Teqball
Sport ten wymyślony został w roku 2014 przez dwóch węgierskich miłośników piłki nożnej: Gábora Borsányiego i Viktora Huszára | fot.: WynWork, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Teqball – kilka słów o niedawno wymyślonym sporcie

Teqball to nowa i genialnie prosta gra, która szturmem przedostała się do świata futbolu. Dla niektórych jest to odrębny sport, dla innych metoda treningowa, a dla jeszcze innych – produkt sportowy. Co warto wiedzieć o Teqballu i czym on w ogóle jest?

Czym dokładnie jest Teqball?

Teqball to firma odpowiedzialna za opracowanie innowacyjnego produktu, który służy do uprawiania sportu wywodzącego się z piłki nożnej. Jest to także nazw gry opartej na ich systemie. Uprawianie Teqballu wymaga specjalnego stołu. Gra jest połączeniem dynamiki tenisa stołowego i techniki piłki nożnej. Jedną z największych zalet Teqballu bez wątpienia jest to, że rozgrywka może być przeprowadzona już przez dwie osoby.

Firma Teqball powstałą na Węgrzech 2014 roku. Jej właściciele mają aspiracje olimpijskie i liczą na to, że do roku 2032 ich sport będzie obecny na Igrzyskach. Po wielu latach prac i rozwoju, Teqball został opracowany jako system używany do poprawy umiejętności wymaganych w piłce nożnej oraz jako odrębny sport. Pierwszy, duży turniej Teqball o randze międzynarodowej miał miejsce w Budapeszcie w 2019 roku. W meczu pokazowym otwierającym rozgrywki wzięły udział takie legendy piłki nożnej jak Ronaldinho (który jest ambasadorem Teqball), Nuno Gomes, Puyol, Gallas oraz Simao. Reprezentant Polski Adrian Duszak sięgnął po wicemistrzostwo świata.

Jak Teqball rozwija umiejętności piłkarskie?

Warto zacząć od tego, że Teqball to bezkontaktowa dyscyplina sportowa i zgodnie z oficjalnymi zasadami, zawodnicy nie mogą dotykać także stołu, dzięki tej właściwości, ryzyko kontuzji jest bardzo niskie. Teqball pomaga graczom w lepszym opanowaniu piłki, promuje grę jednym kontaktem oraz wspiera szybkie myślenie. Wiele czołowych drużyn angielskiej Premier League (np. Chelsea lub Manchester United) wykorzystuje Teqball jako formę treningu oraz relaksu dla zawodników.

Zasady gry

Teqball jako połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego czerpie z zasad obu sportów. Do rozegrania meczu używa się standardowej futbolówki, takiej jaka jest obecna na piłkarskich boiskach, jednak oficjalne zasady zalecają rozmiar 5. W grze uczestniczy dwóch lub czterech zawodników, podzielonych na dwie drużyny.

  • Mecz Teqball jest rozgrywany w formacie punktowym, w trzech setach (do przewagi dwóch). Set jest rozgrywany do 12 punktów, jednak przewaga w decydującym starciu musi być co najmniej dwupunktowa. Punkty są przyznawane na takich samych zasadach jak w tenisie stołowym.
  • Zawodnicy zmieniają strony po każdym secie, przerwa między nimi to zaledwie minuta.
  • W ostatnim, decydującym secie drużyny zmieniają się stronami po osiągnięciu 6, 12 i 18 punktów przez aktualnego lidera.
  • Każde rozegranie zaczyna się od serwisu w odległości 2. metrów od stołu), każda drużyna ma dwie próby na udany serwis. Strona serwująca zmienia się po 4. punktach.
  • Każda strona ma maksymalnie 3 kontakty z piłką (zarówno w wariancie 2. i 4. graczy).
  • W grze podwójnej obaj zawodnicy muszą mieć kontakt z piłką przed jej odesłaniem do przeciwnika.
  • Piłka nie może być dotknięta 2 razy z rzędu tą samą częścią.
  • Zawodnicy nie mogą dotykać stołu ani przeciwnika.
  • Gracze mogą wchodzić na pole przeciwnika, ale piłka atakująca może być rozegrana tylko ze swojego pola.

SPA

Sprawdź także

piłka nożna

Reprezentacja Polski na drodze do Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej – co ją czeka i jakie ma szanse?

Niedawno zakończyły eliminacje do Mistrzostw Świata 2022. W grupie I reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce, …