Łóżko w sypialni
W sypialni dominującymi trendami powinny być: umiar i porządek. | fot.: Fotolia

Niebanalna i przytulna – jak urządzić wygodną sypialnię

Jaka powinna być idealna sypialnia? Oczywiście, przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Taka, która sprzyja dobrym snom, jest azylem i miejscem niezmąconego wypoczynku. Przy urządzaniu  tego jednego miejsca w domu warto przede wszystkim kierować się uniwersalnymi zasadami, a nie chwilową modą czy wnętrzarskimi trendami. Jak urządzić sypialnię doskonałą?

Sypialnia jest do spania

Zacznijmy od najważniejszego: jeśli tylko mamy taką możliwość pozwólmy na to, żeby nasza sypialnia była miejscem wypoczynku i tylko z nim się nam kojarzyła. W przypadku małych mieszkań, kawalerek, w których łączy się w jednym pomieszczeniu funkcję pokoju dziennego i miejsca do spania, będzie to w sposób oczywisty niemożliwe do zrealizowania. Ale jeśli dysponujemy osobnym pomieszczeniem, które ma być sypialnią, nie warto tworzyć w nim kąta do pracy, wstawiać doń telewizora czy laptopa. Dzięki temu nic nie będzie nas rozpraszać, a niebieskie światło emitowane z urządzeń elektronicznych nie będzie dodatkowo pobudzało naszego mózgu do pracy w momencie, kiedy chcemy się wyciszyć.

Sprawdzone kolory

Już jakiś czas temu naukowcy zajmujący się zagadnieniami snu zbadali, że jakość naszego snu zależy także od otaczających nas kolorów. Dynamiczne, intensywne, pobudzające barwy nie tylko przeszkadzają w uspokojeniu się po całym dniu, ale i wpływają na nasze sny. Tam, gdzie sypialnie urządzone są w odcieniu czerwieni, oranżu czy ostrej żółci o wiele częściej śnią się koszmary, niż w przypadku łagodnych barw. Tam gdzie śpimy warto postawić na delikatne szarości, pastele, beże czy na klasyczną biel. Oczywiście można je w sposób niemal dowolny przełamywać, jednak w kolorowych aranżacjach warto zachować rozsądek.

Meble do sypialni

W sypialni dominującymi trendami powinny być: umiar i porządek. Źle będzie nam się spało w pomieszczeniu przeładowanym dodatkami, w którym panuje bałagan albo klaustrofobiczny nadmiar mebli. Najważniejsze będzie tu oczywiście łóżko: jedni wybiorą klasyczne łóżka dębowe, inni postawią na mahoń czy sosnę, jednak oprócz materiału ważny jest także rozmiar. Nawet jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią w przypadku dwóch osób łóżko dębowe 160×200 to najwygodniejsza opcja. Jeśli lubimy poczytać przed snem – warto postawić na mebel z zagłówkiem. Wybierając trwałe drewno (zwłaszcza, jeśli nasz wybór ma być na lata) i zapewniając sobie minimum przestrzeni sypialnia będzie nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna.

Oprócz łóżka w sypialni sprawdzi się także gustowna komoda, w której będziemy przechowywać bieliznę czy ręczniki. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu niebanalnego charakteru – wybierzmy toaletkę, która pozwoli na spokojne wykonanie porannych i wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych. Koce czy pościel możemy zaś przechowywać w drewnianych skrzyniach, które zazwyczaj ustawia się przy łóżku. W przypadku potrzeby umieszczenia szafy w sypialni rozważmy meble do zabudowy, na drzwiach których możemy umieścić lustra – oprócz funkcji praktycznej powiększą one optycznie przestrzeń. Jeśli lubimy czytać przed snem w sypialni sprawdzi się także niewielka biblioteczka

Moc dodatków

Aby się dobrze wyspać, ale jednocześnie posiadać piękne wnętrze nie wystarczą łóżka dębowe do sypialni ani szafy. Żeby uniknąć ascetycznego wyglądu pomieszczenia, postawmy na dodatki: miękki, puszysty dywan, w którym zatopimy stopy po przebudzeniu, subtelny pejzaż na ścianie albo niewielka półka wisząca na ścianie. W oknach powieśmy zasłony lub subtelne rolety – to ograniczy dostęp światła z zewnątrz. Jeśli lubimy kwiaty, poszukajmy takich, które wytwarzają tlen, co dodatkowo poprawi jakość naszego snu. W kwestii dodatków ważny jest jednak umiar – unikajmy elementów budzących niepokój (np. dziwnych, afrykańskich masek albo psychodelicznych obrazów), ostrych przedmiotów czy nadmiaru pamiątek z podróży.

Sypialnia powinna być miejscem, w którym nie warto eksperymentować z wystrojem. Zanim zabierzemy się za jej urządzanie, podpatrzmy sprawdzone propozycje, katalogi sklepów meblowych i strony internetowe. Większość z nich, także te oferujące łóżka drewniane dębowe (np. www.wygodnelozka.pl), pokazują przykładowe aranżacje, które mogą nas zainspirować do stworzenia własnej, unikalnej przestrzeni niezmąconego relaksu i wypoczynku.

OLI

Sprawdź także

przytulna sypialnia

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego powinny panować w niej harmonia i spokój. Podczas urządzania sypialni …