cena nieruchomości
Tendencja do wzrostu wartości nieruchomości w atrakcyjnych dzielnicach jest zauważalna w każdym mieście | fot.: materiał partnera

Co wpływa na cenę nieruchomości?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości wciąż się rozwija, odgrywając coraz większą rolę w gospodarce rynkowej kraju. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nowe mieszkanie, czy sprzedać obecne, identyfikacja niektórych głównych czynników decydujących o jego wartości jest niezbędna. Chociaż powody wahań cen nieruchomości mogą być złożone, korzyści z ich poznania są proste — wiedząc, co wpływa na cenę lokum, możesz łatwiej kupić lub sprzedać nieruchomość za najlepszą możliwą cenę.

Dokładna i fachowa ocena potencjału mieszkania przez rzeczoznawcę nieruchomości pomoże zapewnić jego dokładną wycenę i zapobiegnie zbyt długiemu pozostawaniu na rynku. Stworzy on odpowiedni operat szacunkowy, będący opinią o wartości nieruchomości, co znacznie ułatwi sprzedaż. Cena operatu szacunkowego waha się od 300-500zł, ale może też kosztować i kilka razy więcej. Wszystko zależy od indywidualnych cech danego budynku. Ile kosztuje wycena nieruchomości? Kwota ta powinna być ustalona już na samym początku współpracy z rzeczoznawcą nieruchomości. Zależy głównie od powierzchni danego domu lub mieszkania. Stworzenie operatu szacunkowego nieruchomości wymaga również odpowiednich dokumentów, takich jak akt notarialny lub wypis z księgi wieczystej, rzut lokalu czy zarys mapy ewidencyjnej. Przygotowanie wyżej wymienionych dokumentów przez właściciela znacznie ułatwi i usprawni pracę rzeczoznawcy nieruchomości.

Przeczytaj o skupie nieruchomości – https://transakcja24h.pl/

Lokalizacja

Tendencja do wzrostu wartości nieruchomości w atrakcyjnych dzielnicach jest zauważalna w każdym mieście. Nie oznacza to jednak, że najwyższe ceny możemy spotkać jedynie w centrum aglomeracji. Wiele nowych inwestycji stawia aktualnie na bliskość przyjaznego, zielonego otoczenia z dala od zgiełku i hałasu z jednocześnie dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Dobra lokalizacja mierzona jest również jakością połączeń komunikacyjnych, a także charakterystyką najbliższej okolicy. Nie bez znaczenia pozostaje także klimat osiedla i samej dzielnicy.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie w lokalizacji, w której ostatnio pojawiły się restauracje, centra rozrywki i sportu lub dobre szkoły, ceny nieruchomości będą wyższe niż w obszarach, w których brakuje tych miejsc. Inne czynniki, które mogą powodować zmienność cen, to wskaźnik przestępczości, dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej i bliskość autostrad. Lokalizacja nieruchomości, która nie należy do korzystnych to między innymi  bliskie sąsiedztwo lotniska, torów kolejowych czy wysypiska śmieci.
Kolejnym kryterium, który ma znaczenie w danej lokalizacji są zmiany zatrudnienia, zwłaszcza gdy otwiera się duża korporacja i dostarcza setki miejsc pracy w danym obszarze. Ludzie mogą gromadzić się w tym regionie i powodować wzrost cen mieszkań, zwłaszcza jeśli nowe bloki nie są budowane wystarczająco szybko, aby nadążyć za popytem. Ale jeśli firmy zaczną się podupadać, ludzie mogą być zmuszeni do odejścia w poszukiwaniu nowych możliwości – ostatecznie tworząc mniejszy popyt i powodując spadek cen.

Czynniki te mogą wpływać na to, dlaczego kupujący są skłonni płacić za niektóre domy znacznie wyższe ceny niż za inne domy, które znajdują się zaledwie kilka kilometrów dalej.

Rynek wtórny lub pierwotny

Znaczący wpływ na wycenę nieruchomości ma również fakt, czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Najczęściej to nowo powstałe mieszkania mają wyższą cenę, w porównaniu do budynków rynku wtórego znajdujących się w tej samej okolicy. Nie stanowi to jednak reguły, ponieważ często odrestaurowane kamienice w dobrych lokalizacjach przewyższają ceną nowe inwestycje.

Standard wykończenia i położenie mieszkania

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę nieruchomości, jest standard mieszkania, tj. jakość wykonania oraz użytych materiałów. Im będzie on wyższy, tym cena adekwatnie wzrośnie. Ważna jest także technologia, w której jest zbudowany budynek oraz jego stan techniczny i ogólny wygląd.  Jeśli będzie on otynkowany, klatki schodowe odnowione i zadbane, a otoczenie wokół czyste i zagospodarowane – cena również będzie odpowiednio wyższa. W przypadku, kiedy w budynku nie ma windy, to właśnie mieszkania usytuowane na parterze i pierwszym piętrze cieszą się największym powodzeniem. Balkon lub taras, a także przynależność piwnicy stanowią dodatkowe atuty. W nowych blokach, w przeciwieństwie do starych, wyżej wyceniane są zazwyczaj mieszkania usytuowane na wyższych piętrach, głównie ze względu na lepsze nasłonecznienie, ale także większą prywatność rozumianą jako brak sąsiadów zaglądających w okna oraz mniejszy hałas. Najczęściej poszukiwane mieszkania położone są od strony zachodniej lub południowej. Dodatkowym atutem są w tym przypadku duże okna, które zagwarantują, że mieszkanie przez większość dnia będzie jasne. Nieruchomości z takim układem mają zazwyczaj wyższe ceny. A jeśli widok za oknem będzie atrakcyjny, najpewniej cena metra kwadratowego będzie wyższa.

Powierzchnia mieszkania

Na wartość nieruchomości wpływa także powierzchnia. Od zawsze obserwowana jest tendencja, która stanowi o tym, że wraz ze wzrostem powierzchni obniża się jednostkowa cena metra kwadratowego. Z tego względu to właśnie kawalerki będą posiadały najwyższą cenę jednostkową ze względu na swoją małą powierzchnię.

Parking

W dużych miastach koszt miejsca parkingowego w garażu podziemnym do wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego mieszkania do których przynależy miejsce postojowe również będą się wyróżniać cenowo.

Stan prawny nieruchomości

Zarówno w przypadku lokali pochodzących bezpośrednio z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, bardzo ważne jest określenie stanu prawnego. Księga wieczysta stanowi najważniejszy dokument. Mieszkanie posiadające księgę wieczystą jest z reguły droższe. Przed zakupem nieruchomości warto również sprawdzić, czy lokal nie posiada obciążeń, hipoteki czy roszczenia osób trzecich.

Może Cię również zainteresować https://transakcja24h.pl/skup-nieruchomosci-z-problemami/

Materiał partnera

Sprawdź także

miejskie życie

Zalety miejskiego życia – poznaj je wszystkie

Chociaż nie ulega wątpliwości, że warunki życia na wsi mogą być naprawdę komfortowe, to jednak …