zdobienie techniką decoupage
Niemożliwe byłoby wykonanie żadnej pracy w technice decoupage bez odpowiednio dobranych do niej papierów. Oprócz klasycznie wykorzystywanych serwetek, dużą popularnością cieszy się papier ryżowy | fot.: stock.adobe.com

Ozdabianie techniką decoupage, czyli co warto wiedzieć?

Technika decoupage cieszy się mocno zakorzenioną tradycją. Przyjmuje się, że jej kolebką była odległa Syberia, gdzie kawałkami wyciętych papierów ludność zdobiła grobowce. Z czasem jej popularność rozprzestrzeniła się na cały świat, docierając również do Europy. Osoby zajmujące się decoupage jako największą zaletę podkreślają uniwersalność i łatwość zdobienia. Wystarczą bowiem zwykłe serwetki lub papier ryżowy, dobry klej i lakier zabezpieczający, aby zacząć tworzyć autorskie projekty. 

Papier – najważniejszy element wyposażenia

Niemożliwe byłoby wykonanie żadnej pracy w technice decoupage bez odpowiednio dobranych do niej papierów. Oprócz klasycznie wykorzystywanych serwetek, dużą popularnością cieszy się papier ryżowy pochodzący z Japonii. Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowa lekkość i delikatność. Drukowany ręcznie, metodą sitodruku, wyróżnia się obecnością specyficznych, ozdobnych włókien, które stanowią jego typowy element. Wydawać by się mogło, że skoro jest cienki to jego walory wytrzymałościowe nie należą do najwyższych. Nic bardziej mylnego! Choć papier ryżowy jest bardzo delikatny to jednak charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia niż klasycznie stosowane serwetki. Motywy można wycinać lub wytargiwać, przy czym ten drugi sposób jest bardziej polecany. Wszystko dlatego, że wydarty wzór łatwiej wtapia się w tło niż ten o równo wyciętym brzegu. Co ważne, w przeciwieństwie do serwetek, papieru ryżowego nie moczymy.

Dla kogo przeznaczony?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: kto może korzystać z papieru ryżowego? Czy jego użytkowanie wiąże się z posiadaniem jakiś specjalnych umiejętności? Otóż, nie! Stosować go mogą zarówno początkujący artyści, jak i zaawansowani hobbyści. Praca z ryżowkami nie należy do trudnej i skomplikowanej. Wiele osób zgodnie przyjmuje, że jest łatwiejsza niż z klasycznymi serwetkami.

Klej – kolejne ważne narzędzie w artystycznej pracowni

Czym byłoby posiadanie spektakularnej ilości papierów ryżowych, jeśli zabrakłoby kleju, na który można byłoby je przykleić? Na szczęście ten rodzaj papieru przytwierdza się do podłoża bez żadnych specjalnych zaleceń, co do techniki czy rodzaju kleju. Tak naprawdę może to być każdy. Niemniej jednak szczególnie polecany jest klej wodny, który doskonale sprawdza się do przyklejania cienkich materiałów. Co ważne, jego formuła nie rozmaka papierów, zapewnia trwałe połączenie z podłożem. A po wyschnięciu tworzy warstwę wodoodporną.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

bransoletki z muliny

Bransoletki z muliny, czyli co można wykonać z nici do haftowania

Każdy, kto interesuje się haftowaniem wie, że mulina to jedwabna bądź bawełniana nitka, którą stosuje …