Kuchenny sprzęt w zabudowie – zalety i wady takiego rozwiązania

Kuchnia z zabudowanych sprzętem AGD od kilku lat cieszy się dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – i dlatego na jej urządzenie warto poświęcić nieco więcej czasu i uwagi. Wiele osób przygotowujących projekt tego pomieszczenia zadaje sobie pytanie: jaka aranżacja kuchni będzie najbardziej odpowiednia?

Nie ulega wątpliwości, iż od wielu lat w polskich domach króluje minimalizm, czyli spójne i niemal surowe meble kuchenne oraz ukrywanie w zabudowie niemal wszystkich urządzeń. Do takiego trendu dostosowały się także firmy produkujące sprzęt AGD, które w swoich kolekcjach posiadają coraz więcej modeli przeznaczonych pod zabudowę. I chociaż nikt nie wie, jak długo potrwa moda na tego typu rozwiązanie, to jednak warto postawić tu pytanie – czy taka aranżacja kuchni jest opłacalna? Oto podstawowe zalety i wady takich projektów.

Podstawowe plusy zabudowywania sprzętu AGD

Zwolennicy aranżacji kuchennej bazującej na zabudowaniu sprzętu AGD podkreślają, iż tak urządzone pomieszczenie nabiera niebanalnego i niezwykle eleganckiego wyglądu. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż kuchnia z zabudowanymi urządzeniami nie tylko charakteryzuje się spójnym i nienagannym wyglądem (wpisującym się w jakże popularny minimalizm), ale także pozwala w pełni zaprezentować całe pomieszczenie. Jednak kwestia estetyczna to nie jedyny powód coraz większej popularności takiego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest także praktyczność, która przejawia się w następujących możliwościach:
– ukrycie wszelkich wystających kabli,
– łatwość w utrzymaniu czystości (na przykład pozbycie się problemu zabrudzeń i okruchów pojawiających się w szczelinach pomiędzy meblami a urządzeniami kuchennymi),
– większe możliwości rozmieszczenia sprzętu AGD (w zależności od indywidualnych upodobań i potrzeb – na przykład umieszczenie piekarnika na wysokości wzroku, co sprawia, iż korzystanie z niego jest zdecydowanie bardziej komfortowe),
– zyskanie większej przestrzeni (sprzęt do zabudowy można w praktyczny i funkcjonalny sposób wkomponować pomiędzy szafki kuchenne).
Nie bez znaczenia jest także fakt, iż obecnie można zabudować niemal cały sprzęt AGD – bez względu czy jest to zmywarka, piekarnik czy tylko niewielka kuchenka mikrofalowa. Dzięki temu zyskuje się kuchnię, w której wszystko jest na swoim miejscu.

Minusy zabudowywania sprzętu AGD

Zabudowany sprzęt AGD to niewątpliwie eleganckie i praktyczne rozwiązanie. Jednak nie można tu nie wspomnieć o kilku minusach takiej aranżacji, które należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania projektu kuchni. Dwie podstawowe wady zabudowywania urządzeń kuchennych to:
– brak możliwości przestawiania sprzętu (co w praktyce oznacza, iż taka kuchnia jest wykonywana na lata),
– trudności w naprawach (wystąpienie usterki wiąże się z koniecznością rozkręcania całej konstrukcji).
Warte podkreślenia jest także to, iż sprzęt AGD służący do zabudowy jest zazwyczaj droższy od tego wolnostojącego, co w niektórych przypadkach może mieć decydujące znaczenie.

Kuchnia z zabudowanych sprzętem AGD od kilku lat cieszy się dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. I chociaż takie rozwiązanie posiada wiele zalet, to nie jest także pozbawione wad. Dlatego przed podjęciem decyzji o konkretnej aranżacji kuchni warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

konserwacja piekarnika

Konserwacja piekarnika – jak utrzymać piekarnik w dobrym stanie

Konserwacja piekarnika to kluczowy element utrzymania tego urządzenia w dobrym stanie. Regularne czyszczenie i serwisowanie …