regał na książki
Jak dobrać regały na książki? Podpowiadamy! | fot.: stock.adobe.com

Regały na książki – jak dobrać odpowiednie do zapotrzebowania?

W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na wątpliwości dotyczące doboru regałów na książki. Osoby, które uwielbiają zagłębiać się w ulubionej lekturze powinny mieć bowiem inne meble do trzymania książek niż te, które sporadycznie czytają. Jak dobrać regały na książki? Podpowiadamy!

Na początku zaznaczymy, że nazwa regały na książki jest dość myląca. Miejsce to może być przeznaczone bowiem również na wiele akcesoriów, płyt CD lub winylowych, bibeloty czy kwiaty. To od Ciebie zależy zastosowanie półek na meblach, w które zainwestujesz.

Zamknięte czy otwarte – które regały na książki lepiej się sprawdzą?

Na początku przeanalizujemy, czy lepszy jest wariant zamknięty czy otwarty. Pierwszy przypadek może dotyczyć książek umieszczonych za szkłem lub całkowicie zasłoniętych. Szklane drzwi umożliwiają eksponowanie kolekcji książek, a przy okazji osłonią je przed kurzem lub innym zabrudzeniem. Ich zaletą na pewno jest łatwość w utrzymywaniu porządku. Pamiętaj jednak, że po pierwsze – wymagają większej przestrzeni (w końcu szafkę musisz otworzyć), a bardzo intensywne użytkowanie wpływa na ich wytrzymałość. Dostosowane są raczej dla osób, które lubią czytać, ale nie sięgają kilka razy dziennie po inną książkę.

Z kolei zamknięte i zasłonięte regały na książki są lepsze dla osób, które nie chcą wyjątkowo eksponować swojej kolekcji. Świetnie ochronią natomiast papier przed zużyciem, brudem i słońcem. Jeżeli posiadasz np. bardzo stare egzemplarze, to warto trzymać je za zabudowanymi drzwiami.

Jaka głębokość będzie idealna?

Przejdźmy teraz do wymiaru mebli. Półki regałów na książki możesz najczęściej ustawiać według własnego upodobania. Oznacza to, że możesz ułożyć egzemplarze zgodnie z ich rozmiarem. Inaczej sprawa ma się co do głębokości mebla.

W przypadku większych pomieszczeń, które chcesz przerobić na biblioteko-salon lub bibliotekę, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest szerszy i głębszy rodzaj mebli na książki. Regały pomieszczą wtedy wszystkie książki, które masz, a te nie będą wystawały poza obrys półki. Z kolei w przypadku mniejszych pokojów, musisz postawić na węższe regały. Te nie będą wizualnie dominować pomieszczenia, ale ich wadą jest zdecydowanie ustawność.

Jeżeli chodzi z kolei o kolor czy wygląd – wszystko zależy od Ciebie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów regałów na książki i z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Do regałów dobierz jeszcze odpowiedni fotel i… możesz zagłębić się w ulubionej lekturze!

Materiał partnera