Klucz w zamku
Kupno mieszkania pod wynajem daje szansę na spore zyski. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mieszkanie pod inwestycję – 5 miast, w których na najmie zarobi się najwięcej

Kupno mieszkania pod wynajem daje szansę na spore zyski. Inwestorzy mogą liczyć na zwrot wydanych pieniędzy już po 8-10 latach, jeżeli postawią na atrakcyjną lokalizację i odpowiedni metraż mieszkania. W jakich miastach w Polsce zarobi się najwięcej na najmie? Oto 5 najbardziej rentownych lokalizacji według danych zgromadzonych przez serwis Bankier.pl.

1. Poznań

W 2018 roku średnia cena najmu mieszkania o powierzchni do 35 m2 wynosiła 1320 zł. Stolica Wielkopolski kusi przyjezdnych z całego województwa ze względu na wyższe zarobki i dużą liczbę renomowanych uczelni wyższych. Najwięcej można zarobić na nieruchomościach znajdujących się w pobliżu uniwersytetów i innych szkół wyższych, jednak w tym przypadku często pojawiają się problemy ze zmianami lokatorów i niszczeniem mieszkań przez rozrywkowych studentów.

2. Lublin

W Lublinie najmniejsze mieszkania wynajmowano średnio za 1425 złotych. Podobnie jak w przypadku Poznania, najwięcej zarobić można na nieruchomościach przeznaczonych pod wynajem dla studentów. Jeżeli zamierza się wynajmować kwatery dla pracowników z Ukrainy i Białorusi, trzeba liczyć się z tym, że imigrantom ze wschodu zależy na jak najniższej cenie, nawet kosztem standardu mieszkania.

3. Wrocław

Wrocław zajął ostatnie miejsce podium z kwotą 1593 złotych. We Wrocławiu łatwo znajdzie się lokatorów na mieszkania w każdej części miasta. Wśród osób szukających mieszkań na wynajem we Wrocławiu są nie tylko studenci i imigranci z Ukrainy, ale i osoby pracujące, które przeprowadziły się z innych miast. Najwięcej zarobi się jednak na mieszkaniach z rynku wtórnego, zlokalizowanych w centrum Wrocławia.

4. Kraków

Wynajem małego mieszkania kosztuje tu średnio 1597 zł, jednak w stolicy Małopolski niełatwo o znalezienie taniego mieszkania na sprzedaż. Kraków jest atrakcyjny dla przyjezdnych, dlatego ceny nieruchomości są wysokie. Najdroższe są kamienice i mieszkania w blokach w centrum, nieco mniej płaci się za nowe mieszkania Kraków. Inwestorzy wynajmują mieszkania w centrum za wyższe kwoty, lecz zwrot z inwestycji jest szybszy, gdy stawia się na nowo powstające mieszkania Kraków. Sprzedaż mieszkań z ryku pierwotnego zaczyna się od około 4500 zł za m2, a rata kredytu na kawalerkę z oferty https://www.nowa5dzielnica.pl/ – od niecałych 1100 zł.

5. Warszawa

Warszawa jest od lat liderem, jeśli chodzi o wysokość cen najmu mieszkań – w stolicy za kawalerkę płaci się przeciętnie 2036 zł. Kupno taniego mieszkania na wynajem w Warszawie jest trudne, jednak inwestorzy szukają okazji na bieżąco – atrakcyjna cena nieruchomości zwykle oznacza, że lokal zostanie sprzedany w ciągu kilku dni.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

inwestowanie w złoto

Jak zainwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto to popularny i skuteczny sposób na ochronę kapitału przed inflacją i niebezpiecznymi …