rolety materiałowe
Rolety całkowicie ograniczające przedostawanie się promieni słonecznych nie są jednak najlepszym wyborem do salonu, kuchni lub pokoju, gdzie przebywamy w ciągu całego dnia. Tutaj znacznie lepiej sprawdzą się tkaniny przepuszczające sporą część światła | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Roleta w domu, mieszkaniu, a może biurze? Dowiedz się, jak dobierać rolety do wnętrz

Żaluzje lub rolety to sprawdzony sposób na zwiększenie prywatności oraz ograniczenie ilości promieni słonecznych, wpadających do pomieszczenia. Są one więc przydatnym uzupełnieniem wyposażenia wnętrz nie tylko w domu, ale również w biurach i instytucjach użytku publicznego. Na rynku dostępnych jest wiele rolet o zróżnicowanej funkcjonalności i zastosowaniu. Warto więc dowiedzieć się, czym się kierować podczas wyboru idealnej osłony okiennej.

Rolety w pomieszczeniach domowych

Dobór właściwych rolet uzależniony jest przede wszystkim od warunków panujących w poszczególnych pomieszczeniach. Na szczególną uwagę zasługują wnętrza, które mają okna usytuowane od strony południowej, co wiąże się z intensywnym nagrzewaniem w cieplejsze pory roku. Aby temu zapobiec, należy wyposażyć się w rolety całkowicie odcinające światło naturalne. Doskonałym wyborem będą rolety termiczne z materiałem podgumowanym i powłoką odbijającą promienie słoneczne. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w sypialniach lub pokojach telewizyjnych, gdzie całkowita ciemność działa na naszą korzyść. Uzupełnieniem rolet może być moskitiera na okno, która pozwoli na komfort otwierania okien w ciepłe letnie dni bez martwienia się o występujące o tej porze roku latające insekty.

Rolety całkowicie ograniczające przedostawanie się promieni słonecznych nie są jednak najlepszym wyborem do salonu, kuchni lub pokoju, gdzie przebywamy w ciągu całego dnia. Tutaj znacznie lepiej sprawdzą się tkaniny przepuszczające sporą część światła. Optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie coraz popularniejszych rolet dzień i noc, które dają szeroką możliwość operowania światłem. W zależności od upodobań oraz pożądanych warunków oświetleniowych paski zaciemniające mogą być całkowicie zasłonięte lub dostarczać przyjemnego, rozproszonego światła. Rozwiązanie takie idealnie sprawdzi się również w pomieszczeniach znajdujących się na parterze. Delikatne przysłonięcie okien stwarza tu większe poczucie prywatności, co wiąże się z wyraźnie większym komfortem przebywania we wnętrzu.

Rolety dzień - noc
W zależności od upodobań oraz pożądanych warunków oświetleniowych paski zaciemniające mogą być całkowicie zasłonięte lub dostarczać przyjemnego, rozproszonego światła | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pomieszczenia usytuowane od północy i wschodu nie nagrzewają się tak intensywnie, jak od strony południowej. W związku z tym można pozwolić sobie tutaj na klasyczne rolety, które stanowią jednocześnie niewielki wydatek. Warto przy tym pamiętać, że im roleta okienna jest ciemniejsza, tym mniejsza jej przepuszczalność dla promieni słonecznych oraz wścibskich oczu sąsiadów.

Ciemne rolety w słonecznym pomieszczeniu
Dobór właściwych rolet uzależniony jest przede wszystkim od warunków panujących w poszczególnych pomieszczeniach | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jak wybrać roletę do biura?

Wykorzystanie rolet w pomieszczeniach biurowych jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, jednak wymagającym uwzględnienia kilku czynników. Biura z reguły są miejscem pracy dla wielu osób, przez co konstrukcja rolety powinna być solidna, wytrzymała oraz prosta w obsłudze. W ciągu jednego dnia roleta może być opuszczana oraz odsłaniana nawet kilkanaście razy, co wiąże się ze znacznie większą eksploatacją niż w przestrzeni domowej. Bardzo ciekawym, lecz znacznie droższym rozwiązaniem są rolety automatyczne, których regulacja możliwa jest z dowolnej części biura za pomocą pilota.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu rolet do biura, jest rodzaj wykorzystanego materiału. W tym przypadku znacznie lepiej sprawdzą się wszystkie materiały syntetyczne, które łatwo wyczyścić jedynie za pomocą wilgotnej szmatki. Dodatkowo warto zrezygnować również z rolet białych oraz bardzo jasnych, na których szybko widoczne są wszelkie plamy, kurz i zabrudzenia. Doskonałym wyborem będą jednak wszelkie odcienie szarości, granatów oraz brązów, które nadają pomieszczeniom eleganckiego i formalnego wyglądu.

Aby zapobiegać zakurzeniu oraz zabrudzeniu rolet, warto zdecydować się także na rolety w kasecie płaskiej lub przestrzennej. Zwinięty materiał rolety chroniony jest nie tylko przed zabrudzeniami, ale również promieniami słonecznymi, które na dłuższą metę mogą wywoływać utratę koloru i blaknięcie. Rozwiązanie takie jest również proste i bezinwazyjne dla okna podczas montażu. Ma to duże znaczenie szczególnie w wynajmowanych pomieszczeniach, które w przyszłości będzie trzeba oddać w niezmienionym stanie technicznym.

roleta w biurze
Wykorzystanie rolet w pomieszczeniach biurowych jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, jednak wymagającym uwzględnienia kilku czynników | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

 

Poza właściwym materiałem nie bez znaczenia pozostaje również sam typ rolety. W przestrzeniach biurowych świetnie sprawdzają się plisy, które umożliwiają zasłonięcie dowolnego fragmentu szyby. Rozwiązanie to daje pracownikom możliwość dowolnej regulacji dostępu światła słonecznego. Z jednej strony mogą ograniczyć promienie słoneczne, wywołujące uciążliwe odblaski od ekranów komputerów, z drugiej natomiast można zachować dostęp do naturalnego światła. Rolety plisowane stanowią również idealne uzupełnienie dla nowoczesnych wnętrz, które znajdują się w przeszklonych biurowcach. Ten typ osłony okiennej nie wymaga skomplikowanej obsługi podczas montażu.

rolety plisy
W przestrzeniach biurowych świetnie sprawdzają się plisy, które umożliwiają zasłonięcie dowolnego fragmentu szyby | fot.: materiał partnera zewnętrznego

 

Niewielkie pomieszczenia biurowe w starszym budownictwie, zlokalizowane od strony południowej mogą wymagać zainstalowania rolet termicznych, które w pełni ograniczają przenikanie promieni słonecznych. Stają się one koniecznością szczególnie w budynkach, które nie zostały wyposażone w sprawną klimatyzację.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

strefa relaksu w biurze

Najnowsze trendy w aranżacji biurowego chillout-roomu

Współczesne trendy w aranżacji miejsca pracy biurowej uwzględniają chillout roomy, czyli strefy relaksu. Tego typu …