piniaty dla dzieci
Piniata to tradycja, która przybyła do Europy z krajów latynoskich | fot.: materiał partnera

Piniata – świetna zabawa dla każdego dziecka

Planujesz przyjęcie dla przyjaciół twojego dziecka? Chcesz, by najmłodsi świetnie się bawili i zapamiętali ten dzień na długo? Szukasz zabawy, która dostarczy im dużo radości? Doskonale, mamy propozycję idealną dla ciebie! Wśród różnych dziecięcych zabaw coraz większą popularność zyskuje piniata. Co to jest i na czym polega cała zabawa?

Piniata – co to jest i skąd pochodzi?

Piniata to tradycja, która przybyła do Europy z krajów latynoskich. Uważa się, że taki zwyczaj był kultywowany już przez Azteków podczas obchodów święta bóstwa Huitzilopochtli. W późniejszych latach piniata stała się jednym z elementów obchodów w okresie świąt Bożego Narodzenia w krajach Ameryki Środkowej oraz w Meksyku. W tradycyjnej formie piniata miała formę siedmioramiennej gwiazdy. Co ciekawe, każdy element miał swoje istotne znaczenie. Kolorowe zdobienia były odzwierciedleniem diabelskich pokus, a siedem ramion to grzechy główne. 33 obroty wykonywane przed uderzeniem to symbol lat Jezusa na Ziemi, kij był znakiem siły, a zawiązane oczy oznaczały bezgraniczną wiarę. Słodka zawartość to natomiast znak błogosławieństwa i nagrody za ciężką pracę i wyrzeczenia. 

Obecnie jednak piniata niewiele ma wspólnego z tradycją latynoską. Zazwyczaj jest urozmaiceniem imprez urodzinowych i może przybierać dowolny kształt – zwierząt, lalek czy ulubionych bajkowych postaci. Do środka można włożyć cukierki lub inne słodycze. Mniej popularną, ale również spotykaną opcją, jest uzupełnienie piniaty drobiazgami i zabawkami dla dzieci, zazwyczaj wykonanymi z plastiku lub papieru. W tradycyjnej formie wypełniaczem mogły być także owoce sezonowe, jednak obecnie jest to rozwiązanie niezbyt praktyczne. 

Piniaty
Piniata to doskonały wybór dla każdego, kto szuka urozmaicenia na przyjęcie | fot.: materiał partnera

Na czym polega zabawa z piniatą?

Na początku gotową, wypełnioną słodkościami piniatę, należy podwiesić na sznurku – można przywiązać go na przykład pod sufitem lub na gałęzi drzewa. Potrzebny będzie też kij do rozbijania. Najlepiej, gdyby był to specjalny kij do piniaty. Powinien być odpowiednio długi i niezbyt twardy, tak, by zabawa była bezpieczna, ale też, by nie zniszczyć całej piniaty, a jedynie ją strącić i otworzyć. 

Przed rozpoczęciem zabawy należy wybrać, kto pierwszy będzie podejmował próbę. Zazwyczaj pierwszeństwo ma jubilat, ale można też zrobić losowanie, na przykład bawiąc się w kamień-papier-nożyce. By utrudnić i wydłużyć rozrywkę, osoba próbująca rozbić piniatę może mieć zasłonięte oczy. Ta opcja jest również bardziej ekscytująca dla obserwujących! Jeszcze jednym wariantem podnoszącym poziom trudności jest pociąganie za sznurek, na którym zawieszona jest piniata. Co najważniejsze: każde dziecko w końcu dostanie się do cukierków, więc nie ma w tej zabawie przegranych!

Istnieją również piniaty otwierane sznurkiem. W tym przypadku każdy uczestnik wybiera swój sznurek lub, w zależności od tego, ile jest osób, można również podzielić dzieci na grupy. Jeden ze sznurków przywiązanych do piniaty „wygrywa” i otwiera dno, z którego wypada słodka lawina. 

Piniata na każdą okazję!

Choć piniata była początkowo atrakcją związaną ze świętami, w Polsce staje się zabawą popularną podczas różnych przyjęć, na przykład urodzinowych, tematycznych czy organizowanych z okazji Halloween. Dzięki szerokiemu wyborowi wzorów, form, a także wypełniaczy, z pewnością każdy znajdzie taki model, który będzie pasował do okoliczności. Współczesne piniaty mogą przybierać kształt kolorowych zwierzątek czy owoców. Twoje dziecko jest fanem sportu – świetnie, wybierz piniatę w kształcie piłki. A może lubi świat fantastyki? Z pewnością spodoba mu się piniata w kształcie jednorożca! Często spotyka się także piniaty, przybierające formę ulubionych postaci z najpopularniejszych bajek. 

Piniata to doskonały wybór dla każdego, kto szuka urozmaicenia na przyjęcie i ciekawej rozrywki dla najmłodszych. To połączenie świetnej zabawy oraz aktywności z tym, co dzieci lubią najbardziej – ze słodyczami! Teoretycznie to zabawa dla pociech, ale czy wyłącznie..?

Różnorodne, piękne i wytrzymałe piniaty dla chłopców i dziewczynek znajdziecie w sklepie internetowym Pracowni Nitka w kategorii pinaty – https://sklep-pracownianitka.pl/piniaty/

Znajdziecie tam kilkadziesiąt kolorowych pinat, które z pewnością spodobają się waszym dzieciom. 

Materiał partnera