Roboty pomogą niepełnosprawnym
Roboty zostały opracowane z myślą o wsparciu osób potrzebujących pomocy w poruszaniu się | fot.: Fotolia

Roboty pomogą niepełnosprawnym

Toyota i Fujita Health University uruchamiają wspólny program testowy robotów, które służą do wspierania osób starszych i niepełnosprawnych. Jest to ostatnia faza przygotowań do wprowadzenia ich na rynek.

Toyota nawiązała współpracę z Fujita Health University w Japonii, aby przeprowadzić testy Human Support Robots. Roboty zostały opracowane z myślą o wsparciu osób potrzebujących pomocy w poruszaniu się. Niewielkie rozmiary tych urządzeń i ich obłe kształty mają zwiększyć ich funkcjonalność w ciasnych japońskich mieszkaniach.

Uniwersytet Medyczny Fujita prowadzi przychodnię na osiedlu, na którym mieszkają w większości osoby starsze. Jest to około 4500 osób, którym ośrodek udziela pomocy medycznej, pielęgnacyjnej, profilaktycznej oraz wsparcia w codziennym życiu. W ofercie znalazły się m.in. grupowe zajęcia gimnastyczne, a mieszkańcy są zachęcani do spędzania czasu w świetlicach w towarzystwie sąsiadów.

W jednej ze świetlic powstanie showroom, replika rzeczywistych salonów w mieszkaniach na tym osiedlu. Zostaną w nim umieszczone prototypowe roboty. Mieszkańcy będą je testować, dzieląc się wrażeniami i uwagami z zespołem badawczym Toyoty. Maszyny będą pomagały w poruszaniu się po domu, odsuwały zasłony oraz podawały przedmioty, napoje i specjalnie przygotowane pudełka służące do porządkowania rzeczy na półkach.

Roboty Toyoty
Program pilotażowy Human Support Robots zostanie uruchomiony w ciągu roku | fot.: materiał partnera zewnętrznego

– Większość robotów opiekuńczych to duże maszyny, które nie nadają się do małych mieszkań. Naszym celem jest stworzenie funkcjonalnych robotów, które poprawią komfort życia osób starszych, chorych i niepełnosprawnych – powiedział profesor Eiichi Saito, wicerektor uniwersytetu. Profesor Saito, który jest kierownikiem projektu, w przeszłości współpracował już z Toyotą przy opracowywaniu robotów do rehabilitacji i wspierających chodzenie.

4 lipca Toyota poinformowała, że Human Support Robot wyposażony w oprogramowanie opracowane przez  er@sers, zespół studentów tokijskiego Uniwersytetu Elektrokomunikacji i Uniwersytetu Tamagawa zajął w konkursie Home League RoboCup 2016 czwarte miejsce na 24 uczestników. Zadania konkursowe obejmowały identyfikację obiektów, przenoszenie ich z jednej półki na drugą oraz poruszanie się z omijaniem przeszkód.

@newsrm.tv

Sprawdź także

Incheon Airport Maglev

Maglew – jak kolej magnetyczna zmienia transport

Kolej magnetyczna, znana jako maglev (od angielskiego magnetic levitation), to innowacyjny system transportu, w którym …