odkurzacz workowy
Dobry odkurzacz workowy powinien służyć Ci przez długie lata, dlatego podczas zakupów zwróć szczególną uwagę na kilka kwestii | fot.: materiał partnera

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza workowego?

Odkurzacze workowe wciąż cieszą się niemałym powodzeniem. To wciąż najchętniej wybierany rodzaj urządzenia do odkurzania. Czym charakteryzuje się dobry odkurzacz workowy? Na co uważać, decydując się na taki sprzęt? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działają odkurzacze workowe,
  • na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz workowy,
  • jakie zalety mają odkurzacze workowe.

Odkurzacze workowe z wyglądu nie różnią się od innych modeli. Dopiero po otwarciu urządzenia można zauważyć, że zamiast obecnego w odkurzaczach bezworkowych pojemnika na zanieczyszczenia jest tam miejsce na worek. To praktyczne rozwiązanie: dzięki wymiennemu workowi można łatwo pozbyć się zanieczyszczeń. Poznaj pozostałe zalety odkurzaczy workowych!

Na jakiej zasadzie działają odkurzacze workowe?

Konstruktorzy tradycyjnych odkurzaczy workowych od lat wykorzystują tę samą zasadę. Urządzenie wciąga powietrze wraz z kurzem, a następnie przepuszcza je przez materiał lub papier worka, który zatrzymuje zanieczyszczenia w środku odkurzacza. Taka konstrukcja urządzenia sprawia, że korzystanie z niego jest higieniczne – nie trzeba opróżniać pojemnika na nieczystości ani myć odkurzacza wewnątrz, jak w przypadku odkurzaczy bezworkowych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza workowego?

Dobry odkurzacz workowy powinien służyć Ci przez długie lata, dlatego podczas zakupów zwróć szczególną uwagę na kilka kwestii.

  • Moc urządzenia – uważa się, że moc odkurzacza powinna być jak najwyższa. Obecnie na rynku są dostępne urządzenia, które mają od 700 do 900 W. Jeśli masz w domu zwierzęta, które gubią dużo sierści, zaopatrz się urządzenie o wyższej mocy – ok. 900 W. Dzięki temu odkurzacz skutecznie pochłonie włosy Twoich czworonogów.
  • Wielkość i rodzaj worków – wybierając odkurzacz workowy, koniecznie sprawdź rodzaj przeznaczonych dla niego worków. Zanim zdecydujesz się na konkretny model urządzenia, warto sprawdzić, czy przeznaczone do niego worki są powszechnie dostępne.
  • Ssawki – sprawdź, jakie ssawki są dołączone do odkurzacza workowego i jakie możesz ewentualnie dokupić dodatkowo. Weź przy tym pod uwagę swoje potrzeby: jeśli masz czworonogi, zadbaj o to, by w zestawie znalazła się odpowiednia końcówka do zbierania sierści. Zwróć też uwagę na to, by producent dołączył ssawki do różnych powierzchni (podłoga, dywan) i do czyszczenia tapicerki (np. tej w samochodzie).

Jakie zalety mają odkurzacze workowe?

Główną zaletą odkurzaczy workowych jest ogólna dostępność – to wciąż najpopularniejsze urządzenia tego typu, dlatego znajdziemy je w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Wielu zwolenników odkurzaczy workowych szczególnie chwali sobie także wysoki poziom higieny podczas wyrzucania zanieczyszczeń w porównaniu np. z odkurzaczami bezworkowymi. Zebrane przez odkurzacz kurz i brud pozostają w worku, który wyrzucasz do kosza. Nie musisz też myć wnętrza odkurzacza, co gwarantuje ograniczenie kontaktu z zanieczyszczeniami do minimum.

Jeśli szczególnie zależy Ci na skutecznym oczyszczaniu powietrza, wybierz odkurzacz workowy i użyj worków tekstylnych wysokiej jakości. Warto także zwrócić uwagę na zastosowanie w odkurzaczu filtru HEPA. Zatrzymuje on większość zanieczyszczeń, dzięki czemu będziesz mógł swobodniej oddychać.

Odkurzacze workowe wciąż cieszą się największą popularnością na rynku i trudno się temu dziwić: mają wiele zalet i są łatwiej dostępne od innych modeli. Doskonale poradzą sobie zarówno z kurzem, jak i zanieczyszczeniami powietrza. Sprawdź ofertę odkurzaczy Zelmer i wybierz model workowy dla siebie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drzwi lodówki

Mycie lodówki – warto to robić raz na jakiś czas

Utrzymanie czystości w miejscach, w których pracujemy i mieszkamy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. …