elegancki stół
Bieżnik na stół powinien komponować się z całą stylistyką pomieszczenia oraz innymi dekoracjami jakie zostaną wykorzystane przy ozdabianiu stołu | fot.: stock.adobe.com

Bieżnik jako idealny sposób na ozdobienie stołu w domu i restauracji

Bieżnik określany jest jako nakładka dekoracyjna, która nie zakrywa całej powierzchni stołu lub ławy. Z reguły bieżniki na stół umieszcza się na środku blatu, w niektórych przypadkach może być przewieszony wzdłuż krótszych boków. Większość bieżników produkowana jest w proporcji 2:1, przy czym ich długość jest dwa razy większa niż szerokość. Warto wiedzieć, że długość niektórych z nich, można swobodnie regulować do długości stołu poprzez ich przycięcie. Nowoczesne bieżniki wspaniale dekorują stół, sprawiają że całość wygląda interesująco i nietuzinkowo.

Z jakich materiałów produkuje się bieżniki na stół?

Decydując się na zakup bieżnika, należy zwrócić głównie uwagę na to, z jakiego materiału został on wykonany. Dobrej jakości materiał świadczy o jego solidności i praktyczności, będzie łatwiejszy w utrzymaniu czystości, nie zniszczy się nawet podczas intensywnego prania i posłuży przez wiele lat ciągłego użytkowania. Do najczęstszych materiałów, z których produkuje się bieżniki na stół zaliczyć należy:

– bawełnę (naturalny i wytrzymały materiał, nadający się do prania w wysokich temperaturach),

– len (posiadający dużą odporność na rozwiązanie oraz powstawanie przetarć),

– organza i organtyna (wyglądające bardzo efektownie, zwłaszcza podczas dekoracji stołów podczas wesel lub urodzin),

– filc (doskonale zabezpieczający stół, bieżniki wykonane z tego materiału idealnie komponują się z podkładkami w tym samym kolorze i wzorze),

– juta (materiał w pełni biodegradowalny, bardzo trwały a jednocześnie elastyczny),

– włókno poliestrowe (wykazujące niską chłonność wody, dlatego też bardzo często z tego materiału produkuje się bieżniki wodoodporne).

Jak dopasować bieżnik do pomieszczenia i innych dekoracji?

Bieżnik na stół powinien komponować się z całą stylistyką pomieszczenia oraz innymi dekoracjami jakie zostaną wykorzystane przy ozdabianiu stołu. Do wnętrz w stylu nowoczesnym i skandynawskim idealnie będą wyglądać bieżniki w łagodnych kolorach (np. szarości, beże oraz biele). Bieżniki wielokolorowe, w modne desenie będą wyróżniały się swoją niecodziennością i przyciągały wzrok gości. Warto je umieścić w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho  ale także dla przełamania aranżacji we wnętrzach surowych, urządzonych w stylu loftowym.

Na takie okazje jak święta Bożego Narodzenia warto zdecydować się na bieżniki na stół w odcieniach czerwieni, winnym oraz ciemnej zieleni, z licznymi zdobieniami w kolorze złota i srebra. Wielkanocny stół z kolei będzie wyglądał ciekawie z bieżnikiem w kolorze jasnej, soczystej zieleni lub żółtym.

Materiał partnera