Jesienne kwiaty na balkon

Choć większości z nas jesień kojarzy się z żółknącymi liśćmi drzew i suchymi trawami, jest mnóstwo roślin, które właśnie w tym czasie są najpiękniejsze! | fot. materiał partnera zewnętrznego

Jesień to nie tylko pora deszczowa i szara, w której powoli przyroda zamiera przygotowując się do zimy. Odpowiednio dobrane rośliny na balkon mogą sprawić, że właśnie jesienią zapełni się on wieloma kolorami i nowym życiem!

Czy jesienne kwiaty mogą być ładne?

Choć większości z nas jesień kojarzy się z żółknącymi liśćmi drzew i suchymi trawami, jest mnóstwo roślin, które właśnie w tym czasie są najpiękniejsze! Na balkonach najczęściej hodujemy rośliny ozdobne, które rzeczywiście jesienią kończą swój żywot, dlatego warto zainteresować się roślinami jednorocznymi. Jest wśród nich wiele takich, których czas kwitnienia przeciąga się przez całe lato aż do późnej jesieni! Godne uwagi są także krzewiaste rośliny wieloletnie, szczególnie te o barwnych liściach. Wymagają one dodatkowej pielęgnacji w postaci przycinania, ale w dłuższym rozrachunku są prostsze w utrzymaniu – chociażby dlatego, że nie trzeba ich wysiewać czy szczepić co roku.

Jakie warunki lubią jesienne kwiaty?

Jesienne kwiaty wyglądają najlepiej, gdy ta pora roku jest długa i stosunkowo ciepła. W wyższych temperaturach nawet te rośliny, które wraz z latem kończą swój najpiękniejszy okres, mogą utrzymać się dłużej. Jednak nawet podczas pierwszych przymrozków możemy cieszyć się kolorowym balkonem, jeśli tylko wybierzemy odpowiednie rośliny – świetnym przykładem jest chociażby bardzo dekoracyjny wrzos. To wyjątkowo odporna roślina i dostępna w wielu różnych odmianach – może więc stanowić wielokolorową ozdobę balkonu aż do zimy.

Jesienne kwiaty i dekoracyjne liście

Przed zimą najłatwiej o piękny wygląd bylin, takich jak rozchodnik czy chryzantemy. Wiele z nich kwitnie właśnie w tym okresie, a nie brakuje też takich, które po przycięciu na koniec wiosennego kwitnienia, jesienią odradzają się na nowo. Ale prócz roślin typowo kwitnących warto znaleźć miejsce też dla tych, których liście przebarwiają się wraz z nadejściem jesieni. W tej kategorii bezkonkurencyjne są pnącza – np. winobluszcz pięciolistkowy czy dławisz okrągłolistny. Ten ostatni dodatkowo ucieszy oko pięknymi owocami! Te niewielkie, przypominające jagody lub jarzębinę, kuleczki są najpierw słonecznie żółte, a po pęknięciu skorupki ukazują soczyście czerwone owoce.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

romantyczny balkon surfinie

Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na słonecznym balkonie?

Coraz więcej mówi się o korzyściach płynących z samodzielnej uprawy roślin. Codzienny kontakt z naturą, …