wybór zasłon
Dokonując wyboru zasłon, często musimy zdecydować o ich długości, biorąc pod uwagę względy praktyczne | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak wybrać odpowiednie zasłony?

Prywatność i przytulność to najważniejsze skojarzenia, jakie nasuwają się nam podczas zawieszania w domu zasłon okiennych. Dbają o to, abyśmy nie byli narażeni na mocne promienie słoneczne czy wścibski wzrok sąsiadów. Jeśli dopasujemy je odpowiednio do wybranego wnętrza, będą zaś wspaniałą dekoracją. Wymieniając je w swoim mieszkaniu, za każdym razem zauważymy znaczącą zmianę w jego wyglądzie. Jak wybrać odpowiednie zasłony?

Zasłony gotowe — czym są? 

Zasłony gotowe przeznaczone są od razu do zawieszenia zaraz po ich zakupie. Są one już uszyte, zatem nie wymagają czasochłonnej pracy, jak ma to miejsce w wypadku tych przygotowywanych na miarę. Gotowe zasłony są również dużo tańsze, aniżeli te szyte na zamówienie, co jest ich dodatkową zaletą. Dostępne są w różnych kolorach, wariantach i wzorach, co pozwala na ich dopasowanie do różnych stylów pomieszczeń.  

Gdzie sprawdzą się zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające mają za zadanie zatrzymywać promienie słoneczne przed przedostaniem się do pomieszczeń. Sprawdzą się idealnie w sypialni albo w pokojach, w których konieczne jest całkowite zaciemnienie, np. w przypadku kina domowego. Zasłony zaciemniające są zwykle wykonane z gęstych materiałów, które nie przepuszczają promieni słonecznych. 

Zasłony welurowe — czy to dobry wybór? 

Zasłony welurowe są eleganckim dodatkiem, który sprawdzi się idealnie w sypialni czy salonie. Możemy je kupić w każdym internetowym sklepie z zasłonami. Mają gładką powierzchnię, która dodaje im eleganckiego wyglądu oraz wyjątkowego blasku. Zasłony welurowe są cięższe niż te wykonane z lnu czy bawełny, co z pewnością dodaje im prestiżu. 

Odpowiedni kolor zasłon

Dobierając kolor zasłon, konieczne jest zwrócenie uwagi na barwę ścian oraz pozostałych części wystroju, takich jak ozdobne poduszki czy meble. Najlepiej, jeśli kolory zasłon będą odpowiednio dobrane do reszty akcesoriów, co pozwoli na uzyskanie spójnej aranżacji. Gładkie zasłony w jasnych barwach, takie jak beżowy czy biały, stanowią uniwersalne rozwiązanie, które pasuje idealnie do większości aranżacji pomieszczeń.  

Długie i krótkie zasłony okienne

Dokonując wyboru zasłon, często musimy zdecydować o ich długości, biorąc pod uwagę względy praktyczne. Sporą część mieszkań ogrzewa się z pomocą tradycyjnych kaloryferów. Dlatego też zimą nie chcemy ich całkowicie zakrywać, żeby nie stracić energii cieplnej. Krótkie zasłony w takim przypadku będą rozwiązaniem idealnym. Nie zakryją kaloryferów, a równocześnie staną się piękną ozdobą. Wśród innych dostępnych opcji, są również zasłony unoszące się delikatnie nad podłogą oraz wersje najdłuższe, leżące czy opadające.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kurs angielskiego

Kursy języka angielskiego dla młodzieży: lepsze podejście przed egzaminem maturalnym

Chociaż egzamin maturalny może decydować o przyjęciu na wybraną uczelnię, nie jest on naprawdę wiarygodnym …