klejenie płytek na posadzce
Nie zaleca się łączenia ze sobą różnych wariantów dużych płytek – wybór jednego materiału zapewnia pomieszczeniom spójny, atrakcyjny wygląd | fot.: materiał partnera

Małe i duże płytki na posadzce. Porady jak i gdzie je stosować?

Choć wykończenie pomieszczeń w dużym stopniu zależy od naszego gustu, istnieje kilka reguł dotyczących rozmiaru płytek, którymi warto się kierować. Gdzie najlepiej sprawdzą się małe, a gdzie większe płytki?

Małe i duże płytki – rozmiar

Obecnie wybór elementów związanych z wykończeniem wnętrz jest wręcz ogromny. Nie inaczej jest w przypadku płytek podłogowych – najczęściej są one wykonane z ceramiki. Gdy wybieramy płytki podłogowe, jedną z najważniejszych kwestii jest ich rozmiar. Które zatem możemy zaliczyć do małych, a które do dużych?

Przyjmuje się, że płytki (zarówno kwadratowe, jak i prostokątne), których krawędź jest równa lub mniejsza niż 30 cm, są płytkami małymi. Te o większych gabarytach zaliczamy już do dużych. To umowny podział, jednak może okazać się pomocny podczas poszukiwania odpowiednich rozmiarów płytek.

Gdy wybieramy płytki podłogowe, jedną z najważniejszych kwestii jest ich rozmiar | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Gdzie sprawdzą się małe płytki?

Przed położeniem płytek na posadzce musimy dokładnie przemyśleć swój wybór – to element wystroju, który zostanie z nami na długo. Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli jednak zależy nam na schludnym, estetycznym i modnym wykończeniu, warto kierować się pewnymi szeroko przyjętymi zasadami.

Małe płytki sprawdzą się znakomicie na podłogach niewielkich pomieszczeń, a także w tych, których powierzchnia ma różne uszkodzenia – płytki o mniejszych gabarytach pozwolą nam je zatuszować. Niewątpliwą zaletą małych płytek jest możliwość dowolnego łączenia ich i tworzenia różnych ciekawych kombinacji, które urozmaicają wnętrze. Co więcej, niewielka powierzchnia pozwala dopasować je tak, by zminimalizować potrzebę cięcia, a co za tym idzie – zapewnić oszczędność materiału.

Przed położeniem płytek na posadzce musimy dokładnie przemyśleć swój wybór | fot.: materiał partnera

Na jakich posadzkach powinniśmy zastosować większe płytki?

Płytki o większych rozmiarach sprawdzą się zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Są znakomitym wyborem, gdy zależy nam na wykończeniu wnętrza w eleganckim stylu. Nie zaleca się łączenia ze sobą różnych wariantów dużych płytek – wybór jednego materiału zapewnia pomieszczeniom spójny, atrakcyjny wygląd, a także optycznie powiększa daną powierzchnię. Jedną z istotniejszych zalet jest łatwiejszy niż w przypadku małych płytek montaż.

Płytki o większych rozmiarach sprawdzą się zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach | fot.: materiał partnera

Jaki kolor płytek wybrać?

Wśród obecnych trendów dominują kolory stonowane, między innymi biel oraz czerń. Najmodniejsze katalogi prezentują również szare płytki podłogowe i ścienne – matowe lub na wysoki połysk. Jakie szare płytki wybrać? W kwestii wykończenia posadzki łazienki warto stawiać na antypoślizgowe płytki, jednak ostateczny wybór będzie zależeć przede wszystkim od naszego poczucia estetyki. Osoby lubiące eksperymentować mogą śmiało decydować się na różne kolory oraz odcienie płytek – łączenie odmiennych barw oraz rozmiarów może dać ciekawy efekt.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

płytki lastryko

Co warto wiedzieć o płytkach lastryko?

Do stworzenia efektownego wystroju wnętrza świetnie nadają się płytki lastryko. Jest to wspaniała alternatywa dla …