Letnie zabawy z dzieckiem. Jak wspólnie spędzić czas?

Bez względu na to, ile czasu możemy poświęcić swojemu dziecku najważniejsze jest żeby dziecko miało poczucie bezpieczeństwa, czuło że jest dla rodzica ważne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wakacje to idealny moment na to, aby spędzić więcej czasu ze swoimi dziećmi. Spacer, wspólna zabawa czy wyjazd nad morze to tylko kilka sposobów na to, aby zapewnić dziecku atrakcje, a jednocześnie zadbać o pozytywne relacje w całej rodzinie. Jak dobrze wykorzystać czas spędzony z dzieckiem?

Czas spędzony wspólnie z rodzicami jest niezwykle istotny dla dziecka zwłaszcza w pierwszych latach jego życia i znacząco wpływa na jego rozwój. W dzisiejszych zabieganych i zapracowanych czasach warto znaleźć chwilę na wspólne zabawy z dzieckiem. Wtedy warto ze sobą po prostu pobyć, porozmawiać bez rozpraszaczy w postaci komputera czy telefonu.

Wspólnie spędzony czas

Ważne będą wspólne rytuały jak np. rodzinne śniadanie w niedzielny poranek czy wyprawa na rower w sobotę. Warto też pamiętać o tym, aby angażować dziecko w prace domowe np. wspólnie upiec ciasto czy nakryć do stołu. Co jakiś czas można zabrać dziecko np. na weekend za miastem, pokazując mu ciekawe miejsce i uczyć np. historii regionu, z którego pochodzi. Taki rodzinny wypad pozwoli też oderwać się od codzienności i wzmocni rodzinną więź. Podczas wspólnego czasu w parku czy nad jeziorem można z dzieckiem np. pograć w piłkę lub gry planszowe, nauczy to dziecko koncentracji, współdziałania, cieszenia się zwycięstwami i radzenia sobie z porażkami, a także np. liczenia czy kreatywności. Warto szczegółowo zaplanować, co będziemy robić z dziećmi i urozmaicać zabawy, aby dziecko się nie znudziło i tym samym nie zniechęciło. Niezależnie od miejsca, w które wybierzemy się z dzieckiem z pewnością będzie ono bardziej skore do zabawy, kiedy zadbamy o towarzystwo jego rówieśników. Dziecko zyska kompana, który zmotywuje go do zabawy i ruchu. Wymyślając zabawy warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka. Nie można też zapominać jak ważna jest aktywność fizyczna, dlatego rodzice powinni jak najczęściej inicjować sportowe rozrywki, jak spacery, jazda na rowerze, wspólne wyjście na basen, na tenisa, do parku linowego czy na ściankę wspinaczkową.

Nauka przez zabawę

Zabawę można też połączyć z nauką. Warto zajrzeć do internetu i sprawdzić, jakie atrakcje dla dzieci przygotowała w wakacje nasza miejscowość. Może to być np. kino plenerowe, teatr, półkolonie w ośrodku kultury czy specjalnie przygotowana dla dzieci wystawa w muzeum. W ten sposób nie tylko miło spędzimy z dzieckiem czas, ale też oswoimy malucha ze sztuką. Wszystkie dzieciaki z pewnością ucieszy też wyjazd do parku rozrywki. Popularnością w Polsce cieszą się też np. parki miniatur, gdzie dziecko może poznać najsłynniejsze budowle świata czy parki dinozaurów, które pomogą dziecku poznać historię tych niezwykłych gadów. Edukacyjne zabawy można też przenieść do domu, dobrym pomysłem będzie np. film na DVD połączony z nauką angielskich słówek czy interaktywna gra, która zaangażuje wszystkie zmysły dziecka, ułatwi zapamiętywanie, a jednocześnie włączy do zabawy również rodziców.

Odpowiednia niania

Ważne będzie też to, jak dziecko spędza czas, gdy rodziców nie ma w domu. Jeśli decydujemy się zostawić dziecko z nianią to musimy dużą uwagę przyłożyć do tego, kogo zatrudnimy. To jak dziecko spędza czas z opiekunką powinno być spójne z tym, jak sami je wychowujemy, ważne są stałe rytuały i zasady dzięki którym dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa i które łatwiej mu będzie przyswoić. Dlatego wybierając nianię warto zwrócić uwagę na jej kwalifikacje i wiedzę na temat rozwoju dziecka i jego potrzeb. Pomocny w znalezieniu takiej osoby może się okazać np. portal www.niania.pl. Profile wszystkich kandydatek na nianię są tam starannie weryfikowane przez pedagogów. Na stronie znajdziemy też porady oraz specjalistyczne treści związane z tematyką opieki nad dzieckiem i poszukiwaniem niani. Wystarczy tylko wpisać interesującą nas lokalizacje np. opiekunka do dziecka we Wrocławiu i szybko znajdziemy kandydatkę na nianię idealną dla naszego dziecka. Zatrudniając opiekunkę trzeba z góry ustalić czego od niej oczekujemy i według jakich zasad wychowujemy dziecko. Warto też powiedzieć niani, na jakim elemencie rozwoju dziecka zależy nam najbardziej, a także zdradzić, jak dziecko najbardziej lubi spędzać czas. Z pewnością niania zaproponuje też własne ciekawe pomysły.

Bez względu na to, ile czasu możemy poświęcić swojemu dziecku najważniejsze jest żeby dziecko miało poczucie bezpieczeństwo, czuło że jest dla rodzica ważne. Warto też pamiętać, że bardziej istotne od tego, jak wiele godzin spędzamy z dzieckiem jest to, jak wykorzystamy czas razem.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Elegancko zastawiony stół na wesele

Udany przepis na wesele w lecie

Lato – za sprawą ładnej pogody oraz przyjemnych temperatur – to chętnie wybierana przez przyszłych …