Drinki na egzotycznej plaży
Wygrzej się na pięknej, egzotycznej plaży i popijaj drinki z parasolką | fot.: Fotolia

Chwila dla zapracowanej mamy

Są takie sytuacje, że po prostu musisz uciec. Trudno, niech się pali i wali, rzucasz wszystko i jedziesz w świat. I mimo że na co dzień wydaje Ci się, że jesteś niezastąpiona (na pewno jesteś), to odpuść na chwilę i przestań, dla swojego dobra, choć na tydzień tak myśleć.

Najczęściej popełnianym przez kobiety błędem jest, to kiedy uważają, że wszystko robią najlepiej. Jeśli ktoś ma ugotować obiad, to one. Jeśli wieczorem wykąpać dziecko – też one. On na pewno nie umie, a nawet jeśli tak, to pewnie zrobi to źle (czytaj: inaczej), a ona będzie musiała poprawiać. Zakupy też dźwiga sama, pewnie. Przecież skoro On nie umie ich zrobić, Ona świetnie sobie poradzi. I elektryka zamówi jeszcze, przecież przez telefon też lepiej rozmawia. Cóż, tylko ona jest doskonała i świat by się zawalił, gdyby nie zajęła się wszystkim.

Jeśli jesteś tą „ona” czas zastanowić się nad sobą. I nie mówię tego po to, byś poszła na psychoterapię i myślała, że coś z Tobą nie tak. Wszystko z Tobą w porządku. Tak jest i już, tak jesteśmy skonstruowane. Ale nawet tak doskonałe i pedantyczne istoty jak my też muszą odpoczywać. I basta.

Kilka sposobów na relaks

Aby naprawdę odpocząć, musisz opróżnić głowę z myśli o wszystkim i o wszystkich. Wiem, to nie jest łatwe, tym bardziej, jeśli masz dzieci, znajdzie się milion powodów, aby o nich myśleć. Nawet w pracy nie odpuszczasz i mimo że koleżanka obok dzieci nie ma (i chyba nawet nie lubi), Ty musisz jej opowiedzieć, co Twój maluch powiedział zaraz po przebudzeniu. I choć ani koleżanka nie potrzebuje Twoich opowieści, ani Twoje dziecko i mąż uwagi w takiej ilości, jak się Tobie wydaje, robisz to mimowolnie i wszystkich zadręczasz. Tak z dobrego serca. A gdy na chwilę pomyślisz o sobie, masz potworne wyrzuty sumienia, że ich zaniedbujesz. Ty egoistko!

Niepotrzebnie. Zdrowa dawka egoizmu jest dobra dla wszystkich. Ty naładujesz akumulatory, On się stęskni, koleżanka odsapnie, a dzieci poczują się mądre, dzielne i odpowiedzialne – w końcu mogą zrobić coś wyłącznie same. A jak masz odpocząć?

Krótki relaks czy dłuższa chwila?

Czasem wystarczy chwila, by poczuć przypływ sił. Z relaksem jest niekiedy tak, jak ze snem – 15 minut wystarczy by czuć się wyspanym. Dlatego, jeśli zależy Ci na chwili dla siebie (lub jesteś początkująca) nawet krótka wizyta w saunie czy u fryzjera może być zbawienna. Przecież choć raz na jakiś czas też Ci się coś od życia należy. Bywa jednak tak, że Twoje zmęczenie osiąga apogeum i kilka minut nie wystarczy. Co wtedy proponuję? Po prostu rzuć wszystko, na parę minut włącz komputer i na r.pl/last-minute znajdź swój własny raj na tydzień lub dwa. Wygrzej się na pięknej, egzotycznej plaży i popijaj drinki z parasolką, albo zwiedzaj fascynujące cuda natury, o których zawsze marzyłaś. Wyda Ci się pewnie to trudne. „Jak to? Mam wyjechać, zostawić wszystko? Przecież oni sobie rady nie dadzą!!” Uwierz mi, dadzą sobie radę świetnie! Mało tego! Po Twoim powrocie zastaniesz samodzielnego męża, który już nie spala wody na herbatę i dziecko umiejące samo włożyć buty! Mieszkanie wprawdzie będzie w nieco innym stanie, niż je zostawiłaś, ale przynajmniej dowiesz się, ile tak naprawdę masz w domu naczyń. Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Cud? Nie, to tylko wolna ręka, którą im dałaś.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sałatka grecka

Smaki kuchni greckiej

Wakacje mogą kojarzyć się ze słońcem, złotym piaskiem i szumem morza. Niekiedy jednak lokalne smaki …