higiena jamy ustnej
Prawidłowe szczotkowanie zębów zapobiega nie tylko rozwojowi próchnicy, ale także powstawaniu innych dolegliwości, jak np. chorób dziąseł i przyzębia | fot.: StockAdobe.com

Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej?

Zdrowy i piękny uśmiech to nie tylko nasza wizytówka, ale także gwarancja dobrego samopoczucia i pewności siebie. Jeżeli dbamy o uzębienie systematycznie, jest duża szansa, że unikniemy problemów jeszcze przed ich pojawieniem się, co będzie znacznie przyjemniejsze od długotrwałych terapii i związanych z nimi znacznymi kosztami.

Czym charakteryzuje się zdrowa jama ustna?

Na całokształt jamy ustnej składają się: uzębienie, stan błon śluzowych i dziąseł oraz język. Prawidłowo wyglądające uzębienie jest pełne, bez występujących przebarwień, kamienia nazębnego, pozbawione resztek pokarmowych i bez oznak próchnicy. Oddech powinien być świeży i przyjemny. Śluzówki jamy ustnej oraz język powinny mieć różowawą barwę, być odpowiednio nawilżone i pozbawione zmian oraz uszkodzeń. Dziąsła również powinny mieć różowy kolor, być niebolesne oraz – co najważniejsze – nie mogą krwawić (zwłaszcza podczas szczotkowania czy nitkowania).

Szczotkowanie – najważniejszy element dbania o uzębienie

Prawidłowe szczotkowanie zębów zapobiega nie tylko rozwojowi próchnicy, ale także powstawaniu innych dolegliwości, jak np. chorób dziąseł i przyzębia. Powinno odbywać się co najmniej 2 razy dziennie i trwać 2 minuty. Do tego celu można używać szczoteczek manualnych lub elektrycznych z odpowiednio dobraną strukturą główki. Rekomendowaną metodą szczotkowania jest metoda roll, opierająca się na ruchach wymiatająco-obrotowych. Bardzo korzystne jest mycie zębów po każdym posiłku, ponieważ wtedy istnieje najmniejsze ryzyko zalegania cząstek pokarmów w przestrzeniach zębów, a co za tym idzie rozwoju bakterii. Jeżeli nie ma takiej możliwości, dobrą alternatywą jest żucie bezcukrowej gumy do żucia. Ponadto kompletna higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona o nitkowanie oraz stosowanie płynów o działaniu antybakteryjnym.

Regularne wizyty u stomatologa

Systematyczne poddawanie się kontroli stomatologicznej niesie za sobą wiele zalet. Jedną z nich jest to, że im wcześniej wykryte zostaną zmiany w uzębieniu, tym łatwiejsza, tańsza i przyjemniejsza będzie ich korekcja. W ten sposób uchronić się można przed bolesnym i długotrwałym leczeniem kanałowym, a w skrajnych przypadkach nawet przed usunięciem zęba. Dlatego zaleca się, aby do lekarza dentysty zgłaszać się co najmniej 2-3 razy w roku. Dodatkowo przynajmniej raz w roku zaleca się wykonanie usunięcia kamienia i osadu nazębnego, który przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia i dziąseł. Należy również pamiętać, że przed wizytą dentystyczną trzeba wyleczyć istniejące zakażenia, urazy lub stany zapalne toczące się w jamie ustnej. W tym celu można użyć gotowych preparatów kupionych w aptece, które łagodzą ból i wspomagają gojenie się aft lub drobnych uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej, np. Anaftin.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Na dbałość o jamę ustną składa się wiele czynników, w tym sposób odżywiania. Jednym z wielu zagrożeń dla zdrowych zębów jest spożywanie w nadmiernych ilościach cukrów, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Rezygnacja z tego rodzaju nawyków zdecydowanie przyczyni się do lepszej kondycji uzębienia. Poza tym codzienna dieta powinna opierać się na świeżych owocach i warzywach oraz niskoprzetworzonym jedzeniu. Stronienie od węglowodanów zabezpieczy zęby przed rozwojem próchnicy, która nieodwracalnie niszczy strukturę zębów. Poza tym skuteczna może być suplementacja witamin z grupy D, A i E, cynku, wapnia oraz fluoru.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …