sztukateria wewnętrzna
Sekret piękna sztukateryjnych ozdób tkwi w ich symetrii | fot.: materiał partnera

Jakie są rodzaje sztukaterii wewnętrznej?

Urządzając wnętrza, coraz częściej sięga się po inspiracje z historycznych stylów. Jednym z takich pomysłów jest zastosowanie sztukaterii wewnętrznej. Dawniej obecna w arystokratycznych salonach, współcześnie coraz częściej pojawia się w wystroju codziennych pokoi. Symetryczne motywy dekoracyjne w takim stylu sprawią, że pomieszczenie stanie się luksusowe i pełne elegancji. Sztukateria wewnętrzna nadaje się do zastosowania w wysokich mieszkaniach, ale można posłużyć się nią umiejętnie także w minimalistycznych wnętrzach. Doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy czujesz potrzebę wyeksponowania takiego elementu pomieszczenia, jak lustro czy obraz. Podkreśli ładnie zarys okien, drzwi, a świetnym uzupełnieniem całości okaże się przyozdobienie sufitu.

Sztukateria ścienna w pomieszczeniach – elegancja i klasa

Sekret piękna sztukateryjnych ozdób tkwi w ich symetrii. Ułożenie dekoracyjnych listew w prostokąty i kwadraty sprawi, że pokój zyska klasyczny styl. Do przestronnych pomieszczeń pasują szeroko rozstawione kształty, zaś w mniejszych sprawdzają się wąskie, wysokie kolaże. Wszystko zależy od wysokości pomieszczenia i jego wystroju.

Dostępnych jest wiele rodzajów sztukaterii, więc możesz zdecydować się na proste, eleganckie modele lub wymyślne dekoracje. Dzięki umiejętnej aranżacji na ścianach pomieszczenie nabierze niebanalnego i szykownego charakteru. Wypukłości przyciągną wzrok i sprawią przyjemne wrażenie regularności.

Przy zastosowaniu sztukaterii wewnętrznej najlepszą opcją jest zachowanie jednolitej barwy ścian i ozdób. Zazwyczaj stosuje się biel, jednak nie jest to regułą. Jeśli pragniesz bardziej niestandardową barwę, możesz wybrać delikatne pudrowe barwy.

Wymyślne obramowanie, czyli sztukateria przy drzwiach i oknach

Wypukłe ozdoby z listew na ścianie niekoniecznie muszą być samodzielną dekoracją. Oprócz tworzenia wymyślnych kształtów, sztukateria wewnętrzna może także posłużyć jako element podkreślający zarys. Sposób ten możesz zastosować, tworząc wymyślną otoczkę dla okna lub drzwi. Odpowiednio zaaranżowane listwy stworzą symetryczną kompozycję, która podkreśli wygląd całego pomieszczenia. Dodatkowym elementem są kolumny, które umieszczone przy wejściu dodadzą salonowi monumentalizmu.

W tworzeniu ozdoby ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia. Należy jednakże pamiętać, aby zachować łagodny umiar, gdyż przesyt sztukaterii może powodować wrażenie ciężkości. Dekoracje tego typu zamontujesz samodzielnie za pomocą kleju dostosowanego do materiału, z którego jest wykonana. Sztukateria wewnętrzna daje niezwykły efekt wizualny, który zachwyca z każdym spojrzeniem.

Rozety i listwy ozdobne pomysłem na niebanalny sufit

Innym elementem pomieszczenia idealnym do zastosowania tej niestandardowej ozdoby, jaką jest sztukateria, może być sufit. Warto o nim pamiętać, aranżując klasyczne wnętrze. Doskonałym uzupełnieniem wystroju będzie rozeta, która podkreśli urok żyrandola. Decydując się na montaż gipsowej ozdoby, możesz być pewien, że wpasuje się idealnie w elegancki styl i zaakcentuje urok całego zdobienia.
Jednym z najważniejszych rodzajów sztukaterii są listwy przysufitowe. To najprostszy sposób, aby nadać pokojowi wymarzonego, luksusowego charakteru. W zależności od Twoich preferencji, możesz wybrać prostsze modele lub bogato zdobione, ornamentalne listwy. Jest również inny powód stosowania dekoracji – maskowanie mankamentów. Montując sztukaterię wewnętrzną przy suficie, doskonale zamaskujesz niedoskonałości powstałe przy malowaniu lub krzywizny.

Za aranżacjami z wykorzystaniem sztukaterii przemawia wiele argumentów. Jednym z nich jest wdzięczna estetyka i symetria, którą tworzą dobrze skomponowane listwy. Za ich pomocą uzyskasz efekt klasycznego, eleganckiego pomieszczenia i w prosty sposób upiększysz salon lub sypialnię. Zaletą dekoracji jest również ich prosty montaż, który bezproblemowo wykonasz sam. Daje to wielką swobodę w zaplanowaniu indywidualnego wyglądu pokoju. Posługując się sztukaterią, podkreślisz atuty pomieszczenia i wzbogacisz je o przykuwające wzrok elementy.

Materiał partnera

Sprawdź także

dodatki a styl wnętrza

Dodatki, a styl wnętrza – co warto wiedzieć?

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie minimalistyczne pomieszczenia bez ani jednego dodatku. Fakt jest taki, …