Funkcjonalna przestrzeń robocza w kuchni – o czym pamiętać?

Sprawdź, o czym pamiętać, by nie popełnić błędów, które każdego dnia będą Cię irytować | fot.; unsplash

Urządzenie kuchni nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli spędzasz w niej wiele czasu, a do dyspozycji masz niewiele miejsca (co zdarza się coraz częściej w nowych blokach mieszkalnych). Jest to również proces kosztowny i uciążliwy, dlatego najlepiej urządzić kuchnię tak, by była praktyczna, a jej wygląd nie znudził Ci się przez kolejną dekadę lub nawet kilkanaście lat. Sprawdź, o czym pamiętać, by nie popełnić błędów, które każdego dnia będą Cię irytować.

Trójkąt funkcjonalny – podstawa aranżacji kuchni

Nie sposób rozpocząć aranżacji kuchni bez zapoznania się z pojęciem trójkąta funkcjonalnego. Według zasad ergonomii kuchenka, zlewozmywak i lodówka powinny być rozmieszczone właśnie na planie trójkąta w odległości 120 – 210 cm od siebie – wówczas ich użytkowanie jest najwygodniejsze. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Sprzęty można rozmieścić więc również w jednej linii, pamiętając o wstawieniu blatu roboczego pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką i podzieleniu pomieszczenia na strefy: mokrą (zlewozmywak, zmywarka), ciepłą (kuchenka, piekarnik) i zimną (lodówka, zamrażarka). Najlepiej, by lodówka znajdowała się najbliżej wejścia, następnie zlew, a przestrzeń do obróbki termicznej na samym końcu ciągu.

Odpowiednia przestrzeń do przechowywania

W kuchni zapewne potrzebujesz więcej przestrzeni do przechowywania, niż Ci się wydaje. Warto więc zadbać o to, by w pomieszczeniu znalazła się właściwa ilość szafek i szuflad. Bardzo ważne są również ich wnętrza – odpowiednio rozmieszczone półki (tak by zmieściły się w nich swobodnie wszystkie naczynia i sprzęty), kosze cargo czy wkłady do szuflad, które pomogą uporządkować drobne przedmioty. Nie zapomnij też o miejscu na spiżarnię czy segregację odpadów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i ich umiejętnym rozplanowaniu uda Ci się zmieścić bardzo dużo nawet w niewielkim pomieszczeniu.

biała wyspa kuchenna z czarnymi krzesłami
W kuchni zapewne potrzebujesz więcej przestrzeni do przechowywania, niż Ci się wydaje | fot.: unsplash

Oświetlenie do pracy

Kolejnym ważnym punktem jest światło, szczególnie w kuchniach ślepych i łączonych z pokojem dziennym. W każdym pomieszczeniu tego typu powinno jednak znajdować się kilka źródeł światła: główne rozjaśniające równomiernie całą przestrzeń i dodatkowe, zadaniowe. Pracę ułatwiać będzie niezwykle pomocne oświetlenie podszafkowe. W tej roli idealnie sprawdzą się szczególnie halogeny lub listwy LED. Dzięki nim stojąc przy kuchence lub blacie, nie będziesz zasłaniać sobie światła, co wpłynie na bezpieczniejszą i wygodniejszą pracę. W kuchni warto umieścić też dodatkową lampę nad stołem.

Odpowiednie materiały

Zapewne nie masz ochoty po każdym obiedzie szorować plam czy smug z mebli lub ścian. Dlatego ważny  jest odpowiedni wybór materiałów wykończeniowych. Zdecyduj się na trwały blat i łatwe w czyszczeniu fronty. Dobra są gładkie materiały, jednak modne szafki „na wysoki połysk” bardzo trudno utrzymać w idealnej czystości. Warto pamiętać o odporności na wodę, parę i ciepło. Za kuchenką warto umieścić kafelki (wzorzyste ożywią kuchnię i będą łatwe w utrzymaniu) lub np. estetyczny panel ze szkła hartowanego, z którego bez trudu usuniesz zabrudzenia zwykłą szmatką.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biała komoda kuchnia

Najlepsze białe komody do salonu

Stylowy salon to piękna wizytówka każdego mieszkania. To on jest miejscem, w którym przyjmujemy gości …