Firany na lato
Wybierając firanki na lato, kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Letnia dekoracja okna firankami

Długie dni i ciepłe noce. Latem najchętniej nie rozstawalibyśmy się ze świeżym powietrzem. Okna naszych mieszkań są wówczas często otwarte na oścież. To idealny moment na zmianę ich aranżacji w wystroju firankami. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i na co przede wszystkim zwrócić uwagę kupując firany na lato.

Wybierając firanki na lato, kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością. Okna i drzwi balkonowe są w tym czasie często otwierane, zatem zależeć nam powinno na takich firankach, które nie zablokują nam dostępu do tej powierzchni. Druga kwestia to stopień nasłonecznienia pokoju. Od tego, ile promieni słonecznych będziemy chcieli wpuścić do naszego mieszkania, zależeć będzie wybór materiału na firany. Okres wakacyjny w naszym kraju ma również swoje minusy. Czerwiec kojarzy nam się z chrabąszczami, na które chętnie polują nasze koty. Lipiec i sierpień to z kolei domena uporczywych komarów, much i os. Odpowiednio dobrane firany na lato mogą być pierwszą blokadą dla nieproszonych gości.

Na wyciągnięcie ręki

Jeśli zależy nam na dobrym dojściu do przestrzeni okna, jest kilka rozwiązań, które znacznie to umożliwiają. Jednym z nich są tak zwane firany makarony. Aby otworzyć okno lub sięgnąć do parapetu, nie trzeba ich przesuwać, bo składają się z mnóstwa pojedynczych nitek-sznurków, umożliwiających dotarcie w dowolne miejsce. Firany makarony, wbrew pozorom i obawom wielu osób, bardzo łatwo się piorą. Wystarczy włożyć je do osobnego woreczka do prania wykonanego z siatki i w takiej formie wrzucić do pralki. Alternatywą dla nich będą krótkie, sięgające parapetu firany, same lamberkiny bądź też niezwykle wygodne i coraz modniejsze firany panele. Te ostatnie można bardzo łatwo przesuwać, montować i demontować.

Ostre słońce i nieznośne owady

Choć lato w Polsce bywa kapryśne, to wciąż zdecydowanie najbardziej słoneczny okres w roku. Ostre słońce i wysoka temperatura są niezwykle uciążliwe i powodują, że szukamy wszelkich sposobów, by odgrodzić się od tego, co na zewnątrz. Wiele zależy oczywiście od położenia naszego mieszkania i stopnia jego nasłonecznienia. Jeśli mieszkamy w ciasnych i ciemnych przestrzeniach, z pewnością będziemy wybierać raczej jasne, lekkie i przejrzyste firany i zasłonki. Jeśli jednak przez większość czasu towarzyszy nam słoneczna powódź, latem postawmy na materiał, który spełni funkcję bariery słonecznej. Najlepiej sprawdzą się do tego firany żakardowe, woal, a także len, płótno czy bawełna. Im grubszy splot firanki, tym mniej zakamarków nie tylko dla promieni słonecznych, ale również komarów i małych muszek. Jeśli chodzi o kolory, latem możemy sobie pozwolić na znacznie więcej. Idealne będą firany w odcieniach bieli, beżu, szarości, a nawet błękit. Unikajmy jednak firanek żółtych, gdyż przystrojone tak okno tylko spotęguje słoneczną powódź w naszym mieszkaniu.

Nowoczesne, modne i tanie firany do pokoju i salonu, firany kuchenne, firany dla dzieci, woalowe i żakardowe w sklepie https://firaneo.pl/firany

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

poduszki dekoracyjne

Jak dobrać poduszki dekoracyjne do salonu?

Modne dodatki budują wygląd wnętrza i sprawiają, że przestrzeń nabiera kolorów i przytulności. Jednym z …