Króliki, tak jak większość zwierząt, mogą różnić się charakterem. Istnieje możliwość, że trafimy na królika, który nie pozwoli nam się pogłaskać ani podchodzić zbyt blisko | fot.: Fotolia

Królik w domu – wszystko co musisz wiedzieć

Króliki sprzedawane w sklepach zoologicznych lub coraz częściej spotykane już w domach wielu osób to urocze małe zwierzątka, które potrafią rozbudzić miłość w niejednym człowieku. Puszyste małe kulki stają się coraz częściej obiektem pożądania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bardzo często króliki zostają zakupione lub adoptowane pod wpływem emocji i bez głębszej analizy i przygotowań. Warto podkreślić że posiadania królika, tak jak każdego innego zwierzęcia, to ogromna odpowiedzialność. Ponadto, królik bywa drogi w utrzymaniu, a jego posiadanie nie ogranicza się do zapewniania mu pokarmu oraz wody. 

Króliki mogą żyć od 7 do 10 lat co jest okresem względnie długim, dlatego powinniśmy dobrze zastanowić się zanim zakupimy zwierzątko. Króliki, tak jak większość zwierząt, mogą różnić się charakterem. Istnieje możliwość, że trafimy na królika, który nie pozwoli nam się pogłaskać ani podchodzić zbyt blisko. Większość królików nie lubi być trzymana na rękach i nie wolno ich do tego zmuszać. Zwierzęta te wolą leżeć obok człowieka zwykle w bezpiecznej odległości. To zwierzęta zwykle bardzo płochliwe i nagły dźwięk lub hałas może je bardzo stresować i spowodować, że królik ,,przestanie nam ufać”.

Warto również wiedzieć, że królik przez cały czas oprócz dostępu do siana musi mieć zabawki do gryzienia, ponieważ w przeciwnym wypadku może zniszczyć sprzęty i kable domowe. Bardzo często zdarza się, że króliki niszczą sprzęty takie jak: kable, ładowarki czy słuchawki do telefonów. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że królik może pogryźć dosłownie wszystko co znajdzie się na podłodze. Warto również pamiętać, że króliki potrafią bardzo wysoko skakać i z czasem większość rzeczy w mieszkaniu będzie musiała być przed nim chowana. Konieczne jest również usunięcie z pomieszczenia w którym znajduje się królik kwiatów, które potencjalnie mógłby zjeść ponieważ mogą mu zaszkodzić.

Żywienie królika

Dieta królika jest dosyć wymagająca. Wiele pokarmów czy też ziół może okazać się dla tego zwierzątka wręcz zabójcze. Króliki oprócz karmy i siana mogą jeść warzywa jednak należy dokładnie sprawdzić które warzywa i w jakiej ilości mogą być spożywane przez uszaka. Ilość potasu zawarta w pomidorze może doprowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych u króliczka dlatego nie należy podawać go w dużych ilościach. Nie należy podawać uszakom pokarmów o dużej zawartości cukru, takich jak słodzone suszone owoce czy świeże owoce w dużej ilości. Króliki to zwierzęta, które przez cały czas muszą mieć coś do gryzienia aby ich zęby ścierały się równomiernie i prawidłowo, ponieważ cały czas rosną. Z tego powodu zwierzęta te produkują bardzo duże ilości odchodów w postaci bobków. Czasami bardzo trudno jest nauczyć królika aby zostawiał bobki tylko w kuwecie, choć niektóre uszaki uczą się tego bardzo szybko. Królik przez cały czas musi mieć dostęp do siana, trzeba się więc liczyć z obecnością siana w mieszkaniu co wiąże się z charakterystycznym zapachem oraz zwiększoną ilością kurzu. W diecie królika powinny znajdować się również zioła, które można zakupić w sklepie lub zbierać samodzielnie. Warto pamiętać że niektóre zioła mogą być dla królików zabójcze, dlatego nie należy podawać ziół znalezionych przypadkowo.

jak hodować królika
Królik przez cały czas musi mieć dostęp do siana, trzeba się więc liczyć z obecnością siana w mieszkaniu co wiąże się z charakterystycznym zapachem oraz zwiększoną ilością kurzu | fot.: Fotolia

Zdrowie królika

Dla królika niezbędne jest aby co najmniej kilka godzin dziennie spędzał poza klatką aby mógł poskakać oraz wyciągnąć kręgosłup. Nie należy zostawiać królika samego w klatce na długo ponieważ może się to u niego skończyć chorobą. Króliki należą do zwierząt o ogólnie słabej odporności i często zdarza się że będą nam chorowały. Często zdarza się że królik chorują na katar, co u tego zwierzęcia jest poważną chorobą bakteryjną i wymaga przeważnie leczenia antybiotykiem. Popularną chorobą u królików jest zakażenie E.cuniculi która powoduje u królików paraliż i skręcenie boczne głowy. Leczenie jest długie i bardzo kosztowne. Króliki muszą być obowiązkowo szczepione kilka razy w roku oraz muszą być wykastrowane/wysterylizowane ze względów zdrowotnych. Kuwetę królika należy wymieniać nie rzadziej niż raz na dwa dni.

Podsumowując, opieka nad królikiem to bardzo trudne i czasochłonne zadanie. Nie należy dawać królika jako prezent, ponieważ jest to zwierzę  wymagające dość dużego zainteresowania, a czasami cierpliwości. Utrzymanie królika jest dosyć drogie, jeśli podsumujemy kontrole u weterynarza oraz zabiegi i badania specjalistyczne. Króliki to urocze zwierzątka, które potrafią pokochać człowieka podobnie jak pies czy też kot, jednak warto dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji o przygarnięciu uszaka do domu.

EGL

Sprawdź także

gekon lamparci

Pierwsza jaszczurka – jaka i co warto wiedzieć?

Wiele osób chciałoby mieć nietypowe, wyróżniające się zwierzątko. Jaszczurki to prawdziwa odskocznia od tradycyjnych pupili …