Jesień - pejzaż
Jesień jest szczególną porą roku, która stanowi interesujący motyw przewodni dla fotografów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jesienny pejzaż na ścianie

Jesień jest szczególną porą roku, która stanowi interesujący motyw przewodni dla fotografów. Na zdjęciach można w bardzo atrakcyjny sposób przedstawić, jak zmieniają się kolory w otaczającej przyrodzie. Interesujesz się fotografią? Wiesz jak układać elementy w kadrze, aby stworzyć obraz, który przyciąga uwagę? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zwyczajne zdjęcie zamienić w oryginalną dekorację ściany.

Fotograficzny pejzaż

Aparat fotograficzny jest idealnym narzędziem do badania zmienności jesiennego krajobrazu. Typowe dla tej pory roku kolory, takie jak żółty, pomarańczowy, brązowy, czy czerwony, idealnie nadają się na malownicze zdjęcie. Fotografia otoczenia może przedstawiać krajobraz miejski, wiejski, górski lub morski. Uwiecznianie dowolnego pejzażu za pomocą aparatu fotograficznego może przybierać różne formy. Jednym ze sposobów jest impresyjna rejestracja otoczenia – przelotna, która ma miejsce podczas szybkiego przemieszczania się w terenie. Drugi sposób na zapis krajobrazu, polega na jego wielogodzinnej obserwacji oraz wyczekiwaniu na odpowiednie ustawienie słońca. Ten rodzaj fotografii nie jest przypadkowy. Wymaga cierpliwości oraz posiłkowania się dodatkowym sprzętem, jak np. statyw, który umożliwia dokładne ustawienie ram kompozycji. To, który rodzaj fotografowania wybierzesz oraz jakie element jesiennego pejzażu uwiecznisz na zdjęciu, zależy wyłącznie od ciebie.

Jak fotografować?

Aby jesienna fotografia była jak najciekawsza, warto eksperymentować i robić zdjęcia pod różnym kątem. Podczas robienia zdjęć, bardzo ważnym elementem kompozycji jest linia horyzontu, która dzieli obraz na dwie części – górną i dolną. Pozioma granica pomiędzy obiema częściami jest ruchoma – fotografujący powinien postarać się tak ustawić linię horyzontalną, aby kompozycja stanowiła harmonijną całość.

Kolejnym sposobem na uzyskanie ciekawych zdjęć, jest używanie różnorodnych obiektywów oraz doświetlanie, które uwydatnia kolory. Oświetlenie nie tylko wydobywa kształty, ale także nadaje wrażenia głębi. Migoczące w słońcu kolory jesieni są bardzo wdzięcznym motywem przewodnim dla fotografa. Liście, przez które przedziera się słońce, mogą stworzyć niesamowity efekt wizualny. Jeżeli do fotografowania używasz lustrzanki, pomyśl o wyposażeniu aparatu w filtr polaryzacyjny, dzięki któremu kolory na zdjęciach będą odwzorowywane z jeszcze większą precyzją.

Dekoracja ścienna w postaci fotoobrazu

Dzięki rozwoju technologii druku cyfrowego, fotoobrazy mogą być umieszczane na różnego rodzaju powierzchniach: płótnie, drewnie, płycie alu-dibond, płycie PCV lub na szkle akrylowym. Bez względu na materiał, jakość uzyskanego wydruku charakteryzuje się wysoką jakością oraz wytrzymałością na uszkodzenia.

Do niewątpliwych zalet fotoobrazów zalicza się możliwość wydruku w dowolnym rozmiarze. Dodatkowo, montaż tego rodzaju ściennych dekoracji jest bardzo prosty i można wykonać go samodzielnie. Nie trzeba także martwić się o utrzymanie obrazów w czystości. Aby usunąć ewentualny kurz, wystarczy przetrzeć powierzchnię fotoobrazu wilgotną ściereczką.

Dobór ramy

Dopełnieniem każdego obrazu jest rama. Dzięki niezliczonym stylom i wzorom, każdy może dobrać idealny rodzaj oprawy do fotoobrazu, którym planuje udekorować swoje mieszkanie. Warto jednak pamiętać, aby rama komponowała się także z wystrojem wnętrza. Do mieszkań, które są utrzymane w nowoczesnym stylu, najlepszym wyborem będą proste i geometryczne ramy bez zdobień. W przypadku wnętrz tradycyjnych, można pozwolić sobie na ramy dekoracyjne – ze złoceniami, a nawet żłobieniami. Przy wyborze ramy dobrze mieć także na uwadze, aby jej kolor był o pół tonu jaśniejszy lub ciemniejszy od barwy, która dominuje na fotoobrazie. Ciekawy efekt da również nawiązanie do jednego z drugorzędnych kolorów, które występują na zdjęciu.

Gdzie wieszać?

Kiedy posiadasz już oprawiony fotoobraz, należy zastanowić się nad miejscem jego zawieszenia. Jeżeli zdecydowałeś się na wydruk o dużych rozmiarach, możesz umieścić go na środku ściany. Ważne jednak, aby był umiejscowiony na linii oczu. Alternatywą dla tradycyjnego wieszania obrazów jest ustawianie ich na półkach lub opieranie o ścianę i stawianie na podłodze. To gdzie oraz w jaki sposób wyeksponujesz fotoobraz, zależy zarówno od charakteru wnętrza, jak i twoich indywidualnych upodobań.

Footobraz na ścianie sprawia, że wnętrze wygląda nowocześnie a zarazem przytulnie. Jeżeli jesteś zainteresowany tego rodzaju dekoracją, więcej informacji na temat technologii druku znajdziesz poniżej:

http://www.odbitki.fotojoker.pl/fotoplakaty-i-fotoobrazy.html

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

fotografia reklamowa

Trendy w fotografii reklamowej: Co nowego na rynku wizerunkowym

Kiedy wizerunek ma coraz większe znaczenie, rozwijające się technologie i coraz większe zapotrzebowanie na wysokiej …