świeca hand made
Do świec z dodatkami lepiej używać wersji świec w pojemnikach, niż świec wolnostojących | fot.: materiał partnera

3 pomysły jak zrobić świecę w domu

Świeca to bardzo modna i lubiana przez wszystkich dekoracja domu. Nie dość, że ładnie się prezentują i nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, to gdy płoną potrafią pięknie pachnieć i dają klimatyczne ciepłe światło. Jeśli chcemy wykazać się kreatywnością, lub potrzebujemy uspokoić umysł, tworzenie świec we własnym domu będzie idealnym zajęciem. Od czego zacząć, czego potrzebujemy i jak możemy ozdabiać świece, by faktycznie były niepowtarzalne? Przeczytaj poniżej.

Czego potrzebujemy do zrobienia świeczki

Do własnoręcznego przygotowania świec potrzebujemy parafiny, wosku lub w wersji ekologicznej wosku sojowego. Niewątpliwą zaletą wosku sojowego jest jego dłuższy czas palenia od parafiny, łatwość usuwania w razie poplamienia, nie wywołuje również reakcji alergicznych i nie kopci.

Knot – możemy wybrać drewniany, bawełniany lub w ostateczności kawałek sznurka.

Olejek eteryczny, najlepszym wyborem będzie naturalny olejek, który pozytywnie wpływa na nasz organizm, często niweluje napięcia, pomaga na różne dolegliwości bólowe i działa antybakteryjnie. Na rynku jest bardzo szeroki wybór zapachów i aromatów, można je ciekawie pomieszać, by stworzyć unikalny aromat.

Jeśli chcemy zrobić świece kolorowe, można również zamówić specjalne barwniki do świec.

Pojemniki na świece lub formy, do których wlejemy wosk.

Elementy dekoracyjne – jeśli chcemy stworzyć nieco bardziej indywidualny projekt.

Naczynia do roztapiania wosku i mieszania składników.

Jeśli chcemy zacząć tworzyć świece na większą skalę, lub chcemy stworzyć piękne samodzielne prezenty, a nie posiadamy wolnych środków, warto rozważyć propozycję kredytu pozabankowego, który wesprze nas finansowo.

Tworzymy świecę

Gdy skompletujemy już wszystkie niezbędne składniki, możemy przystąpić do pracy. Na początku przygotowujemy naczynia, do których będziemy przelewać wosk. Knot można przymocować klejem na gorąco lub taśmą dwustronną do dna naczynia. Od góry, by knot się nie przemieszczał w trakcie nalewania wosku, przywiązujemy go np. do drewnianej łyżki, którą kładziemy na brzegu naczynia. Jeśli mamy szeroki słoiczek, można umieścić dwa lub nawet trzy knoty obok siebie. Przygotowujemy olejki i dekoracje, tak by były pod ręką, gdy wosk będzie ciepły.

Teraz możemy rozpocząć rozpuszczenie wosku w kąpieli wodnej. Na spód rondelka wlewam wodę, zagotowujemy ją i wkładamy do niego miseczkę z naszym woskiem lub parafiną. Aby przyspieszyć proces, możemy mieszać zawartość pojemniczka łyżką. Gdy wosk będzie płynny, możemy dodajemy olejki eteryczne i dokładnie wszystko mieszamy. Teraz powoli i ostrożnie przelewamy zawartość do naczynia z knotem.

Świeca ombre

Ciekawym urozmaiceniem naszej świecy jest stworzenie wersji o stopniowanym odcieniu. Do parafiny lub wosku dodajemy ulubiony olejek, później rozlewamy nasz wosk do co najmniej trzech odrębnych naczyń. Do każdego z nich dodajemy odrobinę mniej barwnika, tak by powstał wosk o trzech różnych natężeniach barwy. Po kolei przelewamy nasz kolorowy wosk do docelowego słoiczka.

Świeca z suszem

Kolejnym atrakcyjnym pomysłem może być świeca z suszonymi owocami, kwiatami czy ziołami. Ważne jednak, by dodatki rozmieszczać w dalszej odległości od knota. Nie chcemy wywołać pożaru. Do świec z dodatkami lepiej używać wersji świec w pojemnikach, niż świec wolnostojących.

Świeca wolnostojąca

Do przyrządzania takich świec używamy plastikowej bądź gumowej formy, z której można wyciągnąć bądź wyciąć świece po jej zastygnięciu. Idąc w eco stronę, można użyć do tego celu zużytych plastikowych butelek lub kartoników po napojach.

Materiał partnera

Sprawdź także

hand made bizu

Trzy sposoby na poprawienie swoich zdolności manualnych

W świecie cyfryzacji i postępu technicznego coraz mniej czynności wykonujemy ręcznie. W wykonywaniu bardzo wielu …