lakier lamperyjny
Wysokość, na której maluje się lamperie, wynosi tradycyjnie 90 cm od ziemi, co odpowiada średniej wysokości krzesła, ale może być wyższa w zależności od wielkości i funkcji pomieszczenia | fot.: materiał partnera

Lakier lamperyjny – skuteczny sposób na trudne powierzchnie

Lamperie były nieodłącznym elementem prawie każdej ściany obecnym w wielu domach sprzed kilkudziesięciu lat. Same lamperie były malowane w celu ochrony ścian przed uderzeniem krzesłami i meblami. Zostały one z czasem zastąpione przez różne rozwiązania, których zadaniem było nie tylko chronienie ścian, ale również dodanie estetyki, którą podkreśla kolor. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu w stylu tradycyjnym, czy w nowoczesnym i chcesz pomalować lamperię z jakiegoś sobie tylko znanego powodu, specjalny lakier lamperyjny jest w tym celu świetnym rozwiązaniem.

Wysokość, na której maluje się lamperie, wynosi tradycyjnie 90 cm od ziemi, co odpowiada średniej wysokości krzesła, ale może być wyższa w zależności od wielkości i funkcji pomieszczenia. Obszar ściany poniżej linii lamperii w nomenklaturze architektury wnętrz nosi nazwę dado, a o całym pasie w ten sposób namalowanym mówi się „szyna dado”. Często zdarza się, że szyny dado pomalowane są na biało, co zwraca uwagę na linię cięcia wokół pokoju. Jeśli nie jest to zamierzone, pomalowanie dado w tym samym kolorze lub podobnym odcieniu do ściany sprawi, że wtopi się w ścianę. Ciemna farba zastosowana w obszarze pod szyną dado ugruntuje ścianę. Jaśniejszy kolor nad linią lamperii stworzy wrażenie większej przestrzeni. W coraz większej ilości nowoczesnych wnętrz znajdziesz wiele świetnych przykładów malowanych lamperii z pewną inspiracją kolorystyczną. Wyrafinowany wygląd można uzyskać dzięki dwóm kolorom w podobnej tonacji.

Kiedy potrzebny jest specjalny lakier lamperyjny?

Malowanie dado sprawdza się w sypialni i jest świetną alternatywą dla zagłówka, jeśli go nie masz. Malowanie ścian na biało może sprawić, że pomieszczenie będzie zimne i izolujące. Łatwo sprawdzić, że dodanie delikatnego różowego paska lamperii, do którego namalowania przyda się lakier lamperyjny np. marki https://aksil.pl/. Dzięki temu sypialnia stanie się bardziej przyjazna, relaksująca i uspokajająca.

Jeśli zastanawiasz się, jak nanieść lamperię na ścianę, postępuj według tego poradnika. Najpierw pomaluj całą ścianę jaśniejszym kolorem jako kolorem podstawowym. Jeśli malujesz lamperię na istniejącym kolorze farby, upewnij się, że ściana jest czysta z kurzu i brudu. Za pomocą ołówka i taśmy mierniczej zrób znak na wysokości 90 cm od podłogi. Następnie narysuj linię ołówkiem lub kredą za pomocą poziomicy. Uwaga – nie wszystkie podłogi są równe, więc użycie poziomicy zapewni, że twoja lamperia będzie prosta. Inną często stosowaną metodą jest linia kredowa. Użyj taśmy maskującej, aby zamaskować obszar, który chcesz pomalować, pamiętaj, aby najpierw go odkleić, aby nie ściągał farby. Odklej taśmę maskującą, kładąc ją najpierw na podłodze lub dywanie, aby była mniej lepka.

Pomaluj dwie warstwy żądanego koloru, stosując lakier lamperyjny. Pamiętaj, aby malować z dala od taśmy maskującej, aby farba nie dostała się pod spód. Usuń farbę maskującą przed wyschnięciem farby i zapraw ją pędzlem artystycznym. Aby uzyskać nowoczesny kreatywny wygląd, możesz pominąć krok trzeci i poprowadzić z grubsza pomalowaną krawędź lamperii. Ten wygląd jest łatwy do osiągnięcia i zgodny z trendami.

Czy lakier lamperyjny i lamperie są znów modne?

Mimo że lamperie pierwotnie były modne w XVIII wieku, te dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz w ostatnich latach powróciły do łask. Czemu? Cóż, po pierwsze, są doskonałym sposobem na dodanie dodatkowego koloru i tekstury do gołej ściany. Czasami klienci nie chcą wybrać tylko jednego koloru do pokoju, ale chcą kilku. Dzieląc pomieszczenie, nie tylko możesz używać wielu palet kolorów i tekstur, ale także natychmiast tworzysz bardziej wyrafinowany lub warstwowy wygląd. Możesz przejrzeć różne opakowania z próbkami farb, aby znaleźć idealne kolory uzupełniające dla swojej ściany. Co również bardzo istotne, lamperie są bardzo praktyczne! Miejsca, które najczęściej ulegają uszkodzeniu możesz pomalować stosując lakier lamperyjny i kłopot znika.

Materiał partnera

Sprawdź także

wzorniki materiałów budowlanych i kolorów

Bogaty wybór artykułów budowlanych i wyposażenia wnętrz

Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie budowy domu, czy masz już go za sobą …