Reakcja skórna u niemowlaka
Samodzielne rozpoznanie przypadłości niemowlęcych jest trudne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co różni trądzik niemowlęcy od skazy białkowej? Sprawdź

Na skórze niemowlęcia pojawiły się krostki? Zanim zaczniesz eliminować produkty spożywcze ze swojej diety lub zmieniać proszek do prania, poznaj rodzaje wyprysków. Nie każda krosta to trądzik niemowlęcy czy objawy skazy białkowej. Dowiedz się, jak rozpoznać symptomy tych popularnych przypadłości.

Skóra dziecka wcale nie musi być nieskazitelna i idealnie gładka. Często dochodzi do powstawania krostek i silnego zaczerwienienia. Chociaż ciężko jest wskazać jednoznacznie przyczyny takiego stanu, wielu rodziców występujące objawy bierze za oznaki trądziku niemowlęcego lub skazy białkowej. Można jednak wskazać kilka cech, które różnią obie przypadłości.

Trądzik niemowlęcy – objawy

Trądzik niemowlęcy pojawia się u dzieci w trzecim lub czwartym miesiącu życia. Cechą charakterystyczną są wypryski zlokalizowane na buzi – policzkach, czole, brodzie. W zależności od stopnia zaawansowania, mają one postać:

  • czerwonych krostek,
  • grudek,
  • białych zaskórników.

Zmiany skórne mogą nasilać się pod wpływem ciepła, zaś znikać – gdy jest zimno. Dlatego ważne jest, by nie przegrzewać malucha.

Skaza białkowa – objawy

Skaza białkowa to potoczna nazwa alergii na białka mleka krowiego. Stanowi pierwszy objaw atopowego zapalenia skóry (AZS), przyjmując postać jasnoczerwonej wysypki. Krostki pojawiają się najczęściej na policzkach, za uszami, na szyi oraz na nogach. Wykwity wypełnione są płynem. Mają tendencję do pękania i tworzenia skorup.

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa – najważniejsze różnice

Jak wynika z powyższego, wypryski obu przypadłości nieco różnią się swoją specyfiką. W przypadku trądziku niemowlęcego krostki nie są wypełnione płynem – w przeciwieństwie do skazy białkowej. Ponadto alergii na białka mleko krowiego towarzyszą inne symptomy, np. ze strony układu pokarmowego oraz oddechowego.

Warto podkreślić, że trądzik niemowlęcy może utrzymywać się nawet do 9 miesiąca życia, jednak ustępuje samoistnie. Natomiast stwierdzona skaza białkowa utrzymuje się średnio do 3 roku życia – szczególnie u dzieci z rodzin, w których nie występują choroby atopowe, np. AZS, astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa.

Różnice widoczne są także w leczeniu. Trądzik niemowlęcy z reguły nie wymaga stosowania żadnych maści ani leków (wyjątek stanowią ciężkie zmiany). Natomiast przy skazie białkowej należy wprowadzić dietę eliminacyjną, która polega na wykluczeniu produktów będących źródłem białka mleka krowiego.

Pamiętaj, że samodzielne rozpoznanie przypadłości niemowlęcych jest trudne. Dlatego skontaktuj się z pediatrą, który postawi prawidłową diagnozę i zaleci odpowiedni sposób postępowania.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziecko śpiące przy elektronicznej niani

Do czego służy monitor oddechu?

W obawie przed zakrztuszeniem się dziecka lub wystąpieniem u niego bezdechu wielu rodziców nie chce …