Petanka
Często jest tak, że już na początku swojej przygody z petanką można odnieść sukces - na tym polega cały urok tej zaskakującej dyscypliny sportu | fot.: Fotolia

Petanka gra zwykła, czy niezwykła?

Petanka, zwana inaczej grą w bule, to gra, które przyszła do nas z Francji i z dnia na dzień staje się coraz częściej uprawianym sportem plenerowym. Zasady nie są skomplikowane, a sama gra doskonale nadaje się dla małych dzieci, dla których przeznaczone są lekkie plastikowe kule, a także dla osób dorosłych, które posługują się ciężkimi, metalowymi bulami. Sport jest idealny także dla osób niepełnosprawnych.

Zasady gry w petankę są bardzo proste. Gramy w wyznaczonym polu i naszym zadaniem jest trafić metalową kulą jak najbliżej drewnianej świnki, którą wcześniej rzucamy z wyznaczonego miejsca poza połowę boiska, a następnie wykonujemy do niej rzuty kulami do gry.
Każdy gracz ma po trzy kule, jeśli więc nasza bula jest bliżej, gramy tak długo, aż drugi zawodnik postawi swoją kulę bliżej. Jeśli na przykład dwie nasze kule bule są bliżej świnki, to rundę kończymy dwoma punktami. Jest jeszcze kilka zasad, którymi się kierujemy, ale najłatwiej jest je opisać w trakcie gry.

Petanka. Zwykła gra, czy sposób na życie?

Petanka jest grą, która kształtuje charakter, a w trakcie meczu zawodnicy przełamują własne bariery, z którymi weszli na boisko. Gra w petankę opiera się na pełnej koncentracji i sile charakteru danego zawodnika, dzięki czemu gra w bule może się stać sposobem na życie. Zawodnicy wchodzą do gry i w jej trakcje spotykają się z trudnościami własnego charakteru, jednocześnie mierząc się z siłą przeciwnika. Tym sposobem zakończenie meczu wiąże się albo ze zwycięstwem, albo z porażką, na co składa się mnóstwo czynników.

Jak długo trzeba grać, aby wygrać mecz?

Często jest tak, że już na początku swojej przygody z petanką można odnieść sukces – na tym polega cały urok tej zaskakującej dyscypliny sportu.
W petance jednak chodzi nie tyle o zwycięstwo, co o szansę na poznawanie nowych rzeczy, na wewnętrzną podróż na polu gry i przede wszystkim na rozwój osobisty. Gra w petankę jest wyciszającym sportem i bardzo rozwojowym sposobem na życie. Warto więc polecić petankę jako okazję do świetnej zabawy i do nabywania nowych doświadczeń.

MAB