Właściwości borowiny
borowinę stosuję się w terapiach wspomagających leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, a nawet chorób kobiecych | fot.: Fotolia

Cenne błoto – jakie właściwości posiada borowina?

Borowina jest jednym z najcenniejszych produktów organicznych, których złoża występują w Europie Środkowo-Wschodniej. Ten rodzaj torfu posiada bowiem w swoim składzie wiele dobroczynnych składników. I właśnie ze względu na tak bogatą zawartość, borowinę stosuję się w terapiach wspomagających leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, a nawet chorób kobiecych.

Bogaty skład produktu organicznego

W borowinie można znaleźć nie tylko węglowodany czy białka, ale także żywice, mikro- i makroelementy, kwasy humusowe i fulwowe, garbniki oraz bituminy. Nic więc dziwnego, że produkt ten sprawdza się w tak wielu terapiach leczniczych. Dodatkowo, borowinę wykorzystuje się w niektórych kuracjach kosmetycznych. Słynie ona bowiem z właściwości regenerujących naskórek oraz zapewniających poprawę ukrwienia skóry. Co ciekawe, w naturalnej postaci ten rodzaj torfu jest gruboziarnisty. Dlatego przed jakimkolwiek zastosowaniem borowiny, poddaje się ją najpierw procesowi mielenia w młynach kulkowych. Dopiero otrzymaną w ten sposób pastę, po wcześniejszym podgrzaniu jej do odpowiedniej temperatury, można wykorzystać przy wykonywaniu różnych zabiegów.

Korzystny wpływ na zdrowie

Za sprawą bogactwa dobroczynnych składników, borowina ma różnorodne działanie, m.in. mechaniczne, fizykochemiczne, hormonalne czy bakteriobójcze. Natomiast dzięki wytwarzanemu ciepłu, produkt ten wywołuje miejscowe przegrzanie tkanek i zwiększenie metabolizmu komórkowego. Oprócz tego, kwasy humusowe obecne w borowinie wchłaniają z powierzchni skóry zbędne produkty przemiany materii (wydalane z głębszych tkanek).

„Czarne złoto”, bo tak również określa się ten rodzaj torfu, sprawdza się przede wszystkim w leczeniu chorób reumatycznych. W szczególności dotyczy to terapii związanych ze schorzeniami zwyrodnieniowymi stawów, przewlekłymi i ostrymi stanami bólowymi kręgosłupa, jak również kuracji pooperacyjnych i pourazowych. Ponadto, borowina, wykorzystując substancje hormonalnie czynne, pomaga w leczeniu dolegliwości ginekologicznych.

Skuteczne zabiegi z cennym błotem

Przy wykonywaniu zabiegów z użyciem borowiny należy pamiętać o tym, aby jej nie przegrzać. Produkt ten można bowiem doprowadzić maksymalnie do temperatury 65 stopni Celsjusza. Z kolei do wykonania zabiegu borowinę wykorzystuje się dopiero wtedy, gdy osiągnie ona 42° C. Co więcej, po nałożeniu tego produktu, temperatura ciała zwiększa się zazwyczaj o 2-3 stopnie Celsjusza.

Przy jakich zabiegach borowina sprawdzi się najlepiej? Warto ją zastosować zwłaszcza w przypadku kąpieli, okładów oraz kuracji pitnych.

Kąpiele borowinowe – w trakcie wykonywania tego zabiegu czuć przyjemne ciepło. Dochodzi wtedy bowiem do całościowego oraz powolnego przegrzania ciała. W rezultacie, poprawia się krążenie krwi, które pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii z tkanek – równocześnie dotleniając je i odżywiając. Kąpiel borowinową poleca się w szczególności po intensywnych treningach i ćwiczeniach (z zachowaniem przerwy około 7-8 godzin pomiędzy wysiłkiem fizycznym a zabiegiem). Ponadto, należy pamiętać o tym, aby przed kuracją wypić dużą ilość płynów, zaś po jej zakończeniu – odpocząć w pozycji leżącej przez 30-60 minut.

Okłady z borowiny – można je stosować zarówno miejscowo, jak i na większych obszarach. Pastę borowinową należy wtedy nałożyć w wybranej partii ciała, na grubość około 5 cm. Następnie miejsce poddawane kuracji przykrywa się prześcieradłem i nakłada na to kolejną, 5-centymetrową warstwę produktu. Na koniec wystarczy owinąć całość folią i ewentualnie przykryć kocem. Okłady tego typu mogą stosować m.in. osoby borykające się z cellulitem. W takim przypadku borowina przyspieszy krążenie krwi, dotleni komórki oraz przyczyni się do usunięcia toksyn z organizmu. Co więcej, zabieg da ukojenie zmęczonym lub bolącym stawom, plecom oraz nogom. Jednakże, podobnie jak przy kąpielach borowinowych, z okładów można skorzystać po 7-8 godzinach od wysiłku fizycznego.

Kuracje borowinowe
Przy jakich zabiegach borowina sprawdzi się najlepiej? Warto ją zastosować zwłaszcza w przypadku kąpieli, okładów oraz kuracji pitnych | fot.: Fotolia

Kuracje pitne – do tego typu zastosowania najlepiej używać sproszkowanej, wysokogatunkowej borowiny. W celu przygotowania odpowiedniego napoju, warto również połączyć wspomniany produkt z wodą destylowaną i przefiltrować go. Kuracje pitne z borowiną sprawdzają się zwłaszcza przy nadkwaśności żołądka, gdyż ich stosowanie obniża poziom kwasu solnego.

Jakie są przeciwwskazania?

Stosowanie zabiegów z użyciem borowiny niesie za sobą wiele korzyści – zarówno zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych. Niemniej, pomimo szeregu pozytywnych aspektów, wynikających z używania tego produktu organicznego, trzeba również pamiętać o przeciwwskazaniach dotyczących poszczególnych kuracji. Lista „przeszkód” jest niestety dość długa i na pewno nie należy jej lekceważyć. Nie zaleca się bowiem korzystania z zabiegów borowinowych m.in. w przypadku stwierdzenia ostrych i podostrych stanów zapalnych (nie wolno ich dodatkowo nagrzewać), zapalenia stawów ze zmianami zwyrodnieniowymi, czynnych postaci RZS, zapalenia w obrębie tkanek miękkich, zaburzeń czucia, ran, niewydolności krążenia, ciężkich chorób układu oddechowego, cukrzycy, żylaków czy nowotworów łagodnych i złośliwych. Co więcej, przeciwwskazaniem do zastosowania kuracji jest zbyt młody (do lat 7) lub podeszły wiek.

Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.