gryzący komar
Ludzkie ciało wytwarza kilkaset zapachów, które często dla nas mogą być niezauważalne, a mają istotny wpływ na przyciąganie owadów | fot.: stock.adobe.com

Jak skutecznie bronić się przed komarami i innymi insektami?

Lato to cudowna pora roku. Większość z nas uwielbia spędzać wtedy czas na świeżym powietrzu. Niestety słoneczna aura wiąże się z pewną zmorą, która pojawia się już z pierwszymi oznakami wiosny i odbiera nam radość na przyjemne wakacje. Są to komary, a dokładnie swędzące bąble, które pojawiają się na naszym ciele jeśli nie zastosujemy odpowiednich zabezpieczeń. Co gorsza, problem ten nie występuje tylko na zewnątrz. Owady równie chętnie wlatują do naszych domów. Jak zatem pozbyć się tej udręki?

Zniechęć insekty zapachem

Ludzkie ciało wytwarza kilkaset zapachów, które często dla nas mogą być niezauważalne, a mają istotny wpływ na przyciąganie owadów. Zapewne wiele z Was zauważyło, że podczas wzmożonej potliwości komary lgną do nas o wiele bardziej. Wynika to ze zwiększonej produkcji dwutlenku węgla. Pocieszenie jest takie, że komary występujące w Polsce nie przenoszą groźnych chorób, jak na przykład w krajach egzotycznych. Ich ukąszenia, mimo iż nie są niebezpieczne, pozostają jednak nieprzyjemne.

Będąc w miejscach o zwiększonym występowaniu owadów (las, jezioro), warto postawić na środki w sprayu, które zawierają olejek z eukaliptusa, para-mentano-diol lub picaridin. Stosujemy je bezpośrednio na skórę (omijając skaleczenia). Niektórzy polecają także spryskanie odzieży permentyną o stężeniu 0,5%.

Nie tylko na zewnątrz, ale także w domu możemy zniechęcić insekty zapachem i to w zupełnie naturalny sposób. Komary są bardzo wrażliwe na woń niektórych roślin, która nota bene dla większości z nas jest przyjemna. Warto postawić na parapecie miętę, geranium, lawendę, czy bazylię.

Postaw na odpowiedni ubiór

Udowodniono naukowo, że pewne kolory tkanin powodują większe przyciąganie insektów. Są to żywe barwy, takie jak pomarańcz i czerwień. Twoja odzież i akcesoria, których używasz na spacerze, czy biwaku powinna być zatem w stonowanych barwach. Warto unikać materiałów, które są bardzo cienkie i przy zbliżeniu widać w nich dziurki. Te obcisłe i bardzo przylegające elementy garderoby z pewnością będą łatwiejsze do pokonania przez insekty. Postaw na luźne ubrania z grubszej bawełny.

Spraw sobie gadżety, które odstraszą komary w domu

Jak już zostało wspomniane, nie tylko letnie wycieczki stanowią okazję do nabawienia się nieprzyjemnych bąbli. Komary i inne insekty równie chętnie „wprowadzają się” do naszych domów. Sprzyjają temu otwarte okna i zapalone światło, zwłaszcza wieczorną porą. Na szczęście na rynku istnieją gadżety, które pozwalają skutecznie walczyć z tym uciążliwym problemem.

Pierwszy sposób to moskitiery okienne. Są to cieniutkie siatki wykonane z materiału, który nie przepuszcza owadów do środka pomieszczenia. Moskitiera to właściwie podstawa w ochronie przed insektami. Na rynku dostępne są one w zwykłych marketach, ale także jako wykonane na wymiar przez specjalne firmy. Pozwalają one na otwarcie okna bez obawy o to, że w naszym pomieszczeniu znajdą się komary lub co gorsza osy, czy pszczoły.

Kolejny sposób to lampy owadobójcze. Ich działanie polega na tym, że emitują one światło zwabiające owady, a następnie zabijają je siatką rażącą. Plus jest taki, że lamp tego typu można używać zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz – na przykład w ogrodzie.

Inny skuteczny sposób do wykorzystania w domu to specjalne wtyczki lub inaczej elektrofumigatory. Tutaj znów wykorzystujemy broń zapachową, tylko tym razem mniej naturalną. Zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku odświeżaczy powietrza, które umieszcza się w kontakcie. Tutaj jednak buteleczka napełniona jest płynem owadobójczym. Wkład nagrzewa się i wypuszcza opary, które eliminują szkodniki w mieszkaniu.

Ukąszeń komarów nie da się może uniknąć całkowicie, ale jak widać są sposoby, które pozwalają skutecznie walczyć z problemem. Dla zwiększenia skuteczności warto skorzystać jednocześnie z kilku wskazówek. Jeśli jednak dojdzie już do ukąszeń, nie należy rozdrapywać swędzących miejsc, gdyż opóźnia to zniknięcie zmian. W aptekach można nabyć specjalne środki łagodzące, na przykład na bazie rumianku lub aloesu.

MGO