poduszki dekoracyjne
Przy pomocy ozdobnych poduszek na kanapy i fotele da się łatwo odmienić styl wnętrza, bez konieczności wprowadzania wielkich zmian lub wydawania olbrzymich sum na nowe wyposażenie | fot.: materiał partnera

Jak dobrać poduszki dekoracyjne do salonu?

Modne dodatki budują wygląd wnętrza i sprawiają, że przestrzeń nabiera kolorów i przytulności. Jednym z praktyczniejszych akcesoriów, które naprawdę warto wykorzystać w domowych przestrzeniach, są ponadczasowe poduchy. Jakie produkty wybrać, by odmienić wnętrze? Gdzie je położyć i z czym zestawić, by uzyskać najciekawszy efekt? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Do czego przydają się poduszki?

Poduszki dekoracyjne stosuje się od wielu lat jako stylowe uzupełnienie aranżacji i dopełnienie piękne wnętrza. Dzięki nim dodaje się przytulności i charakteru oraz sprawia, że przestrzeń staje się znacznie wygodniejsza.

Dobrze dopasowane poduszki dekoracyjne to bowiem nie tylko element ozdobny do domowych pomieszczeń. Miękkie poduchy niejednokrotnie poprawiają komfort codziennego wypoczynku, podczas przesiadywania w fotelu lub krótkiej, popołudniowej drzemki na kanapie. Warto zatem dobrać idealne rozwiązania pod względem funkcjonalności i estetyki.

Poduszki ozdobne – różne oblicza dekoracji wnętrz

Poduszki ozdobne do domu występują w wielu wzorach, formach i kolorach, a ciekawy wybór modnych produktów oferuje choćby Wallart. Pojawiają się modele okrągłe, kwadratowe, podłużne lub w nietypowych kształtach.

Dekoracyjne jaśki wykonuje się z rozmaitych materiałów – zarówno w kwestii wypełnienia, jak i poszewek. Do wnętrza wsypuje się najczęściej granulki silikonowe, gąbkę, puch, pierze, wełnę lub piankę syntetyczną. Wybór konkretnego materiału wpływa na trwałość i wygodę korzystania z takiego produktu.

Jako materiał na poszewki stosuje się natomiast tkaniny syntetyczne (akryl, poliester) i naturalne (bawełna, wełna, jedwab). Niekiedy do dekoracji używa się rozwiązań z miękkiej skóry lub ekoskóry.

Tak duże zróżnicowanie pozwala stworzyć niepowtarzalną i indywidualną aranżację, wpisującą się w potrzeby danego wnętrza oraz upodobania gospodarzy.

Gdzie wykorzystać poduszki dekoracyjne?

Poduszki dekoracyjne najczęściej układa się w pomieszczeniach rekreacyjnych i reprezentacyjnych. Wręcz trudno wyobrazić sobie bez nich fotele lub kanapę w salonie, a także zaścielone łóżko w sypialni. Niekiedy układa się je na ławkach lub szerokich parapetach, by stworzyć przytulny kącik do wypoczynku dla dużych i małych domowników.

Warto wspomnieć, że ozdobne jaśki da się zastosować jako ozdobę strefy do relaksu w ogrodzie. Aby było to możliwe, trzeba jednak wybrać odpowiednie rozwiązania, uszyte z materiałów odpornych na promieniowanie UV i nie nasiąkających wodą. Najlepiej sprawdzają się tworzywa syntetyczne, które nawet po zamoknięciu szybko wysychają. Naturalne tkaniny i wypełnienia przetrzymują dłużej wilgoć, co sprzyja rozwojowi niebezpiecznych bakterii lub innych drobnoustrojów.

Najmodniejsze wzory poduszek do stylowych wnętrz

Wybór odpowiednich poduszek dekoracyjnych zależy w dużej mierze od stylu, w jakim urządzono dane wnętrze. W przestrzeniach skandynawskich i minimalistycznych chętnie układa się poduchy jednobarwne (np. szare, białe, zielone, żółte) lub w proste, dwukolorowe wzory, zwłaszcza pasy, kropki lub kratki.

W aranżacjach art déco lub boho prym wiodą natomiast poszewki w czarno-białe geometryczne desenie o sporych walorach estetycznych.

W pomieszczeniach glamour chętnie układa się butelkowo zielone lub fioletowe, aksamitne poduchy z aplikacjami wykonanymi przy pomocy złotej lub srebrnej nici.

Wnętrza w duchu urban jungle wymagają natomiast poduszek z motywem roślinnym. Mogą to być na przykład efektowne printy w liście egzotycznych okazów flory.

Oprócz standardowych motywów, pojawia się także szeroka gama efektownych poduszek artystycznych, z printami odtwarzającymi całe dzieła sztuki lub detale z obrazów. To stylowy sposób na spersonalizowanie niemal każdego wnętrza w duchu klasycznym, retro lub minimalistycznym. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni kolor, wykończenie i wielkość.

Poduchy jako ozdoba domu – szybki sposób na metamorfozę

Przy pomocy ozdobnych poduszek na kanapy i fotele da się łatwo odmienić styl wnętrza, bez konieczności wprowadzania wielkich zmian lub wydawania olbrzymich sum na nowe wyposażenie. Dzięki nim przestrzeń domowa staje się piękniejsza i wygodniejsza, dopasowana do konkretnych oczekiwań i potrzeb. Warto zatem sprawdzić, jakie poduchy przydadzą się nie tylko w naszych salonach i sypialniach.

Materiał partnera