stelaż do łóżka dla osoby otyłej
Stelaże dla osoby otyłej czy dla pary o większej niż standardowo masie ciała musi być elastyczny i wytrzymały | fot.: materiał partnera

Jaki wybrać stelaż do łóżka dla osoby z nadwagą?

Czy wiesz, że osoby z nadwagą powinny zwrócić szczególną uwagę na wybór dobrego stelaża do łóżka. Musi być zrobiony z wytrzymałego i równocześnie elastycznego drewna. Dobry stelaż nie tylko amortyzuje nacisk wywierany na materac, ale także dba o prawidłową wentylację. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Stelaż dla osoby otyłej – wszystko, co musisz wiedzieć

Stelaże dla osoby otyłej czy dla pary o większej niż standardowo masie ciała musi być elastyczny i wytrzymały. Wybierz stelaż bukowy, który jest najlepszy przy dużych obciążeniach. Stelaż musi być nie tylko mocny, ale także elastyczny, bo jego praca polega na aktywnym uginaniu się listewek pod wpływem ciężaru ludzkiego ciała. Stelaż będzie reagował na każdą zmianę pozycji. Wybór odpowiedniego stelaża ma duże znaczenie nie tylko dla komfortu i wygody snu, ale także dla żywotności samego materaca. Nie każdy wie, że stelaż wpływa bezpośrednio na jakość użytkowania materaca i jego żywotność, bo po pierwsze ogranicza proces zgniatania i ścierania się materaca na skutek pracy materaca z ciałem, po drugie zapewnia pod spodem wolną przestrzeń i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Stelaż elastyczny dla kogoś z nadwagą czy otyłością ma tym większe znaczenie, że listwy elastycznie przejmują drgania i znacznie większe niż standardowo obciążenie, z jakim ciało użytkownika naciska na materac i łóżko. Najlepsze stelaże to takie, gdzie są wytrzymałe listwy z drewna bukowego.

stelaż dla osoby otyłej
Wybór odpowiedniego stelaża ma duże znaczenie nie tylko dla komfortu i wygody snu, ale także dla żywotności samego materaca | fot.: materiał partnera

Wybierz stelaż z listwami osadzonymi w gumowych uchwytach

Stelaż dla osoby z nadwagą czy otyłością musi być solidny i wystarczająco wytrzymały, aby znieść większy ciężar. W przypadku osób o większej niż standardowo wadze najlepiej sprawdzi się stelaż wykonany z mocnego drewna bukowego. Dodatkowo, taki stelaż powinien zapewniać mocne wsparcie dzięki zwiększonej liczbie listewek, które muszą być odpowiednio giętkie. Stelaż do łóżka osoby z nadwagą musi mieć silikonowe uchwyty nowej generacji, które mają dobre amortyzatory. Pozwala to zniwelować martwą strefę oraz znacznie poprawia komfort użytkownika. Stelaż dla osób z nadwagą powinien mieć również pas wzmacniający w środkowej części stelaża dla lepszego rozkładu ciężaru.

Drobne, gęsto rozmieszczone listwy, pas wzmacniający

Stelaż dla osoby otyłej powinien mieć zwiększoną liczbę listewek, które powinny być drobne i maksymalnie gęsto rozmieszczone. W ten sposób stelaż zapewnia elastyczność, a listwy zapewniają lepsze podparcie w każdym punkcie ciała. Osoby o dużej wadze powinny wybierać zwłaszcza stelaże wyposażone w specjalną taśmę (pas) wzmacniający, dzięki czemu stelaż zapewnia lepszy rozkład ciężaru ciała użytkownika. Na rynku można też znaleźć stelaże z innych rodzajów drewna, popularne i dość atrakcyjne cenowo są też stelaże brzozowe. Jednak jest to wybór raczej dla kogoś bardzo szczupłego i drobnego, z pewnością nie dla kogoś z otyłością, czy pary, gdzie obydwie osoby mają nadwagę. W takiej sytuacji jedyny rozsądny wybór to stelaż bukowy. Oprócz funkcji amortyzacji stelaż ma również znaczenie dla higieniczności i czystości, czyli w gruncie rzeczy żywotności samego materaca. Człowiek w trakcie snu wydziela wraz z potem wilgoć, która gromadzi się w materacu. Jeśli położymy materac bezpośrednio na podłodze, to będzie on wchłaniał pot, co z czasem może doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów, szybszego ‘zużywania się’ materaca czy w skrajnych przypadkach rozwoju grzybów i pleśni w środku. Warto pamiętać, że osoby o większej masie ciała mają tendencję do mocniejszego pocenia się, dlatego tym bardziej muszą uważać na higieniczność miejsca do spania.

łóżko stelaż osoba otyła
Dobry stelaż powinien być elastyczny, sprężysty i wytrzymały | fot.: materiał partnera

Jakie są inne stelaże i czemu nie każdy sprawdzi się dla osoby otyłej?

Dobry stelaż powinien być elastyczny, sprężysty i wytrzymały. Stelaż pozwala materacowi pracować i przejmuje obciążenie, z jakim nasze ciało naciska na materac i łóżko. Warto wybrać dobry stelaż, wykonany z mocnego gatunku drewna. Na rynku najczęściej można spotkać stelaże sosnowe, brzozowe i bukowe. Stelaże sosnowe są najtańsze i najmniej wytrzymałe, to może być dobry wybór jeśli dysponujesz niewielkim budżetem, albo szukasz stelaża do łóżka dziecięcego czy wynajmowanego mieszkania. Nieco lepsze są stelaże brzozowe bo na ogół są bardziej elastyczne od kruchej i łamliwej sosny. Jednak i one mają ograniczoną wytrzymałość.

Stelaż brzozowy będzie dobry dla osoby o wadze do 80 kg ale nie sprawdzi się już w przypadku kogoś o atletycznej, mocnej budowie ciała, która może nie ma nadwagi, ale obciążenie spowodowane mocno rozbudowanymi mięśniami i tak jest spore. Tak samo z wyborem stelaża dla pary, a już tym bardziej pary, gdzie mamy do czynienia z osobami o większej wadze. W takim wypadku lepiej wybrać stelaż bukowy, który jest najdroższy, ale również najbardziej wytrzymały, bo drewno bukowe jest ciężkie i solidne. Stelaż bukowy sprawdzi się dla osoby o wadze przekraczającej 80 kg, będzie dobrym wyborem dla pary, gdzie dwie osoby chcą spać razem na jednym materacu (nawet w przypadku, gdy obydwie osoby są plus size). Stelaż z drewna bukowego to też dobry wybór pod ciężki i wysoki materac, na przykład materac lateksowy czy sprężynowy, które zwykle są cięższe niż klasyczne materace piankowe. Zwróć też uwagę na wysokość, standardowo materace mają ok 20 cm, jednak są takie, które sięgają nawet 30 cm! Kilka dodatkowych centymetrów w przypadku dużego materaca małżeńskiego w rozmiarze na przykład 200×200 cm to również większy nacisk na stelaż.

Co to jest stelaż regulowany i czy warto go wybrać dla kogoś o większej wadze?

Oprócz zwykłych stelaży elastycznych są też stelaże elastyczne regulowane, które można dodatkowo podzielić na modele z regulacją ręczną oraz elektryczną. Czym jest taki stelaż i w jaki dokładnie sposób różni się od klasycznego stelaża? Przede wszystkim normalny stelaż jest nieruchomy i umożliwia leżenie na materacu wyłącznie na płasko. Stelaż regulowany pozwala, jak sama nazwa wskazuje, wyregulować pozycję, czyli na przykład podwyższyć odcinek piersiowy, albo podnieść nogi, co jest bardzo przyjemne po ciężkim dniu, bo krew odpływa ze zmęczonych nóg w drugą stronę, zmniejsza się obrzęk i powoli zanika uczucie ciężkich nóg. Stelaże regulowane pozwalają przede wszystkim na dużą elastyczność w wyborze najwygodniejszej pozycji – dobrzy specjaliści w sklepie z materacami i stelażami potrafią tak ułożyć ciało, że nogi są lekko podniesione wraz z plecami, co tworzy dla osoby leżącej uczucie całkowitego odciążenia kręgosłupa, zwiększa relaks i znacznie ułatwia zasypianie. Takie stelaże są regulowane ręcznie lub elektrycznie. Stelaż z klasyczną regulacją ręczną to dziś już jednak trochę archaizm, bo trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: takie rozwiązanie nie jest zbytnio wygodne, bo każdą zmianę pozycji trzeba ustawiać za pomocą ręcznego przestawiania poszczególnych elementów stelaża. Zupełnie inaczej sprawa ma się ze stelażami elektrycznymi, które reguluje się za pomocą pilota, a w najnowszych i najdroższych modelach są do tego nawet specjalne aplikacje na telefon!

Elektryczny stelaż? Bardzo proszę!

Nie ma co ukrywać, stelaż regulowany elektrycznie to nieprawdopodobny poziom komfortu i wygody. Jeśli tylko masz taką możliwość to bez wątpienia warto go wybrać. Jest to również ciekawe rozwiązanie dla osób z nadwagą, bo takie rozwiązanie ma wiele zalet (nie tylko zresztą dla osób otyłych):

-stelaż regulowany pozwala ustawić pożądaną pozycję i można w ten sposób odciążyć plecy, zwłaszcza odcinek lędźwiowy.

-stelaże z regulacją są polecane dla osób mających problem z chrapaniem czy bezdechem sennym, bo uniesienie głowy udrażnia drogi oddechowe i zapewnia lepszy dopływ tlenu do mózgu.

– taki stelaż polecamy dla osób kontuzjowanych, leżących czy chorych. Ułatwia wstawanie z łóżka. Stelaż elektryczny dla ciężkiej osoby pozwala też na łatwiejsze wstawanie z łóżka, co może być dużą zaletą dla osób o bardzo dużej nadwadze z ograniczoną mobilnością.

– stelaż ustawiony w nieco podniesionej pozycji usprawnia trawienie, bo soki żołądkowe spływają na dół i lepiej trawią pokarm, co przyczynia się do zmniejszenia problemów z ewentualną zgagą u osób mających kłopoty z trawieniem.

– ogranicza powstawanie żylaków i obrzęku nóg.

Pora na podsumowanie. Jeśli szukasz stelaża dla osoby otyłej wybierz stelaż bukowy, im więcej listewek tym lepiej. Muszą być drewniane i jak najgęściej rozmieszczone. Listewki muszą mieć gumowe uchwyty, to ogranicza skrzypienie łóżka i zapewnia lepszą wytrzymałość listew oraz cichą pracę. Stelaż dla osoby otyłej powinien mieć także pas wzmacniający w środkowej części, gdzie nacisk bioder i pupy jest największy. Warto rozważyć wybór stelaża regulowanego, najlepiej elektrycznie.

Materiał partnera

Sprawdź także

duże łoże małżeńskie

Łóżko małżeńskie – na jakie się zdecydować?

Czy wiesz, że przeznaczasz jedną trzecią swojego życia na sen? Oznacza to, że na wybór …