Aniołek i dwie świeczki
Kres życia może przyjść spokojnie, w sposób przewidywalny, albo nagle, bez ostrzeżenia. | fot.: Fotolia

Usługi pogrzebowe – kompleksowa pomoc w najtrudniejszych chwilach

Jak co roku, z końcem października przychodzi czas przygotowań do zbliżającego się Święta Zmarłych. Już niedługo wiele osób odwiedzi cmentarze, by zapalić na grobach znicze oraz uczcić pamięć tych, którzy odeszli. To zresztą nie tylko moment wspomnień o bliskich, ale także refleksji nad śmiercią, będącą nieodłącznym rozdziałem ludzkiego życia. Rozdziałem, na który – w przeciwieństwie do wspomnianego Święta – często nie jesteśmy przygotowani.

Kres życia może przyjść spokojnie, w sposób przewidywalny, albo nagle, bez ostrzeżenia. W każdym razie jednak odejście bliskiej osoby niezaprzeczalnie pozostawia uczucie pustki i smutku. A wraz z nimi pojawia się naturalna potrzeba, aby godnie pożegnać zmarłego i tym samym oddać mu szacunek oraz zachować o nim pamięć. Dlatego w tych trudnych chwilach szczególnie ważne i cenne staje się wsparcie ze strony profesjonalnych zakładów pogrzebowych. Na jaką konkretnie pomoc możemy liczyć?

Ostatnia posługa – pomoc w kwestiach formalnych

Dopełnienie wszelkich istotnych formalności pogrzebowych potrafi nastręczać niemałych trudności. A zwłaszcza w chwili, gdy właśnie odszedł ktoś bardzo nam bliski. W takich okolicznościach warto zasięgnąć pomocy firmy świadczącej kompleksowe usługi funeralne. Za sprawą takich zakładów pogrzebowych, jak nekropolis.com.pl, możemy liczyć nie tylko na zrozumienie, szacunek i wsparcie, ale również profesjonalizm osób, które mają w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie. Wspomniany zakład zapewnia taktowne, a zarazem sprawne załatwienie wszystkich niezbędnych kwestii administracyjnych i biurokratycznych – w urzędach, parafiach, na cmentarzach oraz wszędzie tam, gdzie zajdzie potrzeba udania się przez zorganizowaniem ceremonii żałobnej. Ponadto, dysponuje własnymi, specjalistycznymi chłodniami i kaplicami, pozwalającymi na godne przechowywanie zmarłego i należyte przygotowanie go do ostatniego pożegnania.

Warto dodać, że działalność zakładu obejmuje nie tylko Bielany, Żoliborz czy inne dzielnice Warszawy, ale również wiele innych miejscowości. Rozbudowany system biur i domów pogrzebowych oraz takie rozwiązania, jak Pogotowie Pogrzebowe 24/7, sprawiają, że możemy zwrócić się o pomoc dosłownie w każdym momencie, również w sytuacjach szczególnych, gdy np. śmierć dotknęła kogoś w innej części Polski lub za granicą i wymaga fachowego przetransportowania ciała do konkretnego miejsca.

Rodzaj ceremonii i forma pochówku

Trzeba zaznaczyć, że każdy pogrzeb wymaga ustalenia wielu ważnych kwestii oraz podjęcia szeregu decyzji. Mowa tu już o samym charakterze ceremonii: czy ma on być kościelny, religijny, czy też świecki. Do tego dochodzi określenie specyfiki całej uroczystości oraz jej poszczególnych elementów – m.in. przebiegu wydarzenia, wystroju miejsca ostatniego pożegnania lub oprawy muzycznej. Równie istotny jest też rodzaj pochówku – czy ma on mieć formę tradycyjną, czy też np. zostaje podjęta decyzja o kremacji i przechowywaniu prochów zmarłego. Oczywiście, pozostają takie kwestie, jak wybór trumny lub urny, a także projektu, materiałów i sposobu wykonawstwa grobowca czy też zastosowania odpowiedniej flory (kwiatów, wieńców i wiązanek pogrzebowych) lub konkretnych akcesoriów (ozdobnych tabliczek, krzyży itp.). Dostęp do tych rozwiązań, podobnie jak wsparcie przy ich wyborze, oferują właśnie profesjonalne zakłady pogrzebowe. Wszystko po to, by w atmosferze powagi, największego szacunku i szczerego współczucia jak najlepiej spełnić ostatnią wolę zmarłego oraz oczekiwania jego rodziny i bliskich.

OLI