kobieta czytająca książkę
Dziś pojęcie literatury kobiecej jest tak szerokie, że nierzadko wlicza się do tej kategorii piękną i wartościową beletrystykę, książki poruszające ważne z punktu widzenia kobiet tematy, ale także mniej wymagające lektury | fot.: materiał partnera

5 najbardziej znanych książek dla kobiet i czym w ogóle jest literatura kobieca?

Ogólnie po książki sięgają częściej kobiety niż mężczyźni, a według danych Biblioteki Narodowej w Polsce czyta 51 proc. kobiet i jedynie 33 proc. mężczyzn. Jednak jest taki typ lektur, po które istotnie chętniej sięga płeć piękna. Chodzi dokładnie o tzw. literaturę kobiecą. Sprawdź naszą listę 5 najlepszych książek dla kobiet.

Co to jest „literatura kobieca”?

Co to w ogóle jest „literatura kobieca”? Ani to gatunek, ani podgatunek. Popularyzacji tego pojęcia można się doszukiwać w momencie wydania Dziennika Bridget Jones. Ogólnie rzecz biorąc, uważa się, iż są to książki nie tyle pisane przez kobiety, ile pisane o kobietach. Zawarte w nich są emocjonalne refleksje, typowe problemy, relacje z mężczyznami, ale również wewnętrzne wartości, perypetie towarzyszące im na zakręcie życia i w końcu ich metamorfozy.

Dziś pojęcie literatury kobiecej jest tak szerokie, że nierzadko wlicza się do tej kategorii piękną i wartościową beletrystykę, książki poruszające ważne z punktu widzenia kobiet tematy, ale także mniej wymagające lektury, typowe romansidła, do których czytania mało kto chce się przyznać. Wszystko jednak zależy od czytelniczego gustu, a wśród pozycji z literatury kobiecej znajdą coś dla siebie nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, bo oni też stanowią – choć mały, to jednak – pewien procent odbiorców.

Opowieść podręcznej Margaret Atwood

Jedną z najgłośniejszych książek lat 20 XXI wieku jest dystopijna powieść Opowieść podręcznej Maragret Atwood. Choć kanadyjska pisarka wydała ją w 1985 roku, dopiero teraz powieść ta zrobiła furorę wśród odbiorców wszystkich pokoleń – głównie za sprawą adaptacji serialowej. Metaforycznie autorka porusza niezwykle ważne tematy rasizmu, fanatyzmu religijnego i nacjonalizacji, które z powodu ekologicznej klęski, upadku społeczeństwa i wszechobecnej bezpłodności uderzyły w kobiety.

Dogmatyzm religijnej dyktatury według treści Starego Testamentu uczynił z płodnych kobiet reproduktorki, którymi są tytułowe „podręczne”. Są one zapładniane przez mężczyzn, których żony nie mogą mieć dzieci. To świat, w którym w celu posiadania potomstwa doszło do normalizacji gwałtu i upodlenia brzemiennych. Poza granicami dyktatorskiej Republiki Gileadzkiej istnieje jednak wolność, o którą podręczne mogą zawalczyć.

Becoming. Moja historia Michelle Obama

Prezydentura Baracka Obamy będzie jedną z najbardziej pamiętnych kadencji dla Stanów Zjednoczonych i świata. Z kolei książka pierwszej damy USA Michelle Obamy będzie jedną z najpopularniejszych tego typu pozycji. Autobiografia sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie, a z trasy książkowej zrealizowano nawet film dokumentalny o tym samym tytule Becoming. Moja historia, który pojawił się na Netflixie.

Wiele kobiet zarówno z różnych krajów, kultur, klas i ras sięgnęło po książkę Michelle Obamy. Chciały poznać osobiste doświadczenia i opowieści o korzeniach żony prezydenta. Obama opisuje oczywiście swoje wczesne dzieciństwo i dorastanie w południowej części Chicago, jak problemy czarnoskórych osób związanych z edukacją czy pracą w prestiżowych miejscach. Michelle Obama dla wielu czytelniczek stała się inspiracją, nie tylko, jako kobieta, ale też matka, żona i działaczka, aktywistka społeczna.

Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym Regina Brett

Regina Brett to doceniona amerykańska pisarka i dziennikarka. Jest znana głównie z książek motywacyjnych, które w wielu krajach w tym w Polsce okazały się niejednokrotnie bestsellerami. Choć z ogromnym sukcesem zadebiutowała książką Bóg nigdy nie mruga, to wyjątkowo dobrymi opiniami może poszczycić się kolejna jej pozycja Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym.

To opowieść o tym, że szczęście zależy od nas samych, a każde działanie związane z dokonywaniem zmiany jest swego rodzaju cudem. To nie jest typowa książka z kategorii rozwoju osobistego w myśl „możesz wszystko”. To lekko, z sympatią i szacunkiem wobec czytelnika napisany przewodnik, skłaniający do głębokich refleksji, ale też dający poczucie odbiorcom, że jest ktoś, kto w nich wierzy. Regina nie stawia przed swoimi zwolennikami wyzwań ponad ich miarę. Treść jej lektur pozwala odnaleźć spokój i zmienić swoje życie na lepsze.

Samotność w sieci Janusz L. Wiśniewski

Zaraz na początku XXI wieku Janusz Leon Wiśniewski wydał Samotność w sieci. Wówczas była to jedna z najbardziej poruszających współczesnych historii o miłości w Polsce. Książka opowiada o przypadkowym spotkaniu w wirtualnej rzeczywistości mężczyzny i kobiety, którzy noszą pewien bagaż doświadczeń i są zmęczeni życiem.

Z czasem okazuje się, iż nie mogą żyć bez mailowania i długich rozmów, a w sieci naradza się wielka miłość na odległość. To pozycja bardzo emocjonalna. Z jednej strony smutna i refleksyjna, z drugiej dająca nadzieję. Wrażliwym czytelnikom trudno nie uronić przy niej łzy. Nie brakuje w niej namiętności, tęsknoty, spełnienia, zrozumienia, a także samotności, smutku i rozgoryczenia. To historia, o której się myśli jeszcze długi czas po odłożeniu książki na półkę.

Wyzwolony E. L. James

L. James wstrząsnęła rynkiem literatury kobiecej 50 Twarzami Greya, a później jego Ciemniejszą Stroną i Nowym Obliczem. Po tym wszystkim przyszedł czas na Wyzwolonego. Anę Steele poznawaliśmy, jako młodą studentkę, a Greya, jako przystojnego i zamożnego rekina biznesu. Oboje połączył niecodzienny układ, pełen pasji, trzymający od początku do końca w erotycznym napięciu.

W Wyzwolonym na czytelników czeka ślub dekady. Christian Grey bierze Anastasię Steele za żonę. Wciąż jednak pojawia się pytanie – czy będzie dobrym mężem. Choć, trudno w to uwierzyć, ale uczucie pary młodej jeszcze bardziej płonie niż w poprzednich częściach. Jednak Ana wciąż nie przyrzekła Christianowi posłuszeństwa, a on nadal nie oswoił swoich demonów. Czy ta miłość poradzi sobie z chęcią niezależności Anastasji i mającym obsesję na punkcie sprawowania kontroli Christianem?

Materiał partnera

Sprawdź także

Ósme życie (dla Brilki)

Gruzińskie uwikłania w historię, czyli Ósme życie

Wydane w 2014 roku w Niemczech Ósme życie zostało niemal z miejsca okrzyknięte najważniejszym wydarzeniem roku. Panoramiczny …