę – co roku w mediach można usłyszeć informacje o tym, iż Polacy wyrzucają po świętach sporo jedzenia, gdyż zwyczajnie kupili go za dużo. Oczywiście często przyjeżdżają goście, a nie chcemy żeby czegoś w święta zabrakło na stole, jednak warto przypomnieć sobie zeszłoroczne zakupy i przez to zweryfikować te, które dokonamy już za kilka tygodni. Być może okaże się że możemy wydać mniej, a wciąż nie zabraknie ulubionych przysmaków dla nas i gości przez całe święta.

Dobrze zwrócić uwagę również na prezenty – zazwyczaj ten aspekt stanowi najistotniejszą część wydatków oprócz jedzenia. Jeśli przykładowo mamy do kupienia konkretny prezent (np. określony zestaw klocków Lego) – porównajmy ceny – często w sklepach stacjonarnych są dużo wyższe niż w internetowych odpowiednikach. Jeśli mamy bardzo ograniczony budżet na prezenty dla bliskich, może warto pomyśleć o takich prezentach, które jesteśmy w stanie wykonać sami korzystając z naszych zdolności (np. różnego rodzaju ozdoby albo elementy zimowej garderoby – szalik, czapka, czy rękawiczki).

Dodatkowe finansowanie?

Może się jednak okazać, iż potrzebujemy doraźnego zastrzyku gotówki, aby spełnić nasze świąteczne plany. Domowy budżet nie jest z gumy, a świąteczno-noworoczny czas oznacza zazwyczaj dużo wydatków, dlatego sporo osób zaciąga w tym czasie różnego rodzaju pożyczki. Jeśli jesteśmy zdecydowanie na takie rozwiązanie, podejdźmy do tego możliwe rozsądnie – najpierw sprawdźmy ofertę i szansę otrzymania pożyczki w bankach.

Z kolei gdy bierzemy pod uwagę chwilówkę online, skoncentrujmy się na promocji darmowej pożyczki, którą oferuje wiele firm – w ten sposób można bezpłatnie pożyczyć nawet do 3000 złotych na okres 30-45 dni (RRSO=0%). Można w tym wspierać się również różnego rodzaju rankingami (np. w serwisie nowechwilowki.com).

Przede wszystkim warto jednak pamiętać o tym, iż ten czas nie powinien „kręcić się” głównie wokół pieniędzy – zdecydowanie lepiej gdy liczą się rodzinne spotkania, przeżycia religijne, odpoczynek, czy pozytywne przeżycia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

prezenty świąteczne

Wybór prezentów na Święta Bożego Narodzenia

Już niebawem zacznie się grudzień, a wraz z nim wielka pogoń za prezentami. Co kupić …