wędkarz z wędką
Wędka castingowa to idealny wybór dla osób, które lubią wędkować na akwenach o dużej głębokości | fot.: materiał partnera

Wędki castingowe – jak wybrać najlepszą?

Wędkarstwo to bardzo ciekawe hobby, które wciąga zarówno panów, jak czasem również i panie. Sukces łowiecki osiągamy dzięki kilku czynnikom: cierpliwości, wyczuciu i dobrej jakości sprzętowi. Jaką wędkę powinniśmy wybrać, jeżeli stosujemy technikę castingu? Czym charakteryzuje się wędka castingowa i jakie jej rodzaje możemy wyróżnić? Na co uważać podczas zakupów wędek castingowych i jak dobrać najlepszy model?

1. Wędka castingowa – czym jest?

2. Najpopularniejsze modele wędek castingowych

3. Wędki castingowe – czym muszą się charakteryzować?

4. O czym jeszcze pamiętać kupując wędkę?

Wędka castingowa – czym jest?

Wędka castingowa to idealny wybór dla osób, które lubią wędkować na akwenach o dużej głębokości. Tego typu sprzęt znajdzie zastosowanie przy wykorzystaniu metody dropshot lub też łowieniu ryb w opadzie. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są przelotki ułożone spiralnie lub też do góry, a także obecność specjalnego pazura – to połączenie umożliwia pewniejszy i wygodniejszy chwyt, co przekłada się na komfort wędkowania.

Najpopularniejsze modele wędek castingowych

Jednym ze sposobów, w jaki możemy podzielić wędki castingowe, jest rodzaj przynęty. W takiej sytuacji wyróżniamy następujące kategorie:

  • UL: wersja ultra light do przynęt nie przekraczających masy 5 gramów;
  • L: wersja light, dla przynęt od 5 do 10 gramów;
  • M: medium, która obsłuży przynęty w przedziale 15-30 gram;
  • MH: medium heavy dla przynęt od 30 do 60 gram;
  • H: heavy, dla przynęt od 60 do 80 (czasem 100) gram;
  • XH: extra hevy, dla przynęt ważących więcej, niż 100 gram.

Wędki castingowe – czym muszą się charakteryzować?

Najbardziej charakterystyczną cechą wędek castingowych jest to, że obok specjalnie wyprofilowanego uchwytu znajduje się specjalny pazur, który ułatwia utrzymanie wędki i zapewnia lepszy i pewniejszy chwyt. Często również do tego typu wędek wykorzystuje się plecionkę zamiast żyłki, co umożliwia obecność multiplikatora. Niektóre modele wędek mogą mieć przelotki ułożone spiralnie, zamiast do góry, co także pomaga nam pewniej trzymać wędzisko. Dobrze dobrana wędka musi być także dopasowana do nas pod kątem wagi i długości, tak aby łatwo nam ją było zarzucić oraz utrzymać podczas ewentualnej walki z rybą.

O czym jeszcze pamiętać kupując wędkę?

Wybierając wędkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim bardzo ważny jest rodzaj wykorzystywanej przynęty – wędki do ciężkich przynęt niekoniecznie dobrze sprawdzą się przy użyciu tych lżejszych i odwrotnie. Dodatkową ważną cechą, która wyróżnia wędki dobrej jakości, jest obecność wytrzymałego kołowrotka i multiplikatora. Prawidłowo dobrana wędka powinna być niejako przedłużeniem naszej ręki, szczególnie gdy planujemy łowić ryby duże, które mają dość siły, by z nami walczyć w czasie łowienia. Jeżeli uprawiamy wędkarstwo regularnie, bardzo dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w sprzęt z nieco wyższej półki, który posłuży nam przez dłuższy czas i na którym będziemy mogli polegać.

Wybór wędki to cecha indywidualna, którą powinniśmy uzależnić od naszych osobistych preferencji, rodzaju wykorzystywanej techniki oraz wielkości ryb, jakie planujemy łowić. W przypadku wędek castingowych bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie przelotek i obecność pazura, który zapewnia nam lepszy chwyt. Przed zakupami zdecydowanie warto sprawdzić, jakie są obecnie najpopularniejsze wędki castingowe, a także co wyróżnia je na tle innych – w ten sposób poświęcimy mniej czasu na wybór i jednocześnie lepiej dopasujemy produkt do swoich potrzeb.

Materiał partnera

Sprawdź także

wędkowanie na jeziorze o zachodzie słońca

Jak zacząć swoją przygodę z wędkowaniem?

Chciałbyś nauczyć się łowić ryby? Być może w przeszłości próbowałeś już swoich sił z ojcem …