trener reprezentacji piłki nożnej
Niezależnie od wyboru trenera, decyzję poznamy po Nowym Roku | fot.: stock.adobe.com

Reprezentacja Polski w piłce nożnej – kto będzie nowym trenerem?

W związku z nagannym zachowanie Paulo Sousy i jego odejściem do brazylijskiego Flamengo prezes PZPN Cezary Kulesza poszukuje nowego selekcjonera. Najmocniejszymi kandydatami na to stanowisko zdają się być Adam Nawałka oraz Czesław Michniewicz. W artykule przybliżamy zalety i wady obu szkoleniowców.

Adam Nawałka – solidność i zaufanie

Były selekcjoner reprezentacji Polski zdaje się być najmocniejszym kandydatem do zastąpienia Paulo Sousy. Nawałka prowadził w kadrę w latach 2013-2018 i osiągnął z nią największy sukces od lat, jakim było dotarcie do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w 2016 roku. Pod jego wodzą drużyna narodowa po raz pierwszy historii pokonała reprezentację Niemiec. Potrafił też pokonać takie kadry jak: Dania, Serbia oraz Rumunia, czyli drużyny zbliżone poziomem od naszych rywali w barażach do Mistrzostw Świata.

Kolejnym plusem jego kadencji było wykorzystanie potencjału tkwiącego w Robercie Lewandowskim. Podczas kadencji Nawałki popularny „Lewy” zdobył dla Polski aż 37 bramek. Inną kwestią jest umiejętność byłego selekcjonera do wykorzystywania nieoczywistych piłkarzy, którzy mają spełniać konkretne zadania. Nawała potrafił wykorzystać maksimum umiejętności zawodników takich jak Krzysztof Mączyński, Michał Pazdan lub Łukasz Szukała. Jego wybór mógłby oznaczać powrót do kadry Kamila Grosickiego, który błyszczy swoją formą w barwach Pogoni Szczecin. Popularny „Grosik” doskonale rozumie się z Robertem Lewandowskim, który strzelił po jego podaniach wiele istotnych bramek. Po za tym omawiany trener zna większość piłkarzy z obecnej kadry i ma z nimi bardzo dobry kontakt.

Jedynym znakiem zapytania jaki można postawić przy kandydaturze Nawałki jest jego nieudana przygoda na ławce Lecha Poznań i dłuższy okres nieobecności w profesjonalnej piłce.

Czesław Michniewicz – pomysł na rywala

Najpoważniejszym kontrkandydatem dla Nawałki jest były selekcjoner reprezentacji U-21 Czesław Michniewicz. Trener słynie z wpajania swoim drużynom efektywnej taktyki zapewniająca skuteczną grę w obronie. Dzięki temu prowadzona przez niego drużyna młodzieżowa potrafiła pokonać takie futbolowe potęgi jak Portugalia, Włochy oraz Belgia.             W ostatnim czasie trener prowadził Legię Warszawa, gdzie dysponując bardzo wąskim składem ogrywał takie zespoły jak Slavia Praga, Leicester City oraz Spartak Moskwa. Został on jednak zwolniony ze stołecznego klubu, co było konsekwencją postawy jego drużyny w rozgrywkach krajowej Ekstraklasy.

Dużym plusem przemawiającym za kandydaturą Michniewicza jest jego znajomość młodszej części kadry narodowej. Prowadził on większość z tych zawodników w zespół U-21, a co za tym idzie zna doskonale ich mocne i słabsze strony. Patrząc przyszłościowo może on być w stanie poprowadzić ich do dalszych sukcesów i pomóc im w rozwoju. Głównym argumentem przeciw Michniewiczowi jest preferowany przez niego defensywny styl gry, poza tym nieprzychylni kibice i niektórzy eksperci zarzucają mu brak pomysłu co do ustawienia zespołu w ofensywnie i opieranie ataku wyłącznie na kontratakach i stałych fragmentach gry.

Niezależnie od wyboru trenera, decyzję poznamy po Nowym Roku.

TNE

Sprawdź także

koszulki sportowe dla dzieci

Koszulki piłkarskie – treningi na najwyższym poziomie i skuteczne odprowadzanie potu

Nowoczesne koszulki piłkarskie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zagwarantować zawodnikom możliwie jak najwyższy komfort …