piękna kobieta na stonowanym różowym tle
Wybór robota sprzątającego zależeć będzie m.in. od rodzaju powierzchni, jakie dominują w Twoim domu lub mieszkaniu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Robot odkurzający, czy mopujący? Który warto kupić? Pomoże odpowiedź na te pytania

Roboty, które zdecydowanie ułatwiają nam domowe prace to coraz częściej standard i rozwiązanie obecne w wielu domach. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad zakupem robota sprzątającego, zanim podejmiesz decyzję – postaw sobie kilka kluczowych pytań. Odpowiedź na nie pozwoli Ci dokonać optymalnego wyboru.

Jaki rodzaj podłóg przeważa w Twoim domu?

Wybór robota sprzątającego zależeć będzie m.in. od rodzaju powierzchni, jakie dominują w Twoim domu lub mieszkaniu. Jesteś wielbicielką miękkich wykładzin? A może na podłogi wybrałaś jedynie płytki? Panele podłogowe skomponowałaś z puszystymi dywanami? Dobierz zatem robota do konkretnego rodzaju podłóg lub tego, który przeważa.

Na https://irobot.pl/pl/ znaleźliśmy roboty odkurzające dedykowane głównie dywanom i wykładzinom (seria odkurzaczy Roomba) oraz roboty mopujące przeznaczone do podłóg twardych (roboty Braava). Jednak dla opcji mieszanej, tj. podłóg twardych, dywanów oraz wykładzin także znalazły się warianty dedykowane, z powodzeniem czyszczące różne powierzchnie.

Jaka powierzchnię ma sprzątać wybrany robot?

Dobór rozwiązania determinować będzie także wielkość powierzchni przeznaczonej do sprzątania. Może to być małe mieszkanie (1 – 2 pokoje), kilka pomieszczeń, tj. 3 – 4 lub cały poziom domu, czyli powyżej 5 pomieszczeń. Wydajność robota oraz czas jego pracy na jednym ładowaniu to cechy, które  – odpowiednio wybrane – zdecydowanie podniosą zarówno komfort użytkowania, jak i ogólną satysfakcję zakupionego sprzętu.

Jakie funkcje i aplikacje Cię interesują?

Zdalne włączanie i ustawianie harmonogramu pracy robota, monitorowanie jego pracy, personalizowanie ustawień, a nawet generowanie raportów o wykonanej pracy – te i wiele innych funkcji dostarczają najnowocześniejsze dostępne obecnie na rynku rozwiązania, jak wspomniane wcześniej roboty odkurzające i mopujące iRobot. Przed zakupem warto je poznać i zastanowić się, z których opcji będziemy rzeczywiście korzystać, a które nie będą koniecznym dodatkiem.

Czy w domu mieszka także pies, kot lub inne zwierzę domowe?

Jeśli tak, istotną informacją będzie to, czy zwierze ma długą sierść i sporo jej gubi, czy raczej przeciwnie. Posiadając czworonożnego pupila warto sięgnąć po urządzenie, które dedykowane jest usuwaniu sierści z powierzchni podłóg, a także tapicerowanych mebli, najlepiej wyposażone w gumowe szczotki z funkcją zasysania podnoszącego. Szczotki gumowe, w przeciwieństwie do szczotek z włosiem, zapobiegają wkręcaniu i zaplątywaniu się odkurzanej sierści i włosów.

Jakim budżetem na zakup dysponujesz?

Tutaj nie tyle chodzi o konkretne kwoty, ile o określenie, czy planujesz duży, średni, czy jak najmniejszy i nieobciążający budżetu wydatek.

Udzielenie odpowiedzi na tego rodzaju pytania, pozwoli łatwiej dokonać wyboru – nie tylko w zakresie urządzenia odkurzającego, czy mopującego, ale także konkretnego modelu oferującego potrzebne nam funkcję, z których rzeczywiście będziemy korzystać.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

środki czystości

Jakie akcesoria do sprzątania warto mieć?

Sprzątanie domu to żmudna czasami wydawać by się mogło, że nigdy niekończąca się praca. Oczywiście …