duże łoże małżeńskie
O ile to możliwe, łóżko podwójne powinno być ustawione w taki sposób, aby możliwe było swobodne wejście z jednej i drugiej strony | fot.: materiał partnera

Łóżko małżeńskie – na jakie się zdecydować?

Czy wiesz, że przeznaczasz jedną trzecią swojego życia na sen? Oznacza to, że na wybór nowego łóżka trzeba poświęcić trochę czasu. Tym bardziej, że ten mebel w sypialni małżeńskiej to nie tylko miejsce do spania, ale także do odpoczynku i chwil bliskości. Stanowi jednocześnie bardzo istotny element wystroju pomieszczania. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka małżeńskiego.

Sprawdź dostępną przestrzeń

Pierwszym krokiem jest zmierzenie dostępnej przestrzeni na łóżko w sypialni. Należy zwrócić uwagę na miejsca, w których musisz się swobodnie poruszać i odległość potrzebną do swobodnego otwarcia drzwi i szuflad szafy. Uwzględnij w tej kalkulacji inne meble drewniane, które znajdą się w pokoju. Mogą to być np. szafka nocna, komoda, toaletka.

O ile to możliwe, łóżko podwójne powinno być ustawione w taki sposób, aby możliwe było swobodne wejście z jednej i drugiej strony. Należy zachować dostęp do przestrzeni po każdej stronie – nie mniejszy niż średnio 40-50 cm.

Dobierz odpowiedni rozmiar łóżka dla dwojga

Kiedy masz już zmierzone wymiary i znasz wszystkie szczegóły pomieszczenia, czas pomyśleć o rozmiarze łóżka. Tu też należy zachować zdrowy rozsądek i harmonię w wystroju pokoju. Nie warto przytłaczać małego pomieszczenia łóżkiem typu king size. Tradycyjne łóżko drewniane 160 x 200 cm wystarczy, aby stworzyć wygodną przestrzeń relaksu dla dwóch osób. Jest to model, który zmieści się w większości standardowych sypialni.

Mniejsze rozwiązania np. łóżko 140 x 200 cm również nadają się do małżeńskiej sypialni, ale zapewniają mniejszy komfort snu i wypoczynku dla dwóch dorosłych ludzi. Z kolei większe łóżka 180 x 200 cm to opcja idealna dla osób puszystych oraz tych z małymi dziećmi, które od czasu do czasu pojawiają się w środku nocy w pokoju rodziców i szukają między nimi odrobiny przestrzeni.

Łóżko małżeńskie – wybierz najlepszy model

Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym i praktycznym rozwiązaniem są meble drewniane. Główną zaletą łóżka z drewna jest oszczędność miejsca, ponieważ jego konstrukcja boczna oraz wezgłowie nie zajmują dużo przestrzeni. Najczęściej do produkcji łóżek małżeńskich wykorzystuje się drewno bukowe lub dębowe. Głównymi zaletami użycia takiego materiału jest jego wytrzymałość, wizualna lekkość oraz możliwość łączenia go z różnymi stylami dekoracji wnętrza.

Wybierając model łóżka drewnianego dla dwóch osób, zwróć szczególną uwagę na dobór odpowiedniego materaca i stelaża. Te dwa elementy współpracują ze sobą i decydują z jednej strony o komforcie snu, a z drugiej o wytrzymałości łoża. Wygodny materac to taki, który ma odpowiednią twardość – dopasowaną do wagi i ewentualnych problemów zdrowotnych użytkowników. Z kolei stelaże do łóżek małżeńskich muszą być:

  • wytrzymałe (im większe zagęszczenie listewek, tym większy ciężar wytrzymają),
  • elastyczne,
  • odpowiednio dopasowane pod względem wysokości i szerokości (do łóżek 160 x 200 cm konieczne jest zamontowanie dwóch stelaży).

Bardzo praktycznym rozwiązaniem w stelażu jest także ręczna lub elektryczna możliwość podnoszenia zagłówka i podnóżka.

Teraz gdy wiesz, czego szukać, aby dokonać dobrego wyboru, zajrzyj do sklepu The Beds i znajdź swoje idealne łóżko małżeńskie!

Materiał partnera

Sprawdź także

wygodne łóżko

Wybierz łóżko, które spełni Twoje oczekiwania – łóżko dwuosobowe, czy pojedyncze?

Łóżka dwuosobowe to serce sypialni. Są one miejscem relaksu, snu i romantycznych chwil, dlatego wybór …