kobieta przeciągająca się w łóżku
Dzięki odpowiednio dobranemu materacowi do spania sen zyskuje na jakości - materace pomagają swoim użytkownikom osiągnąć spokojny i zdrowy sen | fot.: materiał partnera

Materace – skuteczny sposób na wysypianie się

Właściwie dobrany materac pomaga zapewnić jakościowy sen, a wyspany organizm o wiele lepiej funkcjonuje w trakcie wykonywania codziennych czynności. O czym powinniśmy wiedzieć przy zakupie i na jakie cechy materacy zwracać uwagę? Jakie są rodzaje i czym się charakteryzują poszczególne materace? Jak wybrać odpowiedni materac?

 1. Szeroki wybór materacy – czym się kierować przy zakupie?

 2. Jaką dobrać twardość materaca?

 3. Czyszczenie materaca

Tekst zawiera podstawowe porady i wskazówki, które pomogą wybrać dobry materac.

Szeroki wybór materacy – czym się kierować przy zakupie?

Dzięki odpowiednio dobranemu materacowi do spania sen zyskuje na jakości – materace pomagają swoim użytkownikom osiągnąć spokojny i zdrowy sen. Wiele osób staje przed dylematem i zadaje sobie pytanie: „który materac będzie najlepszy?”. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona, niż może się wydawać, dlatego że każdy ma inną masę i budowę ciała, jak również potrzeby zdrowotne. W związku z tym trzeba wybrać materac będący świetnie dopasowany do danej osoby.

Kupno odpowiedniego materaca zależy przede wszystkim od osobistych preferencji użytkownika, ale również wagi oraz jakości wykonania samego materaca. Musimy się zastanowić czy wolimy miększe, czy twardsze podłoże oraz wziąć pod uwagę kwestie zdrowotne. Przykładowo osoba mająca problemy z kręgosłupem będzie potrzebować specjalnych, ergonomicznych produktów.

Istotna jest też długość samego materaca – powinien mieć co najmniej 20 cm więcej niż wzrost osoby użytkującej. Wówczas możemy być spokojni o wygodny wypoczynek. Osoby mające wady postawy lub zmagające się z urazami kręgosłupa przed zakupem materaca powinny poradzić się swojego lekarza. Po poradę lekarza powinni także sięgnąć alergicy – specjalista podpowie im na jakie cechy powinni zwrócić uwagę w trakcie kupowania materaca, aby mieć pewność, że materac zapewni im komfortowy sen. Tym samym unikną bólu pleców. Duży wybór produktów na https://sypialniaplus.pl/10-materace zaspokoi potrzeby każdego klienta.

Jaką dobrać twardość materaca?

Twardość materaca to kwestia bardzo indywidualna i zależy od preferencji osobistych oraz od wagi osoby kupującej. Osoby cięższe będą potrzebować nieco twardszych materacy niż osoby lżejsze. Wiele osób zastanawia się „która twardość będzie dla mnie odpowiednia”. Trzeba przyznać, że nie ma jednej, prostej odpowiedzi na to pytanie i najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniego materaca będzie po prostu przetestowanie jego twardości na żywo. Dzięki takiej ocenie, łatwiej będzie wybrać idealny materac dopasowany do kształtu ciała.

Czyszczenie materaca

Istnieje kilka różnych sposobów na czyszczenie materaca. Jedną z opcji jest używanie myjki parowej, która zabija bakterie głęboko zalegające w materacu. Warto dodać, że jest to świetna metoda dla alergików. Inne metody to np. czyszczenie wodą i cytryną, sodą oczyszczoną, wodą utlenioną, odkurzaczem lub używanie specjalnych specyfików do prania materaca.

Materiał partnera

Sprawdź także

twardość materaca

Nie wiesz, jaką twardość materaca wybrać? Ten uniwersalny model to gwarancja komfortowego snu

Niby wiemy, że odpowiednio dobrana twardość materaca to kwestia kluczowa, aby dobrze spać i budzić …