smart home oświetlenie
Zarządzanie oświetleniem to klucz do sukcesu i zapewnienia optymalnych warunków do działania | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Inteligentne oświetlenie do domu – dlaczego warto?

Bez światła w domach nie da się funkcjonować. Dawno minęły już bowiem czasy, gdy codzienne życie kończyło się wraz z nadejściem zmierzchu. Aby zapewnić optymalne warunki do wykonywania wszelkich czynności w czterech ścianach, potrzebujemy zatem odpowiedniego systemu oświetleniowego.

Oświetlenie w domu składa się z wielu lamp, pełniących różne funkcje. Odpowiednie dobranie ich sprawia, że przestrzeń jest w pełni praktyczna, pozwala na wygodne przemieszczanie się i wykonywanie wszystkich potrzebnych czynności.

Zarządzanie oświetleniem to klucz do sukcesu i zapewnienia optymalnych warunków do działania. Można to oczywiście robić tradycyjnie, choć coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie w domach oświetlenia typu Smart. Na czym polega i co dzięki niemu zyskujemy?

Smart oświetlenie – wiele korzyści dla użytkowników

Smart oświetlenie pozwala na zdalne i zcentralizowane zarządzanie wszystkimi punktami świetlnymi. Odbywa się to za pomocą szklanych paneli dotykowych, pilotów, specjalnych aplikacji ściąganych na smartfony oraz szeregu czujników.

Dzięki nim nie trzeba włączać lub wyłączać każdej lampy za pomocą jej włącznika. Można bowiem uruchamiać poszczególne źródła światła, poszczególne ich grupy lub kompleksowo całe domowe oświetlenie.

Jesteśmy też w stanie regulować szereg innych parametrów. Inteligentne oświetlenie umożliwia zmiany natężenia światła, tworzenie scen świetlnych oraz budowanie harmonogramów do wykorzystania w przyszłości.

Zdalne zarządzanie oraz rozmaite funkcjonalności przynoszą szereg korzyści, z których chętnie korzystają użytkownicy. Co daje nam wprowadzenie inteligentnego oświetlenia do domów?

oświetlenie nad schodami
Inteligentne oświetlenie umożliwia zmiany natężenia światła | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wygoda codziennego funkcjonowania

Podstawową zaletą inteligentnego oświetlenia jest olbrzymia wygoda codziennego funkcjonowania w czterech ścianach oraz w ogrodzie. Pozwala ono bowiem na sprawne uruchamianie wszystkich punktów świetlnych, w zależności od aktualnych potrzeb.

Budowanie scen świetlnych i zapisywanie harmonogramów daje szansę na zautomatyzowanie wielu procesów, co znacząco skraca czas potrzebny na zbudowanie odpowiedniego nastroju lub stworzenie przestrzeni do pracy. Równie wygodne są czujniki ruchu lub zmierzchu. Tak sterowane oświetlenie odpowiada w pełni naszym oczekiwaniom, a my nie musimy nawet wstawać od stołu lub podnosić się z kanapy.

Zdalne zarządzanie stanowi też udogodnienie dla osób starszych i z ograniczoną mobilnością, dla których każdorazowe przemieszczanie się, żeby włączyć lub wyłączyć lampę jest zawsze sporym wyzwaniem.

Oszczędności dla domowego budżetu

Ograniczenie natężenia światła i dopasowanie go do rozmaitych sytuacji, a także automatyczne wyłączanie lamp, gdy aktualnie nie ma nikogo w pomieszczeniu to sposób na ograniczenie wysokości rachunków za energię elektryczną, bez zmniejszania funkcjonalności przestrzeni oraz komfortu wszystkich domowników.

Warto pamiętać, że w nowoczesnych systemach inteligentnego oświetlenia takich, jak te oferowane na przykład przez sklep z oświetleniem Azzardo, wykorzystuje się żarówki LED – energooszczędne, trwałe i zdecydowanie bardziej długowieczne niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Bezpieczeństwo dla wszystkich domowników

Zamontowanie inteligentnego oświetlenia w domach sprawia, że wykonywanie wielu czynności jest zdecydowanie bezpieczniejsze.

Czujniki ruchu na klatkach schodowych przeciwdziałają potknięciom i upadkom. Zdecydowanie łatwiej przemieszczamy się w pobliżu domu po zapadnięciu zmroku.

Co ciekawe w bardziej rozbudowanych systemach, w których oświetlenie łączy się z innymi instalacjami, można również wykorzystać lampy do symulowania obecności.

Na czym to polega? Gdy rozlokowane na terenie posesji czujniki zaobserwują niepożądany ruch w pobliżu domu, mogą uruchomić procedury bezpieczeństwa. Jednym z jej elementów jest włączenie lamp, co daje wrażenie, że domownicy są w domu. Można w ten sposób zrazić włamywaczy lub dać czas odpowiednim służbom, które dostają od inteligentnego domu komunikat, że dzieje się coś niepokojącego.

Inteligentny dom – praktyczne miejsce do życia

Smart House to już nie melodia przyszłości a rzeczywistość, którą możemy wprowadzić do naszych domów.

Z pomocą nowoczesnych technologii oświetlenie domu staje się znacznie wydajniejsze i praktyczniejsze. Optymalizuje wydatki i zapewnia maksymalny komfort dla wszystkich użytkowników. A my możemy cieszyć się domem i spokojnym odpoczynkiem w zawsze idealnie oświetlonych wnętrzach.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

wnętrze z fototapetą

Jak wykreować nowoczesne wnętrze: moc dodatków i akcesoriów

W erze dynamicznie zmieniających się trendów w projektowaniu wnętrz, szczególną uwagę zwraca się na rolę, …