To stosunkowo młode na rynku rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Fugi epoksydowe mają coraz większą grupę zwolenników. Choć nie jest to wyjście idealne – jak każdy produkt, mają też pewne drobne wady, jest ich jednak stosunkowo niewiele. Poniżej przyjrzymy się głównym zaletom tego typu fug oraz wskażemy ich słabe punkty. Czy takie wyjście sprawdzi się w Waszym przypadku? Przekonajcie się sami.
Duża trwałość i brak kruszenia się
Fugi epoksydowe powstają z połączenia specjalnych żywic. Doskonale przylegają do kafelków i nie wykruszają się łatwo. Gwarantuje to długą trwałość i żywotność takiej zaprawy. Sprawdzą się więc szczególnie we wszystkich przestrzeniach, które są mocno eksploatowane. Nie należy jednak stosować ich na zewnątrz, np. na powierzchniach tarasowych. Fugi epoksydowe to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się jednak wewnątrz budynków.
Wysoki poziom estetyki
Jeżeli zdecydujemy się na fugi epoksydowe, możemy być pewni, że uzyskamy bardzo dobry efekt wizualny. Możemy też dokupić do nich np. brokat i skomponować w ten sposób niecodzienny look łazienki lub kuchni. Ten rodzaj fug charakteryzuje się bardzo jednolitą i gładką konsystencją – nie widać w nim najdrobniejszego ziarna. Powierzchnię takiej zaprawy można porównać do gładkości, jaką wykazuje np. silikon.
Fugi epoksydowe są odporne na zabrudzenia
To kolejna zaleta, którą warto podkreślić. Jednocześnie, jest to kolejna cecha, która pozwala na spokojne stosowanie fug epoksydowych w miejscach, które są często i mocno eksploatowane. Czyszczenie przebiega szybko i łatwo, gdyż brud nie ma szans wniknąć w strukturę fugi. Niezależnie od tego, czy dojdzie do zalania herbatą czy też inną, ciemną substancją – doczyszczenie będzie znacznie łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
Kolory, które nie blakną
Fugi epoksydowe gwarantują kolor na wybitnie długi okres. Dzięki swojemu składowi są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych (dodatkowo, warto zaznaczyć, że nie przepuszczają wilgoci). Wraz z dużą łatwością czyszczenia zapewni to nam długą radość z pięknie wyglądającej łazienki lub kuchni.
Pewne ograniczenia fug epoksydowych
Jak w każdym przypadku, nie znajdziemy nigdy produktu, który działałby fantastycznie w każdych warunkach – tak i fugi epoksydowe mają pewne słabe strony. Do najczęściej wymienianych wad należy przede wszystkim to, że nie „pracują” razem z budynkiem. Chodzi przede wszystkim o nowe budownictwo i sytuację, gdy dom jeszcze minimalnie się osadza i dochodzi do mikro-ruchów ścian.
Pewnym ograniczeniem jest też to, że fugi epoksydowe nie oddychają. Wyklucza to więc stosowanie jej na zewnątrz. Niektórym nie podoba się też odrobinę wyższa, niż w przypadku zwykłych fug, cena.
Fugi epoksydowe to niewątpliwie ciekawa propozycja na bogatym rynku materiałów wykończeniowych. Opcji, producentów oraz wariantów jest bardzo wiele. W każdym rodzaju zakupów najistotniejsze jest to, by kupować z rozmysłem oraz zgodnie z własnymi preferencjami oraz potrzebami.
Materiał partnera zewnętrznego