Komin na dachu domu
Z pewnością najwygodniejszą opcją będzie system kominowy, pasujący zarówno do pieca gazowego, jak i kondensacyjnego – na wypadek gdybyś w przyszłości zmienił zdanie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Piec gazowy i komin – jak stworzyć duet doskonały?

Gdy instalacja gazowa w Twoim domu jest już gotowa, czas na wybór kotła gazowego. Dowiedz się, czym się kierować, gdy wybierasz się do sklepu producenta czy hurtowni oraz jakie informacje przygotować, by sprzedawca pomógł Ci znaleźć właściwe urządzenie. Jednak piec, to nie wszystko. Pamiętaj też o wyborze odpowiedniego komina, który będzie stanowił ukoronowanie instalacji.

Postaw na piec gazowy

Ten rodzaju urządzeń z pewnością stanowi jedną z najbardziej komfortowych opcji ogrzewania całego domu. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego pieca, dowiedz się od swego instalatora, jaką moc powinien mieć kupowany przez Ciebie model. To ważne, ponieważ raczej tego będzie dotyczyło pierwsze pytanie sprzedawcy. Z pewnością najbardziej pomocny podczas zakupu okazałby się projekt instalacji grzewczej. Ten dokument zwykle zawiera wszystkie potrzebne informacje i ustalenia – od tych dotyczących doboru grzejników, po dane na temat mocy kotła.

Musisz też zastanowić się, w jaki sposób będziesz korzystał z ciepłej wody. W zależności od tego, sprzedawca zaproponuje Ci piec dwu- lub jednofunkcyjny z odpowiednim zasobnikiem. Przykładowo, jeśli masz łazienkę na obu piętrach w domu i chcesz umożliwić mieszkańcom korzystanie z ciepłej wody w każdym z tych pomieszczeń, wtedy powinieneś skorzystać z pieca jednofunkcyjnego.

Postaw na wygodę

Wiele osób odkłada decyzję o zakupie pieca gazowego, ponieważ obawia się niebezpieczeństwa spowodowanego zaczadzeniem. Należy pamiętać, że te sytuacje są wyjątkowe i raczej się nie zdarzają, gdy sprzęt co roku przechodzi odpowiednią kontrolę oraz jest poprawnie eksploatowany. Jednak jeśli chciałbyś zwiększyć swoją wygodę użytkowania, możesz zdecydować się na piec z tzw. zamkniętą komorą spalania. Tego typu urządzenia posiadają dodatkową obudowę, która oddziela komorę spalania od pomieszczenia. Dodatkowo możesz zamontować w pokoju pod sprzętem czujnik czadu, który poinformuje Cię o ulatniającym się gazie.

Kotły gazowe tak bardzo ułatwią Ci ogrzewanie domu, że po kilku miesiącach użytkowania zapomnisz o swoich obawach.

Wybierz komin do pieca gazowego

Instalacja gazowa wymaga zbudowania odpowiedniego elementu w postaci komina do pieca gazowego, który będzie odprowadzał spaliny w sposób poprawny. Powinien on mieć określoną budowę, dopasowaną do sposobu działania urządzenia. Z pewnością najwygodniejszą opcją będzie system kominowy, pasujący zarówno do pieca gazowego, jak i kondensacyjnego – na wypadek gdybyś w przyszłości zmienił zdanie. Kupując prefabrykowany system kominowy sprawdź, z jakich materiałów został wykonany. Powinien zostać wyposażony w kwasoodporną rurę, wykonaną z najwyższej jakości blachy nierdzewnej, by służył Ci przez długie lata bez potrzeby wymiany. Dobrze, jeśli komin posiada też certyfikat CE, który oznacza, że spełnia on postanowienia zapisane w dyrektywie „Nowego Podejścia” Rady UE. Dzięki temu otrzymujesz dodatkowe potwierdzenie swojego bezpieczeństwa.

Materiał partnera zewnętrznego