higiena jamy ustnej
Prawidłowe szczotkowanie zębów zapobiega nie tylko rozwojowi próchnicy, ale także powstawaniu innych dolegliwości, jak np. chorób dziąseł i przyzębia | fot.: StockAdobe.com
Strona główna / Zdrowie / Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej?

Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej?

Zdrowy i piękny uśmiech to nie tylko nasza wizytówka, ale także gwarancja dobrego samopoczucia i pewności siebie. Jeżeli dbamy o uzębienie systematycznie, jest duża szansa, że unikniemy problemów jeszcze przed ich pojawieniem się, co będzie znacznie przyjemniejsze od długotrwałych terapii i związanych z nimi znacznymi kosztami.

Czym charakteryzuje się zdrowa jama ustna?

Na całokształt jamy ustnej składają się: uzębienie, stan błon śluzowych i dziąseł oraz język. Prawidłowo wyglądające uzębienie jest pełne, bez występujących przebarwień, kamienia nazębnego, pozbawione resztek pokarmowych i bez oznak próchnicy. Oddech powinien być świeży i przyjemny. Śluzówki jamy ustnej oraz język powinny mieć różowawą barwę, być odpowiednio nawilżone i pozbawione zmian oraz uszkodzeń. Dziąsła również powinny mieć różowy kolor, być niebolesne oraz – co najważniejsze – nie mogą krwawić (zwłaszcza podczas szczotkowania czy nitkowania).

Szczotkowanie – najważniejszy element dbania o uzębienie

Prawidłowe szczotkowanie zębów zapobiega nie tylko rozwojowi próchnicy, ale także powstawaniu innych dolegliwości, jak np. chorób dziąseł i przyzębia. Powinno odbywać się co najmniej 2 razy dziennie i trwać 2 minuty. Do tego celu można używać szczoteczek manualnych lub elektrycznych z odpowiednio dobraną strukturą główki. Rekomendowaną metodą szczotkowania jest metoda roll, opierająca się na ruchach wymiatająco-obrotowych. Bardzo korzystne jest mycie zębów po każdym posiłku, ponieważ wtedy istnieje najmniejsze ryzyko zalegania cząstek pokarmów w przestrzeniach zębów, a co za tym idzie rozwoju bakterii. Jeżeli nie ma takiej możliwości, dobrą alternatywą jest żucie bezcukrowej gumy do żucia. Ponadto kompletna higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona o nitkowanie oraz stosowanie płynów o działaniu antybakteryjnym.

Regularne wizyty u stomatologa

Systematyczne poddawanie się kontroli stomatologicznej niesie za sobą wiele zalet. Jedną z nich jest to, że im wcześniej wykryte zostaną zmiany w uzębieniu, tym łatwiejsza, tańsza i przyjemniejsza będzie ich korekcja. W ten sposób uchronić się można przed bolesnym i długotrwałym leczeniem kanałowym, a w skrajnych przypadkach nawet przed usunięciem zęba. Dlatego zaleca się, aby do lekarza dentysty zgłaszać się co najmniej 2-3 razy w roku. Dodatkowo przynajmniej raz w roku zaleca się wykonanie usunięcia kamienia i osadu nazębnego, który przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia i dziąseł. Należy również pamiętać, że przed wizytą dentystyczną trzeba wyleczyć istniejące zakażenia, urazy lub stany zapalne toczące się w jamie ustnej. W tym celu można użyć gotowych preparatów kupionych w aptece, które łagodzą ból i wspomagają gojenie się aft lub drobnych uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej, np. Anaftin.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Na dbałość o jamę ustną składa się wiele czynników, w tym sposób odżywiania. Jednym z wielu zagrożeń dla zdrowych zębów jest spożywanie w nadmiernych ilościach cukrów, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Rezygnacja z tego rodzaju nawyków zdecydowanie przyczyni się do lepszej kondycji uzębienia. Poza tym codzienna dieta powinna opierać się na świeżych owocach i warzywach oraz niskoprzetworzonym jedzeniu. Stronienie od węglowodanów zabezpieczy zęby przed rozwojem próchnicy, która nieodwracalnie niszczy strukturę zębów. Poza tym skuteczna może być suplementacja witamin z grupy D, A i E, cynku, wapnia oraz fluoru.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Modelowanie ciała przed urlopem

Wyszczuplanie na ostatnią chwilę przed urlopem!

Urlop zbliża się wielkimi krokami, ty jesteś już na niego gotowa, ale twoja sylwetka ciągle …