lekarz online
Rozwój technologiczny sprawił, że wizyta u lekarza z powodzeniem może odbyć się bez wychodzenia z domu | fot.: materiał partnera

Lekarz online: jak sprawdza się telemedycyna

Chociaż telemedycyna znana jest od wielu lat, to w ostatnim czasie zyskała ogromne znaczenie. Jest to sposób komunikacji pomiędzy lekarzem, a pacjentem, w którym wykorzystywane są środki komunikacji na odległość. Popularnym rozwiązaniem są porady telefoniczne, a także wykorzystujące połączenie internetowe, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie wideorozmowy.

Przychodnia online i wizyta na odległość

Rozwój technologiczny sprawił, że wizyta u lekarza z powodzeniem może odbyć się bez wychodzenia z domu. W czasie pandemii koronawirusa telemedycyna zyskała szczególne znaczenie. Większość placówek medycznych z dnia na dzień zmieniło zasady swojego funkcjonowania, a teleporady stały się codziennością.

Współczesna telemedycyna ma wiele twarzy. Od klasycznych telekonsultacji, poprzez wypisywanie recept on-line, a nawet przeprowadzanie niektórych badań na odległość, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych metod diagnostycznych.

Sposób organizacji i zakres działania lekarza i przychodni może być bardzo zróżnicowany, w zależności od specyfiki placówki, dostępu do technologicznych rozwiązań itp. Coraz więcej placówek decyduje się na wdrożenie tego typu rozwiązań, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom pacjentów.

Zalety telemedycyny

Lekarz online to konsultacja u specjalisty, które nie wymagają osobistej wizyty w przychodni. Jest to powszechnie stosowane i cenione rozwiązanie w czasie epidemii, chociaż warto podkreślić, że posiada ono znacznie więcej zalet. Mimo że czasem nie zastąpi tradycyjnej konsultacji, to w wielu przypadkach jest rozwiązaniem wygodnym i praktycznym. Diagnostyka w telemedycynie w niektórych przypadkach bywa jeszcze dość kłopotliwa, ze względu na trudności sprzętowe niektórych placówek oraz pacjentów. Jednak w wielu przypadkach skutecznie zastępuje klasyczną wizytę.

Teleporada świetnie sprawdzi się podczas wizyt kontrolnych lub takich, na których lekarz analizuje wyniki badań i ustala dalszy plan leczenia. To również dobre rozwiązanie dla pacjentów przewlekle chorych, którzy wymagają stałego przyjmowania leków, co wiąże się z koniecznością uzyskania recepty. Obecnie, wdrożenie systemu recept internetowych znacznie ułatwia funkcjonowanie placówek medycznych. Lekarz przekazuje pacjentowi pin do recepty, bez konieczności wystawiania papierowej wersji druku.

zaświadczenie lekarskie
Lekarz online to bardzo dobre rozwiązanie także w sytuacjach awaryjnych | fot.: materiał partnera

Wizyta na odległość

Lekarz online to bardzo dobre rozwiązanie także w sytuacjach awaryjnych. Niektóre dolegliwości mogą przysparzać trudności w dotarciu do lekarza. Zapalenie pęcherza, wymioty czy biegunka to problemy zdrowotne, często wymagające pomocy lekarza, a z którymi nie jest łatwo wyjść z domu.

Wizyta na odległość to dobre rozwiązanie także dla kobiet, które współżyły bez zabezpieczenia lub gdy zawiodła antykoncepcja mechaniczna. Jeżeli kobieta nie jest gotowa na ciążę, wówczas należy jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty. Tabletka dzień po dostępna jest wyłącznie na receptę.

Dzięki coraz powszechniejszym wizytom online dostęp do lekarzy może być znacznie prostszy. Konsultacja telefoniczna trwa zazwyczaj krócej niż klasyczna wizyta, a do tego może zostać przeprowadzona o dowolnej porze. Wiele placówek decyduje się na wydłużenie czasu pracy, a lekarze, przyjmując zdalnie mają możliwość pomóc większej liczbie pacjentów.

Materiał partnera