kontuzje w piłce nożnej
Piłkarze borykają się z uszkodzeniami stawu kolanowego i skokowego oraz stłuczeniami i skręceniami | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakie kontuzje w piłce nożnej występują najczęściej?

Zarówno sport zawodowy, jak również uprawiany amatorsko niesie ze sobą ryzyko odniesienia kontuzji. Piłka nożna należy do jednej z najbardziej urazowych dyscyplin, ponieważ wymaga ona bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Poza tym, piłkarze w trakcie meczu wykonują nagłe skręty i zmiany kierunku, a także skoki i wysoki. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie przygotowanie techniczne zawodnika pozwala w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko związane z wystąpieniem urazu. Piłkarze powinni zatem zadbać o właściwą rozgrzewkę, uelastycznienie mięśni i ścięgien czy stabilizację stawów skokowych.

Które z urazów są najbardziej powszechne?

Urazy i kontuzje zwykle są następstwem kontaktu z przeciwnikiem czy nieprawidłowego postawienia nogi podczas biegu, zwrotu czy wyskoku. Piłkarze borykają się z uszkodzeniami stawu kolanowego i skokowego oraz stłuczeniami i skręceniami. Nieco rzadziej zdarzają się złamania kości. Aby uniknąć kontuzji lub zminimalizować jej ryzyko, warto zaopatrzyć się w ochraniacze piłkarskie na kolana, golenie i staw skokowy.  

Jakie kontuzje pojawiają się w obrębie stawu kolanowego?

Staw kolanowy cechuje dość skomplikowana budowa, która sprawia, że jest on podatny na urazy podczas nagłego skrętu ciała piłkarza przy jednoczesnej stabilizacji jego stopy. Wówczas dochodzi do:

  • uszkodzenia więzadła przedniego,
  • uszkodzenia lub zerwania łąkotek.

Urazy w obrębie stawu kolanowego następują również na skutek kopnięć, zderzeń lub upadków. W stawie kolanowym znajduje się łąkotka przyśrodkowa i boczna. Struktury te odpowiedzialne są za amortyzację i stabilizację stawu kolanowego. Do ich uszkodzenia dochodzi przy gwałtownej zmianie kierunku biegu, a uszkodzenie przebiega z:

  • silnym bólem,
  • obrzękiem,
  • ograniczeniem zakresu ruchu,
  • uczuciem pełności w kolanie. 

W ramach diagnostyki przeprowadzane jest miedzy innymi badanie USG, a pacjenci w wielu wypadkach muszą być poddawani leczeniu operacyjnemu. Więzadła z kolei stabilizują stawy kolanowe. Ich uszkodzenie następuje zwykle na skutek urazów rotacyjnych lub bezpośrednich i skutkuje całkowitym lub częściowym zerwaniem struktury. Wraz z uszkodzeniem więzadła pojawia ból, obrzęk oraz wrażenie niestabilności kolana. W ramach rehabilitacji stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne. 

Jakim uszkodzeniom ulega staw skokowy?

Piłkarze dość często borykają się z urazami stawu skokowego. Tego rodzaju kontuzje zwykle są następstwem nieodpowiedniego postawienia stopy na podłożu podczas biegu lub wyskoku. Dość często stopy piłkarzy są również przypadkowo blokowane w nienaturalnej pozycji przez zawodników drużyny przeciwnej. Skręcenie stawu skokowego może wówczas skutkować rozerwaniem torebki stawowej lub uszkodzeniem więzadeł, w tym więzadła strzałkowo-skokowego przedniego. Wraz z urazem pojawiać się może krwiak, silny ból oraz duży obrzęk. Tego rodzaju urazy leczone są zachowawczo, a w czasie rehabilitacji dąży się do wzmocnienia siły mięśni łydek oraz zwiększonej stabilizacji stawu.

Na jakie inne urazy narażeni są piłkarze?

Wśród innych urazów, którym ulegają piłkarze wymienia się uszkodzenia ścięgien, mięśni i kości. Urazom ulegają między innymi ścięgna Achillesa na skutek nagłych wyskoków i gwałtownych skurczy. Konieczne jest zatem zadbanie o odpowiednią rozgrzewkę przed wysiłkiem fizycznym oraz wzmocnienie siły nóg. Do urazów ścięgien dochodzi zwykle na skutek kopnięcia przez przeciwnika, a sama kontuzja jest dość poważna i wymaga leczenia operacyjnego. Piłkarze są również narażeni na stłuczenia, naciągnięcia, naderwania i zerwania mięśni. Wraz z urazem pojawia się obrzęk i krwiak. Rodzaj leczenia zależy od rodzaju urazu oraz jego rozległości. Stosować można leczenie zachowawcze lub operacyjne. Żadna kontuzja nie powinna być bagatelizowana, ponieważ może prowadzić do poważnego urazu. Złamania kości u piłkarzy zdarzają się stosunkowo rzadko. Mają one jednak dość poważne konsekwencje, ponieważ wymagają leczenia operacyjnego i na dość długo eliminują zawodników z gry.

Jak ważna jest odpowiednia rehabilitacja?

Nie każda kontuzja piłkarza wymaga postępowania operacyjnego. Zawsze jednak istotna jest odpowiednia rehabilitacja, która nie tylko skraca czas leczenia, ale również gwarantuje lepsze efekty podejmowanych działań leczniczych. W ramach rehabilitacji prowadzi się działania przed-funkcjonalne oraz rehabilitację funkcjonalną. W pierwszej kolejności dąży się do mobilizacji kończyny wykonując ćwiczenia bez obciążenia, a dopiero w dalszej kolejności dodaje się obciążenie. Korzystne jest bowiem stopniowe przywracanie odpowiedniego zakresu siły mięśniowej. Po rehabilitacji przed-funkcjonalnej wprowadzana jest rehabilitacja funkcjonalna, podczas której wprowadza się zaawansowane ćwiczenia w pełnym obciążeniu. Oczywiście każdy rodzaj rehabilitacji powinien być zawsze prowadzony pod nadzorem specjalisty. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń musi być dostosowywany do potrzeb i możliwości osoby rehabilitowanej. Dobrze dobrana i właściwie prowadzona rehabilitacja przynosi bardzo dobre rezultaty i ogranicza ryzyko związane z możliwością odnoszenia kolejnych kontuzji.         

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

trener reprezentacji piłki nożnej

Reprezentacja Polski w piłce nożnej – kto będzie nowym trenerem?

W związku z nagannym zachowanie Paulo Sousy i jego odejściem do brazylijskiego Flamengo prezes PZPN …