Firany ażurowe – do kuchni i sypialni

Ażurowe firany, to modele z dużymi prześwitami, które pełnią w głównej mierze funkcje dekoracyjną. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ażurowe firany, to modele z dużymi prześwitami, które pełnią w głównej mierze funkcje dekoracyjną. W dość małych stopniu chronią wnętrze pomieszczenia przed bezpośrednim słońcem, które przebija się przez oczka firany i zdecydowanie nie osłaniają domowników przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Są jednak wyjątkowo piękne i stylowe.

Firana ażurowa – rodzaje

Firana ażurowa to styl firany, który może być uszyty z różnych materiałów.

  • Dość często spotyka się firany ażurowe z bawełny, z domieszką włókien syntetycznych (inaczej firanka szybko straci formę). Luźno tkane, mają bardzo delikatne wzory.
  • Ażurowe firany z koronki to najprawdopodobniej najbardziej popularny rodzaj firany. Nieco sztywniejsze, pięknie się układają i dają bardzo eleganckie, wręcz luksusowe wrażenie. Świetne do sypialni.
  • Innym rozwiązaniem (nieco tańszym) są firany żakardowe ażurowe, tkane luźno, z dużymi prześwitami,
  • Firany z markizety, która sama w sobie nie jest ażurowa, ale często zdobiona jest wstawkami z gipiury lub wykańczana koronką, to rozwiązanie dla tych, którzy chcą pogodzić ażurowy szyk z blokowaniem widoczności wnętrza mieszkania,
  • Ażurowe zazdrostki – dedykowane kuchniom w stylu mieszczańskim oraz rustykalnym, to najczęściej gęsty materiał zdobiony haftem richelieu. Popularne od lat, ale niestety wymagające sporej ilości pracy by je wykonać. Gotowe ażurowe zazdrostki z haftem richelieu spotkać można również na targach rękodzielniczych. Dla hobbystów.

Gdzie najlepiej sprawdzi się ażurowa firana ?

Ze względu na brak aż tak dobrej ochrony przed słońcem, firana ażurowa jest stosowana głównie w dwóch pomieszczeniach – kuchni i sypialni. W kuchni dlatego, że tak naprawdę nie zależy nam tam na tym, by bronić prywatności, a bardziej chodzi o kwestie dekoracyjne oraz wprowadzenie do pomieszczenia jak największej ilości światła. W sypialni, w której chcemy mieć spokojny, romantyczny nastrój, firany ażurowe sprawdź się doskonale. A to, że nie chronią przed wzrokiem sąsiadów czy słońcem, jest sprawą marginalną, bo wieczorem, przed położeniem się spać, większość z nas i tak zasuwa zasłony.

Firany do pokoju i salonu najnowsze wzory zobacz w sklepie https://firaneo.pl/firany-do-salonu gdzie spośród niemal tysiąca wzorów polskich firan żakardowych, oraz woalowych na pewno znajdziesz coś do wystroju twojego wnętrza.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Firany żakardowe

Firany żakardowe do salonu – nowe trendy

Żakardowe firany  do salonu i eleganckich wnętrz. Niegdyś trudno było wyobrazić sobie bez nich przestrzeń. …